اختصاص 950 میلیون یورو برای واردات خودرو/ واردات 30 هزار خودروی بنزینی تا 3 ماه آینده


به گزارش خبرگزاری تسنیم، مهدی ضیغمی اظهار داشت: سامانه عرضه خودروهای وارداتی از شهریور ماه امسال آغاز شده و شرکت‌های خودروساز اقدام به واردات خودروهای بنزینی و برقی کرده‌اند که حجم خودروهای وارداتی زیاد است.

وی افزود: 30 هزار نفر در سامانه یکپارچه عرضه خودروهای وارداتی ثبت‌نام کرده‌اند که از این تعداد 12 هزار متقاضی مدل خودرو را انتخاب کرده‌اند و 18 هزار نفر نیز در چند مرحله عرضه دیگر می‌توانند نسبت به انتخاب نوع خودرو اقدام کنند.

رییس سازمان توسعه تجارت ادامه داد: تا کنون بیش از 10 هزار خودرو وارد کشور شده که تا سه ما آینده به مردم تحویل می‌شود؛ اکنون با هماهنگی‌های صورت گرفته، موانع برطرف شده است و مسئولان قول داده‌اند که تسریع در پلاک گذاری را انجام دهند.

ضیغمی با اشاره به اینکه میزان واردات خودرو به شرکت‌های خودروساز بستگی دارد، گفت: طبق آمارهایی که از شرکت‌های واردکننده خودرو گرفته‌ایم، ظرف سه ماه آینده 30 هزار خودروی بنزینی وارد کشور خواهد شد.

به گفته وی، حدود چهار هزار خودروی وارداتی تا کنون تحویل خریداران شده است که در این زمینه آمار دقیق‌تر اعلام خواهد شد.

اختصاص 950 میلیون یورو ارز به واردات خودرو

معاون وزیر صمت با اشاره به اینکه میزان ارزی که به خودروهای وارداتی تخصیص یافته در حال افزایش است، بیان کرد: 750 میلیون یورو برای خودروهای بنزینی و 200 میلیون یورو برای خودروهای برقی تا کنون تخصیص داده شده که شیب تامین ارز به شرکت‌های خودروساز برای واردات بالا می‌رود و بانک مرکزی در خصوص تخصیص همکاری می‌کند.

ضیغمی بیان داشت: میزان بودجه برای واردات خودرو در سال آینده، یک میلیارد یورو است و بیشتر از این هم طبق مصوبه با همکاری دولت می‌تواند، افزایش پیدا کند.

وی از اختلال در سامانه‌های بانک مرکزی برای وکالتی کردن حساب خبر داد و اظهار داشت: سامانه‌های بانک اختلال دارد که ظرف امروز برطرف می‌شود و حساب‌های وکالتی به سامانه یکپارچه تخصیص خودرو اعلام می‌شود و متقاضیان می‌توانند، اقدام به ثبت‌نام کنند.

تمدید ثبت نام در سامانه یکپارچه خودروهای وارداتی برای عرضه مازاد

رییس سازمان توسعه تجارت تاکید کرد: این سامانه به خاطر اختلال بین سامانه یکپارچه و بانک‌ها تا پایان روز جمعه 20 بهمن ماه برای وکالتی کردن حساب تمدید و امکان ثبت‌نام تا پایان روز شنبه 21 بهمن ماه فراهم خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: در بحث ثبت نام خودروهای وارداتی، محدودیت‌های پلاک فعال برداشته شده است؛ از این رو متقاضی دارای خودرو، اگر 5 سال از پلاک و مدل خودرو گذشته باشد می‌تواند نسبت به ثبت نام اقدام کند و اگر خودرویی انتخاب نکرده باشد می‌تواند از سایر سامانه‌ها اقدام به ثبت نام کند.

ضیغمی به اختصاص خودروی جانبازان اشاره کرد و گفت: تمامی توافقات صورت گرفته و جانبازان می‌توانند خودروها را انتخاب ضمن اینکه کل فرایند انجام شده است.

معاون وزیر صمت اضافه کرد: اگر در عرضه خودروهای وارداتی به متقاضیان، تقاضا بیشتر از عرضه باشد، اولویت‌بندی صورت می‌گیرد.

وی در خصوص آیین‌نامه خودرو کارکرده، اعلام کرد: این آیین‌نامه در هیات دولت است تا بعد از رفع موارد ابلاغ شود.

به گفته ضیغمی، برای عرضه وسیع‌تر خودروهای کره‌ای، در حال نامه‌نگاری هستیم تا امکان تسریع وجود داشته باشد.

انتهای پیام/


منبع: https://tn.ai/3035463