احتمال عقب نشینی اتحادیه اروپا از تحریم های ضد روسی- اخبار اقتصاد جهان – اخبار اقتصادی تسنیم

انتهای پیام/


منبع: https://tn.ai/2781072

در اواخر ماه ژوئیه، مسکو و کی‌یف در مذاکرات صورت گرفته با میانجیگری سازمان ملل در استانبول، قراردادی را برای رفع انسداد صادرات غلات اوکراین از طریق دریای سیاه امضا کردند.

پیشنهاد اهدای تخمینی 300000 تن کود روسی که قادر به خروج از بنادر اتحادیه اروپا نیست، در ابتدا توسط ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه مطرح شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از راشاتودی، نشریه پولیتیکو روز چهارشنبه به نقل از مقامات ارشد و برخی دیپلمات‌های اتحادیه اروپا گزارش داد که سفرای این اتحادیه ممکن است محدودیت‌ها و تحریم‌های وضع شده برای برخی از محصولات روسیه را کاهش دهند.

در اوایل این ماه، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد اعلام کرد که کالاهای سرگردان شده می تواند از طریق آژانس ضد گرسنگی سازمان ملل به کشورهای در حال توسعه ارسال شود.

بنا بر این گزارش، حجم زیادی از کود صادراتی روسیه در حال حاضر در بنادر اتحادیه اروپا به علت محدودیت‌های غرب معطل مانده است.

این مقامات به پولیتیکو گفتند که بر اساس این توافق، اتحادیه اروپا تحریم های خود را علیه سایر محصولات کاهش می‌دهد و عملاً ممنوعیت حمل و نقل کود، سیمان و سایر محصولات روسیه را حذف می کند.

به گفته این نشریه، کمیسیون اروپا در مورد بسته جدید تحریم‌ها که ظاهراً شامل پیشنهاد سقف قیمت نفت روسیه است، به سفرای اروپایی گزارش خواهد داد.

با این حال، مسکو بارها از غرب به دلیل رعایت نکردن این توافق انتقاد و اشاره کرده است که بروکسل تنها به کشورهای عضو اتحادیه اروپا اجازه خرید آن را می دهد.

همچنین قرار بود این توافق به روسیه اجازه دهد تا کود و محصولات غذایی را به بازارهای جهانی برساند.

بر اساس این گزارش، انتظار می رود سفرای اروپایی در نشستی در بروکسل که چهارشنبه شب برگزار می‌شود، درباره دور هشتم تحریم‌ها علیه مسکو گفتگو کنند.