آیا بهار دلار رفته است؟ – اخبار زنده

فنر دلار در رفت؟

به گزارش خبرآنلاین، افزایش قیمت دلار با خروج از کریدور 50 هزار تومانی و ورود به کریدور 60 هزار تومانی – درست یک روز پس از شمارش آرای نمایندگان منتخب مجلس – و شبهه هایی را برانگیخت. در ذهن فعالان اقتصادی که حتی خود دولت هم قیمت های قبلی را باور نکرد و بهار را سرکوب کرد.ارز با پاشیدن ارز در بازار برای ایجاد ناامیدی سیاسی در بین مردم.

جهان صنعت در گزارشی نوشت: تداوم حضور دلار در این کانال قیمتی باعث ظهور سقف های تیز جدید در قوی ترین ارزهای فیات می شود. افزایش تقاضا در روزهای پایانی سال امری رایج است و دلایل مختلفی برای آن وجود دارد. علاوه بر افزایش تقاضا برای سفرهای خارجی و سفرهای حج (اباط عالیات و حج عمره)، بسیاری از مدیران شرکت های خصوصی، خصوصی و دولتی هم اکنون می توانند عیدی و پاداش پایان سال را به صورت طلا و دلار دریافت کنند. ، تقاضاهای قبلی افزایش یافته است.

با توجه به اعلام قبلی دولت مبنی بر وضع مالیات بر معاملات طلا و دلار در سال آینده، بسیاری از مردم تلاش می کنند فرصت باقی مانده برای حضور در این بازار را برای حفظ ارزش دارایی ها و پس انداز خود در برابر تورم از دست ندهند و این نشانه ای است که خود دولت به دلالان بازار ارز و فعالان اقتصادی داد.

یکی دیگر از دلایل رشد شدید دلار مستقل از بازار طلا و طلا، تاخیر جدی در بازدهی این اسکناس در دوره 11 ماهه قبل است، به طوری که دلار در این منطقه زمانی تنها 18 درصد از بانک رشد کرد. سود و بازار سرمایه (حتی این بازار عقب مانده است (در مورد نرخ تورم)، طلا و ارزهای رمزپایه عقب مانده اند و بدیهی است که این تاخیر با توجه به نرخ تورم تعدیل خواهد شد. سیاست گذاران و بازارسازان اشتهای زیادی برای برخورد با این نرخ نشان نداده اند و ترجیح می دهند که این تاخیر در بازدهی در این بازه زمانی رخ دهد تا اینکه بعداً به شکل جهش ارز یا شوک و نرخ تورم ارز ظاهر شود. شمش طلا – که با قیمت های بسیار پایین تری نسبت به فعالان اقتصادی به صورت شمش خریداری می شود – دلار روزهای سخت تری را پیش رو خواهد داشت و طلا برای کمک به نفوذ دلار هجوم خواهد آورد. کانال های جدید

نرخ ارز طلا به جای نرخ ارز

پیش از آغاز حراج در بازار بورس طلا و سکه، قیمت سکه و شمش طلا به 70 هزار تومان در هر دلار رسید. اما دولت برای اولین بار سیاست ارزی خود را از دلار به طلا تغییر داد و این تپانچه ها را با قیمت 95 هزار تومان در بازار حراج خود به فروش رساند که معادل 38 درصد بالاتر از قیمت طلا به دلار است. . دولت در تلاش است تا با فروش طلا به بالاترین قیمت درخواستی و انتقال تب تقاضا به طلا از ذخایر ارزی خود محافظت کند. میزان ذخایر طلای دولت دقیقاً مشخص نیست، اما پیش از این اعلام شده بود که ذخایر طلای داخلی ایرانیان از 180 تن فراتر رفته و به میزانی که ذخایر طلای داخلی افزایش یابد، ذخایر طلای بانک مرکزی کاهش خواهد یافت. .

از سوی دیگر، بسیاری از کارشناسان معتقدند حمایت اصلی از ارزش پولی کشورها به میزان ذخایر ارزی آن کشورها تعیین نمی شود، بلکه میزان ذخایر طلای کشور تعیین می شود. در همین راستا، جهان صنعت در گفت وگو با عبادالله محمدولی، رویکرد دولت به بازار طلا و ارز را مورد بررسی قرار داد.

رئیس سابق اتحادیه تولیدکنندگان طلا و جواهر تهران در پاسخ به سوال خبرنگار جهان صنعت درباره دلیل گرانی های دولتی در حراج طلا گفت: در ماه های اخیر حباب خطرناکی در بازار سکه شکل گرفته است که ناشی از کمبود عرضه در این بازار است و هم اکنون دولت سکه طلا را با قیمت بالاتر می فروشد نرخ درخواستی. قیمت تعیین شده بازار حراج طلا که از 93 هزار تومان تا 95 هزار تومان متغیر است، قیمتی است که تامین مالی ریالی دولت را افزایش می دهد و امکانات لازم را برای جایگزینی منابع فروخته شده در اختیار دولت قرار می دهد.

باید بانک طلا ایجاد شود

این کارشناس بازار طلا و ارز در پاسخ به شیوه بهینه مدیریت ذخایر طلای سرگردان و داخلی کشور گفت: طلا نوعی نقدینگی باکیفیت است و در تمام دنیا ارزش بالایی دارد و تحت تاثیر نوسانات تورمی نیست. و همچنین راندمان بالایی را به خود اختصاص می دهد. سال ها پیش که ذخایر طلای کشور کمتر از 100 تن بود، پیشنهاد ایجاد بانک طلا و جواهرات در کشور را برای مدیریت این ذخایر ارزشمند و تسهیل استفاده از این منابع در فضای مالی و تجاری کشور دادم. اما فقط طرح هایی مانند سپرده طلا، حساب طلا و مواردی از این قبیل مطرح شد که چندان پایدار نبود، زیرا اصولی نبود. همچنان معتقدم ایجاد بانکی با سازوکار حساب سپرده برای گواهی طلا و جواهر و همچنین تسهیلاتی مانند سپرده ارزی و طلا و تخصیص سود با توجه به تحولات مربوط به نرخ تورم و قیمت جهانی طلا به عنوان دلار شکل شناور آن، می تواند این ذخایر در گردش را دوباره به گردش درآورد تا بهره برداری بهینه ممکن را در این زمینه نشان دهد.

این فعال اقتصادی در پایان ضمن اشاره به افزایش قیمت طلا به دلیل بالا رفتن قیمت دلار از انتظارات تورمی فعلی، خاطرنشان کرد: این رفتار دولت قطعا بر اساس قیمت است. یعنی دولت با این کار دست به نوعی حباب سازی می زند که مغایر با شعارهای دولت های گذشته است. طبیعی است که این حباب در ماه ها و هفته های آینده به بازار ارز سرایت کند. باید منتظر ماند و دید دولت در روزهای آینده چه برنامه ای برای مدیریت این بازارها دارد.

217

منبع: https://www.khabaronline.ir/news/1880649/%D9%81%D9%86%D8%B1-%D8%AF%D9%84%D8%A7%D8%B1-%D8%AF%D8%B1-%D8%B1%D9%81%D8%AA