احیای سواپ گاز ترکمنستان به شرط توافق با آذربایجان/ ناترازی گاز نسبت به پارسال کاهش یافت

انتهای پیام/؛


منبع: https://tn.ai/3019202

معاون وزیر نفت درخصوص توقف سوآپ گاز ترکمنستان گفت: توافقی که بین ترکمنستان و آذربایجان وجود داشت، ادامه پیدا نکرد و به طور موقت گاز قطع شد؛ یعنی سوآپ گازی که از ترکمنستان دریافت و به آذربایجان تحویل می‌دادیم قطع شده، اما اکنون در حال مذاکره هستند و احتمالاً مجدد برقرار شود.

چگنی با بیان اینکه “شرکت ملی گاز اقلام و تجهیزات بسیار مهمی را در سال‌های اخیر بومی‌سازی کرده و این روند ادامه خواهد داشت”، گفت: برای هوشمندسازی کنتورهای گاز قابلیت و توانمندی لازم در کشور وجود دارد و چندین شرکت دانش‌بنیان در این حوزه فعال هستند که حتماً از توان آنها استفاده خواهیم کرد.

وی ادامه داد: وزارت نفت جزو وزارتخانه‌های پیشرو در حوزه دانش‌بنیان است و به تبع این مسأله، شرکت ملی گاز نیز در سال‌های گذشته کارهای بسیار خوبی انجام داده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، «مجید چگنی» مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در حاشیه در مراسم آیین امضای توافق‌نامه همکاری مشترک در زمینه بومی‌سازی تجهیزات و اقلام راهبردی صنعت گاز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: ناترازی گاز وجود دارد اما تمام تلاش وزارت نفت بر این بوده که با اجرای پروژه‌های گازی و موضوعات در حوزه بهینه‌سازی، ناترازی را کاهش دهد. میزان ناترازی گاز نسبت به سال قبل کاهش یافته است و تمام تلاش خود را می‌کنیم که میزان ناترازی را کمتر از شرایط حاضر کنیم.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران خاطرنشان کرد: امروز توافق‌نامه بیش از 12 گروه کالایی با ارزش 500 میلیون دلار انجام شد که امیدواریم بتوانیم تا پایان این دولت، حجم زیادی از آن را اجرایی کنیم و طبق هدف‌گذاری صورت گرفته تا سقف دو میلیارد دلار در حوزه دانش‌بنیان در سال آینده هزینه کنیم.

وی افزود: پنج میلیون مترمکعب سوآپ صورت می‌گرفت که اگر به توافق برسند، مجدداً احیا شده و انجام خواهد شد.