آموزش نکته کلیدی پیشگیری از حوادث کار است/ راه اندازی کمیته بازرسی کارگاه ها برای کاهش حوادث


به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، علی حسین رعیتی‌فرد، معاون امور روابط کار وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در همایش تبیین قرارگاه آموزش ایمنی کار و توانمندسازی کارفرماهای کارگاه‌های زیر 10 نفر، اظهار داشت: 4 درصد از تولید ناخالص کشورها در سال برای حوادث کار و بیماری‌های شغلی هزینه می‌شود که این عدد در ایران نیز قابل توجه است.

وی افزود: سال گذشته حوادث ناشی از کار 14 درصد کاهش داشته که این روند کاهشی، بسیار مهم است.

رعیتی‌فرد با بیان اینکه “بیشترین حوادث ناشی از کار در بخش ساختمان سازی است”، گفت: امسال کمیته بازرسی کارگاه راه اندازی شد تا مشکلات در این حوزه و حوادث کاهش یابد؛ از 711 فوتی ناشی حوادث کار، 380 نفر در کارگاه‌های ساختمانی رخ داده است.

وی ادامه داد: آموزش کارفرمایان کارگاه‌های زیر 10 نفر نیروی کار از آن جمله است؛ در حال حاضر یک میلیون کارگاه زیر 10 نفر نیروی کار در کشور فعال هستند که اهمیت موضوع را می‌رساند.

معاون امور روابط کار وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خاطرنشان کرد: طبق قانون کار، کارگاه‌ها پیش از راه‌اندازی باید چارچوب ایمنی را داشته و آموزش‌های لازم را به نیروهای خود داده باشند.

وی افزود: در واقع آموزش نکته کلیدی پیشگیری از حوادث کار است؛ از دیگر اقدامات تحت پوشش آموزش زنان سرپرست خانوار بود که در این راستا 10 هزار نفر از فعالان مشاغل خانگی آموزش داده شدند، در حالی که پیش‌ از این دولت فقط واحدهای بزرگ تولیدی زیر چتر آموزش قرار می‌گرفتند که این موضوع در حال گسترش در بین کارگاه‌های خرد و کوچک است.

رعیتی‌فرد خاطرنشان کرد: امسال کمیته بازرسی کارگاه‌ها راه‌اندازی شد تا مشکلات در این حوزه و حوادث ناشی از آن کاهش یابد


منبع: https://tn.ai/3035243