آغاز طرح برخورد با عرضه کالا های بدون شناسه با 2500 بازرس از امروز- اخبار صنعت و تجارت – اخبار اقتصادی تسنیم | Tasnim | خبرگزاری تسنیم

او گفت: فرایند اجرای طرح به دو صورت است. در روش نخست برای کالای قاچاق با ارزش کمتر از 5 میلیون تومان تشکیل پرونده شده و پس از طی مراحل قانونی تحویل سازمان اموال تملیکی می‌شود.

او گفت: مردم می‌توانند شکایت‌های خود را در این زمینه در سامانه 124 یا وبسایت سازمان حمایت و وبسایت وزارت صنعت و معدن مطرح کنند که در کمترین زمان ممکن بررسی و اقدام خواهد شد.

این طرح با هدف اجرای مصوبات ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز و جلوگیری از عرضه کالا‌های قاچاق و تقلبی انجام می‌شود و به گفته برادران معاون صنایع عمومی وزارت صمت در این طرح، نظارت بر عرضه کالا‌های مختلف در حوزه لوازم خانگی، لوازم یدکی و کالای دخانی آغاز می‌شود.

پالوج گفت: حداقل جریمه برای کالا‌های قاچاق، ضبط کالا و 1.5 برابر جریمه است و بسته به ارزش کالای قاچاق شده پلکانی محاسبه و کالای ضبط شده از تملیک مالک خارج می‌شود.

گفتنی است وزارت صنعت، معدن و تجارت فروردین سال گذشته نیز طرحی مشابه با عنوان “طرح مقابله با قاچاق در سطح عرضه” را در حوزه لوازم یدکی خودرو آغاز کرد. لوازم یدکی خودرو، لوازم خانگی، آرایشی و بهداشتی، پوشاک و دخانیات، پنج اولویت نخست اجرای طرح وزارت صنعت، معدن و تجارت در رابطه با مبارزه با قاچاق کالا اعلام شده بود. اما طرح بعد از مدتی متوقف شده که انتقاداتی از سوی فعالان حوزه پوشاک، لوازم خانگی و کالا‌های دخانی به دنبال داشت.

انتهای پیام/


منبع: https://tn.ai/2906642

پالوج مدیرکل مبارزه با قاچاق کالا‌های سرمایه‌ای سازمان حمایت با بیان اینکه در طرح تشدید نظارت بر قاچاق کالا‌های سرمایه‌ای که از امروز اجرا می‌شود، ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا در تهران و ادارات کل صنعت و معدن در شهرستان‌ها با هماهنگی مرکز مشارکت دارند، افزود: مجموعا 2500 بازرس در سطح کشور درباره همه تخلفات از جمله قاچاق فعالیت می‌کنند.

وی افزود: در حوزه مواد غذایی و خوراکی، دخانیات، لوازم آرایشی و بهداشتی، لوازم یدکی و لوازم خانگی بیشترین بازرسی و تعداد پرونده را داشته ایم.

او افزود: ارزش بسیاری از پرونده‌های قاچاق بیش از 5 میلیون تومان است که در قالب گشت‌های مشترک تعزیرات، کشف، تشکیل پرونده و تحویل تعزیرات حکومتی می‌شود.

مدیرکل مبارزه با قاچاق کالا‌های سرمایه‌ای سازمان حمایت گفت: در خصوص مبارزه با قاچاق کالا‌های سرمایه‌ای در سال 1401 بیش از 5800 پرونده به ارزش 89 هزار میلیارد ریال و از ابتدای امسال تاکنون 1150 پرونده به ارزش 7 هزار میلیارد ریال تشکیل شده که از طریق سامانه یکپارچه بازرسی «سیمبا» به سازمان بازرسی ارسال و تعیین تکلیف می‌شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم،  با توجه به اعلام ستاد مبارزه با قاچاق کالا، از امروز 16 خرداد طرح تشدید برخورد با عرضه کالا‌های بدون شناسه در سطح بازار از سوی سازمان حمایت، سازمان صمت استان‌ها، نیروی انتظامی و با همکاری سایر نهاد‌های امنیتی اجرا می‌شود.