ارزش لیر ترکیه به پایین ترین رقم خود در تاریخ رسید- اخبار اقتصاد جهان – اخبار اقتصادی تسنیم

انتهای پیام/


منبع: https://tn.ai/2917519به گزارش رویترز، این بانک اعلام کرد که هدف از آخرین اقدامات صورت گرفته آزاد کردن بازارها و تضمین ثبات بوده است، در حالی که یک مقام ارشد ترکیه گفته است که این بانک سیاست ارزی خود را تعدیل کرده است.

این مقام مسئول در ادامه گفت که بانک مرکزی ترکیه پس از تصمیم هفته گذشته درباره نرخ سود به هیچ وجه با فروش ارز در بازار مبادله ارز مداخله نمی‌کند.

هر دلار آمریکا با قیمت بیش از 26 لیر معامله می شود و ارز ترکیه اکنون در برابر دلار تا کنون 28 درصد کاهش داشته است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از راشاتودی، پس از اینکه بانک مرکزی ترکیه استفاده از ذخایر فارکس برای حفظ نرخ ارز ملی را متوقف کرد، ارزش لیر در روز سه‌شنبه در پایین‌ترین سطح خود در برابر دلار آمریکا باقی ماند.

ذخایر خالص بین‌المللی بانک مرکزی ترکیه در هفته منتهی به 12 می، به دلیل افزایش تقاضای ارز در آستانه انتخابات، به کمترین میزان در 21 سال گذشته یعنی 2.33 میلیارد دلار کاهش یافت.

هفته گذشته، بلومبرگ گزارش داد که ترکیه در 18 ماه گذشته حدود 200 میلیارد دلار برای حمایت از لیر هزینه کرده است و ذخایر را به دلیل پایین نگه داشتن مصنوعی نرخ بهره کاهش داده است.

این بانک همچنین از تزریق ذخایر ارزی بیشتر برای تقویت ارز داخلی و مدیریت نرخ ارز خودداری کرد.

وی افزود: اعداد به طور کامل توسط بازار آزاد تعیین می شود. از این رو از ذخایر ارزی استفاده نمی شود و دوره افزایش ذخایر آغاز شده است.

بر اساس این گزارش، لیر به دلیل آخرین تصمیم بانک مرکزی این کشور برای کاهش الزامات نظارتی در صنعت بانکداری که با هدف حمایت از پول ملی صورت گرفت، تضعیف شده است. هفته گذشته، این بانک نرخ بهره بانکی را 650 واحد پایه افزایش داد و به 15 درصد رساند.