اعلام جرم شورای رقابت علیه 13 نهاد عمومی غیر دولتی

انتهای پیام/


منبع: https://tn.ai/3003145

به گزارش خبرگزاری تسنیم، سپهر دادجوی توکلی سخنگوی شورای رقابت گفت: موسسات و نهاد‌های عمومی غیردولتی تا سال 1397 اجازه داشتند که بیش از 40 درصد مالکیت داشته باشند، اما بعد از این تاریخ نباید بیش از 40 درصد مالکیت داشته باشند و موظف اند که روند واگذاری‌ها و یا گزارش آن را به شورای رقابت اعلام کنند. براساس ماده 72 و بند 1 ماده 79 قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل 44، مجازات حبس و جزای نقدی برای مدیر ارشد نهاد‌های متخلف دیده شده است.

توکلی گفت: شورای رقابت در مصوبه 551 خود 13 نهاد را مجرم تلقی می‌کند و برعلیه آن‌ها اعلامِ جرم می‌کند. این رویه در شعب دادگاه‌ها در حال رسیدگی است. برخی از این 13 نهاد حکم منع تعقیب، برخی محکوم شده اند و برخی هم در جریان هستند. این شورا مصمم به پیگیری این موضوع است و این اعلامِ جرم مقدماتی علیه این 13 نهاد آغازی است برای پیگیری‌های جدی شورای رقابت برای سالم سازی فضای اقتصادی کشور.

او ادامه داد: شورای رقابت هر شش ماه یکبار گزارش‌های نظارتی خود را از این نهاد‌ها مطالبه می‌کند. بعضا با مقاومت مواجه می‌شود و گاهی تفسیر‌های متفاوتی دارند و هیچ یک از این نهادها، بنیاد‌ها و شهرداری‌ها مایل نیستند که این اطلاعات را به راحتی در اختیار شورای رقابت قرار دهند.