آمریکا بخش فناوری چین را هدف قرار می دهد- اخبار اقتصاد جهان – اخبار اقتصادی تسنیم

جیم لوئیس، کارشناس فناوری در مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی، به رویترز گفت: استراتژی این است که چین را خفه کنیم و آنها متوجه شده اند که تراشه ها یک گلوگاه هستند. آنها نمی‌توانند این چیزها را بسازند، آنها نمی‌توانند تجهیزات تولیدی را بسازند.

در این گزارش اشاره شده است که این مقررات به طور بالقوه علیه شرکت هایی اعمال شود که تلاش می کنند سلطه ان‌ویدیا و AMD در تراشه های هوش مصنوعی را به چالش بکشند.

بر اساس این گزارش، این نامه‌ها که شرکت‌های مذکور علناً وجود آن‌ها را تأیید کردند، شرکت‌های آمریکایی را از صادرات تجهیزات ساخت تراشه به کارخانه‌های چینی که قطعات نیمه رسانای پیشرفته با فرآیندهای زیر 14 نانومتر تولید می‌کنند، منع می‌کند، مگر اینکه فروشندگان آمریکایی مجوزهای لازم را از وزارت بازرگانی این کشور دریافت کنند.

افراد مطلع تأکید کردند که وزارت بازرگانی آمریکا قصد دارد مقررات جدیدی را بر اساس محدودیت‌هایی که در اوایل سال جاری میلادی طی نامه‌هایی به سه شرکت آمریکایی کی‌ال‌ای KLA، لام ریسرچ Lam Research و اپلاید متریالز Applied Materials ابلاغ شده است، منتشر کند. آنها خاطرنشان کردند که طرح قوانین جدید قبلاً گزارش نشده است.

انتهای پیام/


منبع: https://tn.ai/2776417

طبق گزارش‌ها، این قوانین همچنین محدودیت‌هایی را در نامه‌های وزارت بازرگانی که ماه گذشته به شرکت‌های ان‌ویدیا Nvidia  و ای‌ام‌دی Advanced Micro Devices ارسال شد، کدگذاری می‌کند و به این شرکت‌ها دستور می‌دهد تا ارسال چندین محموله تراشه محاسباتی هوش مصنوعی به چین را متوقف کنند، مگر اینکه مجوز دریافت کنند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، رویترز به نقل از منابع آگاه گزارش داد که دولت ایالات متحده در نظر دارد در ماه آینده میلادی محدودیت‌های جدیدی را برای محموله‌های ارسالی تراشه و قطعات مورد استفاده در هوش مصنوعی و همچنین تجهیزات ساخت تراشه به چین اعمال کند.

دو اقتصاد بزرگ جهان، ایالات متحده و چین، برای تسلط بر فناوری های کلیدی، از جمله فناوری تولید تراشه‌ها، رقابت شدیدی با یکدیگر دارند.