ابراز امیدواری منظور برای تحقق تورم 30 درصدی در پایان سال/ حذف ارز ترجیحی مردم را به زحمت انداخت- اخبار اقتصاد ایران – اخبار اقتصادی تسنیم

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، داوود منظور رئیس سازمان برنامه و بودجه، در مورد اقدامات سازمان برنامه و بودجه در دو سال گذشته، گفت: دولت سیزدهم اقتصاد را در شرایطی تحویل گرفت که کشور یک دوره کم رشدی را در دهه 90 پشت سر گذاشته بود به طوری که متوسط نرخ رشد اقتصادی در سه سال آخر دولت قبل منفی 2 بود، حتی در دوره اول دولت سیزدهم نیز نرخ رشد کم را داشتیم؛ به طور کلی در دهه 90 متوسط رشد اقتصادی کشور 0.7 درصد بود.

وی با بیان اینکه نرخ بیکاری در پایان سال گذشته به 8.2 درصد رسید، بیان کرد: نرخ بیکاری در تمام دولت قبل دو رقمی بود و در سال 99 به 9.8 درصد رسید که در دولت سیزدهم نرخ بیکاری تک رقمی حفظ و کاهش پیدا کرد.

انتهای پیام/


منبع: https://tn.ai/2948053

رئیس سازمان برنامه و بودجه در خصوص تغییرات نرخ ارز در سال گذشته گفت: تغییرات نرخ ارزی که در سال گذشته و به ناچار به عنوان یک جراحی اقتصادی انجام شد. دیگر امکان تداوم تامین ارز 4200 تومانی وجود نداشت. به دنبال این اتفاق اثرات تورمی ایجاد شد که این اثرات مردم را دچار زحمت کرد.

اما خوشبختانه اثر تعدیل نرخ ارزی که در سال گذشته انجام شد به تدریج فروکش کردن است. در سال جاری در حال ورود به دوره تورم پایین هستیم. به طوری که نرخ تورم ماهانه در تیر ماه به 2 درصد کاهش پیدا کرده است و بر اساس هدف‌گذاری که شده امیدواریم که نرخ تورم را تا پایان سال به 30 درصد کاهش دهیم.

منظور اشاره به اینکه نرخ تشکیل سرمایه ثابت در کشور (سرمایه‌گذاری در ماشین‌آلات، زیرساخت‌ها و ساختمان) در دهه 90 تقریباً صفر بود، گفت: حتی در برخی سال‌ها این شاخص منفی شد، یعنی ماشین‌آلات مستهلک و سرمایه‌گذاری جدید انجام نشد؛ مخصوصاً در سه سال پایانی دولت قبل نرخ رشد تشکیل سرمایه منفی 15 و 17 درصد گزارش شده است.

خروج شاخص نرخ تشکیل سرمایه از بازه منفی طی دو سال اخیر

حذف ارز ترجیحی مردم را به زحمت انداخت

وی با تاکید براینکه طبیعتاً خروج از این دوره کم رشدی نیازمند تدابیر و تلاش مضاعف و بیشتری داشت، گفت: این تلاش در دولت سیزدهم انجام شد و نرخ رشد اقتصادی در سال‌های 1400 و 1401 با نفت به 4.8 درصد رسید و امیدواریم که امسال میزان نرخ رشد اقتصادی را ارتقا دهیم.

وی افزود: در دولت سیزدهم سرمایه‌گذاری‌ها بهبود پیدا کرد و نرخ تشکیل سرمایه در سال 1400 به حدود 4 درصد و در سال 1401 نیز به 2 درصد افزایش پیدا کرد و تلاش می‌کنیم این شاخص را در سال جاری با شیوه‌های مختلف تامین مالی بهبود دهیم.

منظور با بیان اینکه در سال جاری تامین درآمدهای کشور بیش از 55 درصد رشد کرده است، گفت: درآمد نفتی و مالیاتی کشور در سال جاری رشد بسیار خوبی داشته و 67 درصد پیش‌بینی‌های درآمدی بودجه امسال در پنج ماه نخست محقق شده است و 33 درصد عدم تحقق داشتیم.

رشد 55 درصدی درآمدهای دولت در سال جاری