آب بیشتر از اندازه طیور قبل از عرضه به بازار گرفته می شود/ ریشه کنی 5 بیماری دامی تا دو سال آینده در کشور- اخبار کشاورزی – اخبار اقتصادی تسنیم

آقامیری افزود: کشتارگاه‌های غیرمجاز که از کشتار غیربهداشتی و غیرحلال دام ارتزاق می‌کنند جلوی آنها گرفته خواهد شد و حتی گزارش‌هایی از کشتار اسب و الاغ داشته‌ایم.

وی اظهار داشت: برای قرارگیری طیور ذکر شده در چیلرهای پیش سرد، به مدت 45 دقیقه تا یک ساعت در آنها قرار می‌گیرد و آب داخل آن خشک می‌شود که این اقدام در راستای حقوق مصرف‌کنندگان است و با همکاری مسئولان استانی این اقدام در تمام کشور انجام خواهد شد.

وی تاکید کرد: با وجود مردمی‌سازی یارانه‌ها نه تنها افزایش قیمتی در کالاهای حوزه دامپزشکی نداشته‌ایم، بلکه شاهد کاهش قیمت در این محصولات هستیم و این کاهش قیمت به صورت دمینووار اتفاق می‌افتد.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: تا سال 1400، 267 کانون بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک داشتیم که امروز به 29 کانون کاهش یافته است. همچنین در سال گذشته 71 میلیون راس دام علیه این بیماری واکسینه شدند که در سال جاری تا به امروز 50 میلیون راس علیه این بیماری واکسینه شده‌اند.

گزارش کشتار اسب و الاغ در کشتارگاه‌های غیرمجاز

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، محمد آقامیری امروز در نشست خبری به مناسبت هفته دولت در پاسخ به سوالات خبرنگاران، اظهار داشت: بر اساس توافق‌های انجام شده که حدود 50 هزار راس دام زنده به قطر برای استفاده در ایام جام جهانی که با افزایش مصرف همراه است صادر شود.

آقامیری افزود: ما در دولت سیزدهم به دنبال حذف چیلرهای آبی هستیم و جایگزین چیلر پیش‌ سرد هستیم که این امر در واقع اقدامی در راستای منافع مردم است.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور با بیان اینکه سالانه حدود 600 میلیون دوز واکسن برای دام‌های موجود در کشور نیاز داریم، گفت: از این تعداد 91 درصد یعنی حدود 550 میلیون دوز واکسن در داخل کشور تولید می‌شود و تنها 50 میلیون دوز واکسن واردات داریم.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور اظهار کرد: امروز به همه تولیدکنندگان اعلام می‌کنم که نسبت به قیمت‌گذاری محصولات خود تجدید‌نظر کنند زیرا در مدت کوتاهی رصد خواهد شد و اگر قیمت‌گذاری آنها خارج از اصول قیمت‌گذاری باشد با آنها برخورد و اجازه توزیع محصولاتشان گرفته خواهد شد.

انتهای پیام/


منبع: https://tn.ai/2766122

وی در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری تسنیم، در ارتباط با وضعیت دیپلماسی اقتصادی در سازمان دامپزشکی کشور و موافقتنامه‌هایی که این کشور با دیگر کشورها به امضا رسانده است گفت: در حال حاضر علاوه بر اتحادیه اروپا با 14 کشور موافقتنامه در حوزه دامپزشکی امضا شده است که ما برنامه‌ریزی کرده‌ایم که تعداد آنها به 45 کشور افزایش یابد و توسعه روابط بهداشتی در حوزه دامپزشکی با همه کشورها در دستور کار است.

وی گفت: سامانه 1512 آماده دریافت هرگونه گزارش مردمی در خصوص کشتار غیرمجاز دام است.

5 بیماری دامی تا دو سال آینده ریشه‌کن می‌شوند

رئیس سازمان دامپزشکی کشور، تاکید کرد که همه کشتارگاه‌ها باید به خط دو مجهز شوند که در آنها علاوه بر رعایت این موارد، احشام مرغ به طور کامل تخلیه می‌شود و مرغ آماده طبخ است.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار تسنیم، درباره اینکه چرا برخی از مرغ‌هایی که اخیرا به بازار عرضه می‌شود دارای آب بیش از معمول است، گفت: چیلرهای آبی در کشتارگاه‌های نوع دو وجود دارد که بعد از کشتار دام، مرغ‌ها مدتی در آن نگهداری می‌شوند اما ما معتقدیم که این امر خود می‌تواند به توزیع آلودگی کمک کند و از طرفی منجر به افزایش ورود آب به بافت مرغ می‌شود.

وی تصریح کرد: 5 بیماری دامی شامل آبله، تب برفکی، هاری، شاربن و طاعون نشخوارکنندگان کوچک طی دو سال آینده در کشور ریشه‌کن می‌شود که این از جمله مهمترین اقداماتی است که باید در سازمان دامپزشکی انجام شود.

بعد از مردمی‌سازی یارانه‌ها، دومینوی کاهش قیمت‌ها ایجاد شده است

وی با اشاره به تشکیل کمیته‌ای برای برخورد با کشتار غیرمجاز دام گفت: این ستاد به زودی فعالیت خود را در استان‌های کشور آغاز خواهد کرد و با همکاری استانداران، وزارت جهاد کشاورزی و وزارت کشور جلوی هرگونه کشتار غیرمجاز گرفته خواهد شد. در این راستا از مردم نیز می‌خواهیم که هرگونه کشتار غیرمجاز دام را گزارش دهند.

آب بیشتر از اندازه طیور قبل از عرضه به بازار گرفته می‌شود

آقامیری افزود: در دولت سیزدهم زمان ترخیص نهاده‌های دامی که 25 روز تا دو ماه طول می‌کشید امروز به 5 روز کاهش یافته است و چنانچه هر اداره‌ای بیش از 5 روز در ارائه خدمات آن زمان ببرد، مسئول مربوطه عزل و به هیئت تخلفات ارجاع می‌شود.

مردم کشتار غیرمجاز دام را به دامپزشکی اعلام کنند

آقامیری در توضیح چیلر پیش سرد گفت: اتاقکی است که دمای آن بین صفر تا 4 درجه قرار دارد و مرغ قبل از عرضه به بازار در این محیط قرار می‌گیرد تا علاوه بر رعایت موارد بهداشتی آب موجود در آن گرفته شود.

وی تصریح کرد:‌ برای تکمیل سیاست‌های خودکفایی برای تولید واکسن در کشور دامپزشکی مصر است که با کمک مراکز آزمایشگاهی بذر و تحقیقاتی واکسن مورد نیاز را در داخل تولید کنند.