آخرین وضعیت فروش اوراق؛ از رکورد شکنی نرخ موثر بهره 23 درصدی تا انتشار 100 همت اوراق نقدی و اخزا- اخبار اقتصاد ایران – اخبار اقتصادی تسنیم

لازم به ذکر است، بعد از گذشت چند ماه، آخرین تغییرات نرخ سود در بازار بین بانکی نشان می‌دهد که تا تاریخ 30 آذر سال جاری این نرخ به 21 درصد رسیده است.

علاوه بر مبالغ فوق‌الذکر مبلغ 35,000 میلیارد تومان اسناد خزانه اسلامی نیز، منتشر شده که به مرور توسط دستگاه‌های اجرایی به گیرندگان واگذار خواهد شد. با احتساب اسناد خزانه اسلامی، مجموع عملکرد انتشار (اعم از نقدی و غیرنقدی)  معادل 100.515  میلیارد تومان است که جزئیات آن در جدول شماره (2) ذیل ارائه می‌شود:

این گزارش می‌افزاید، با احتساب مبلغ مندرج در جدول فوق، تاکنون مجموعاً 65.515 میلیارد تومان از طریق انتشار اوراق نقدی، حدود 32 درصد از طریق بازار پول و 68 درصد از طریق بازار سرمایه تأمین مالی شده است.

در مقابل مبلغ تامین شده از طریق انتشار اوراق نقدی در سال 1401 به مبلغ65.515میلیارد تومان، مبلغ 133.717 میلیارد تومان توسط خزانه‌داری کل کشور به شرح جدول ذیل برای تسویه اصل و سود اوراق در سال جاری پرداخت شده است که بر همین اساس مجموع نقدینگی جذب شده توسط دولت از طریق انتشار اوراق نقدی منفی می‌باشد.

گفتنی است، نرخ بهره میانگین وزنی بهره موثر هفته سی و یکم در پایان آذر ماه(ستون سبز) به 23.76 درصد رسیده که از ابتدای سال تا کنون بی سابقه بوده است. جزئیات تغییرات نرخ موثر بهره در جدول بالا قابل مشاهده است.

انتهای پیام/


منبع: https://tn.ai/2825569

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، در راستای تأمین مالی بهینه، سی و یکمین هفته عرضه اوراق بدهی برگزار شد که پس از اخذ سفارش‌های خرید اوراق از متقاضیان یادشده در سامانه‌های بازار بین‌بانکی کارگزاری بانک مرکزی و مظنه‌یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران مجموعاً مبلغ 3.224 میلیارد تومان اوراق به صورت نقدی به شرح جدول  زیر به فروش رسید.