ابلاغ سازوکار اصلاح مطالبه نامه ناشی از تغییر نرخ ارز محاسباتی در گمرک- اخبار اقتصاد ایران – اخبار اقتصادی تسنیم | Tasnim | خبرگزاری تسنیم

گمرک جمهوری اسلامی ایران ,

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، مصوبات یکصدو پانزدهمین نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی توسط دفتر بازبینی و حسابرسی گمرک ایران ابلاغ شد.

گمرکات اجرایی بایستی بعد از استعلام از سازمان امور مالیاتی با ذکر مشخصات و در صورت تایید دریافت ، در راسای اصلاح مبلغ مطالبه نامه کسر دریافتی صادره اقدام کنند.

انتهای پیام/


منبع: https://tn.ai/2889483

 

 

به گزارش تسنیم،  در خرداد ماه 1401 بعد از جهش نرخ ارز محاسباتی در گمرک از 4200 تومان به 24 هزار تومان عملا کالاهای خارج شده از گمرک در فصل بهار مشمول ما به التفاوت ارزش افزوده و حقوق ورودی شدند. بر این اساس گمرک ایران حدود 20 هزار میلیارد تومان کسر دریافتی  در قالب 54 هزار  مطالبه نامه صادر کرد. لازم به ذکر است، حدود 4 هزار میلیارد تومان از این مطالبه نامه های کسر دریافتی در گمرک پرداخت شده است. از سوی دیگر سازمان امور مالیاتی به دلیل عدم اتصال سامانه ها  به گمرک، در زمان وصول مالیات ارزش افزوده فصل بهار در نیمه تیر ماه 1401 اقدام به وصول مالیات فصل بهار مطابق نرخ جدید ets  (سامانه معاملات الکترونیک)کرد.

در این بین پرونده تعداد کثیری از فعالان اقتصادی در کمیسیون های رسیدگی به اختلافات در گمرک در   حال رسیدگی است که با مصوبه جدید شورای گفتگو دولت و بخش خصوصی عملا مالیات مضاعف ارزش افزوده از این بخش از فعالان اقتصادی که قبلا مالیات خود را به سازمان مالیاتی پرداخت کرده اند در گمرک وصول نخواهد شد.

بر این اساس سازوکار مطالبه مابه التفاوت نرخ ارز ETS واردات کالا در دوره بهار سال ١٤ ١ توسط گمرک به منظور جلوگیری از وصول مالیات مضاعف مشخص شد.