استانداردها باید بدون ملاحظه در تولیدات داخلی رعایت شود- اخبار صنعت و تجارت – اخبار اقتصادی تسنیم

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اهمیت تحقیقات، انجام پژوهش‌ها و به روز رسانی استاندارد‌های سازمان ملی استاندارد، افزود:رویکرد دولت سیزدهم استانداردسازی، روان سازی و بهسازی خدمات و تولیدات است که سازمان ملی استاندارد نقشی مهم و اساسی در این زمینه دارد.

مخبر از سازمان ملی استاندارد خواست تا با یک همت جدی و بدون ملاحظه برای رعایت استاندارد‌های این سازمان در تولیدات داخلی به میدان بیاید.

انتهای پیام/


منبع: https://tn.ai/2789067

معاون اول رییس جمهور جایگزینی استاندارد‌های سازمان ملی استاندارد با مراکز استانداردسازی خارجی را یکی از اهداف و مأموریت‌های مهم این سازمان در دولت سیزدهم برشمرد و گفت: باید استاندارد‌های داخلی کشور در بیرون از مرز‌های ایران مورد تأیید و استفاده سایر کشور‌ها قرار گیرد.

مخبر همچنین با اشاره به اهمیت ایجاد آزمایشگاه‌های به روز و مجهز در سازمان ملی استاندارد برای ارزیابی تولیدات داخلی و محصولات وارداتی و تأکید بر اینکه استاندارد می‌تواند به شفافیت، مقابله با فساد و رفع تعارض‌ها در کشور کمک کند ادامه داد: زمانی که استاندارد به درستی اعمال و تعریف نشود فضایی برای سودجویی و تولید کالا با کیفیت پایین به وجود می‌آید و در این راستا باید زمینه‌های اصلاحی کیفیت سنجی کالا و خدمات تغییرات مناسب و اساسی یابد.

معاون اول رییس جمهور ادامه داد: با اعمال قانونی معیار‌های سازمان ملی استاندارد بسیاری از نارضایتی‌ها و مشکلات در کشور برچیده می‌شود و اگر در صادرات یک محصول به کشور خارجی استاندارد‌ها رعایت نشود حیثیت ملی خدشه دار می‌شود چرا که محصولات صادراتی ایران به عنوان نمادی از کشور و حیثیت بازار ایرانی است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه اطلاع رسانی معاون اول ریاست جمهوری، محمد مخبر ظهر یکشنبه در همایش هفته استاندارد که در سالن اجلاس سران برگزار شد، گفت: خلاء‌ها و مشکلات در استانداردسازی شاخص ها، به بروز مسائلی در کشور منجر می‌شود و به همین دلیل باید تیمی برای بررسی دقیق این شاخص‌ها در سازمان ملی استاندارد تشکیل شود.

مخبر با اشاره به اینکه باید برخی استاندارد‌ها در کشور متناسب با تحولات سریع جهانی تجدید نظر شود، گفت: با توجه به اینکه بخش زیادی از زندگی مردم به تولیدات دیجیتالی و شرکت‌های دانش بنیان مرتبط است باید نیاز‌های مردم در بخش‌های خودرویی، لوازم خانگی، و سایر نیاز‌های روزمره متناسب با تولیدات دانش بنیانی استاندارد شود.

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه دولت مردمی حساسیت و انتظار ویژه‌ای از نحوه عملکرد سازمان‌های ملی استاندارد و ملی بهره وری دارد، گفت: عدم رعایت برخی استاندارد‌ها در تولیدات داخلی به نارضایتی مردم از این محصولات منجر شده است و در عین حال برخی انحصارات و تساهل و تسامح‌ها با برخی تولیدکنندگان داخلی به این وضعیت دامن زده است.

مخبر در بخش دیگری از سخنان خود با تأکید بر اینکه سازمان ملی استاندارد جزء دستگاه‌هایی است که امانت‌های حیاتی مردم همانند جان و مال و زندگی آنان وابسته به اقدامات و مأموریت‌های این سازمان است، گفت: در طول دولت سیزدهم سازمان ملی استاندارد نشان داده است که هیچ گونه مسامحه، تساهل و تسامحی با جان و مال و سلامتی مردم ندارد.

معاون اول رییس جمهور با تأکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران می‌تواند با توجه به نفوذ بین المللی، دیپلماسی قوی و موقعیت جغرافیایی به یک مرجع استاندارد سازی در منطقه تبدیل شود، اظهار داشت: صادرات به عنوان کلید رشد اقتصادی کشور از برنامه‌های جدی دولت است و بر همین اساس برای صادرات کالا‌ها باید به مرحله‌ای برسیم که استاندارد‌های داخلی ایران مورد پذیرش تمام کشور‌های خارجی باشد و سازمان ملی استاندارد به گونه‌ای برنامه ریزی کند که در مجامع بین المللی استاندارد‌های کشور از حالت بومی صرف خارج شده و به عنوان یک استاندارد مورد قبول در منطقه و در سطح بین المللی شناخته شود.