اجرای سند ملی آب در بخش کشاورزی

«هادی اسدی رحمانی» رئیس موسسه تحقیقات خاک و آب کشور نیز با اشاره به اهمیت موضوع افزود: لایه‌های اطلاعاتی مهم برای پشتیبانی از اجرای سند ملی آب در مؤسسه وجود دارد و این مولفه‌ها برای همکاری بسیار دارای اهمیت است.

راه اندازی سامانه نیاز آبی گیاهان

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، انعقاد این تفاهم‌نامه، به منظور ایجاد وحدت رویه در بهره‌برداری از سامانه نیاز آب و توسعه آن و با توجه به ابلاغ سامانه نیاز آب به عنوان سامانه مرجع تعیین نیاز آبی گیاهان زراعی و باغی کشور و در راستای همکاری مشترک در اجرایی کردن سند ملی آب کشور انجام گرفت.

لزوم اجرای سند ملی آب

وی به اهمیت سامانه نیاز آبی گیاهان اشاره کرد و گفت: سامانه نیاز آبی با هدف افزایش راندمان و بهره‌وری مصرف آب و پایداری منابع آب نقش مؤثری در تدوین الگوی کشت ایفا کرده و راهنمای خوبی برای شناخت میزان آب مورد نیاز در کاشت گیاهان در مقیاس‌های مختلف بویژه دشت و حوضه‌های کشور خواهد بود.

گفتنی است؛ فاز اول اجرای سند ملی آب کشور از استان قزوین آغاز خواهد شد.


منبع: https://www.eghtesadonline.com/%D8%A8%D8%AE%D8%B4-%DA%A9%D8%B4%D8%A7%D9%88%D8%B1%D8%B2%DB%8C-%D8%BA%D8%B0%D8%A7-91/721391-%D8%A7%D8%AC%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%B3%D9%86%D8%AF-%D9%85%D9%84%DB%8C-%D8%A2%D8%A8-%D8%AF%D8%B1-%D8%A8%D8%AE%D8%B4-%DA%A9%D8%B4%D8%A7%D9%88%D8%B1%D8%B2%DB%8C

در این تفاهم‌نامه «رضا سرافرازی» مدیرکل دفتر امور آب کشاورزی به عنوان نماینده معاونت آب و خاک و «نیازعلی ابراهیمی‌پاک» رئیس بخش آبیاری مؤسسه تحقیقات خاک و آب کشور به عنوان نماینده مؤسسه، مسئولیت تشکیل کارگروه اجرایی را عهده‌دار شدند.

«صفدر نیازی شهرکی» معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی در این نشست، ضمن استقبال از تفاهم‌نامه مذکور گفت: با توجه به اهداف سند ملی آب کشور، امضای این تفاهم‌نامه گامی بلند برای اجرایی کردن آن به شمار می‌رود.

سندملی آب پشتیبانی می‌شود

در ادامه این نشست، «نیازعلی ابراهیمی‌پاک» رئیس بخش آبیاری مؤسسه تحقیقات خاک و آب تصریح کرد: سامانه نیاز آبی گیاهان سال ۱۴۰۱ رونمایی و توسط وزیر وقت جهاد کشاورزی به عنوان سامانه مرجع تأمین نیاز آبی گیاهان به کلیه نهادهای اجرایی ذی‌ربط ابلاغ شد.