افتتاح نیروگاه گازی در زرند کرمان/ تأمین آب کرمان و رفسنجان از خلیج فارس آغاز می شود- اخبار نفت و انرژی – اخبار اقتصادی تسنیم | Tasnim | خبرگزاری تسنیم

دو واحد گازی نیروگاه مهتاب کویر شهرستان زرند به ظرفیت 324 مگاوات در این سفر افتتاح خواهد شد. این نیروگاه نقش بسزایی در پایداری و امنیت شبکه برق جنوب‌شرق کشور (استان‌های هرمزگان، کرمان و سیستان‌و‌بلوچستان) و تامین برق شهرستان صنعتی زرند ایفا می‌کند.

انتهای پیام/


منبع: https://tn.ai/2850610

احداث فیدر 300 کیلوولت پست 132 کیلوولت، توسعه و افزایش ظرفیت پست 132 کیلوولت و نیز احداث خط 400 کیلوولت در شهرهای بم، قلعه گنج، کرمان، فاریاب، رفسنجان، کهنوج، شاهماران و جیرفت از دیگر طرح‌ها و پروژه‌های افتتاحی سفر محرابیان به کرمان است.

همچنین در حوزه صنعت آب نیز همزمان با سفر وزیر نیرو به استان کرمان، ضمن افتتاح طرح آبرسانی شهری و روستایی، عملیات احداث پروژه اضطراری تامین آب کرمان و رفسنجان از دریای خلیج فارس و طرح آبرسانی جیرفت و عنبرآباد از سد جیرفت کلید می‌خورد.

این واحد نیروگاهی که در فاز اول با افتتاح دو بخش گازی به ظرفیت 324 مگاوات در دستور کار قرار گرفته، به یک واحد بخش بخار به ظرفیت 160 مگاوات نیز مجهز خواهد شد و با بهره‌برداری کامل ظرفیت ساخت نیروگاه به 484 مگاوات می‌رسد.

راندمان بخش گاز این نیروگاه که از فناوری روز دنیا بهره‌می‌گیرد به 33.8 درصد رسیده و بازدهی بخش بخار نیز معادل 49.9 درصد است. سوخت اصلی این واحد نیروگاهی گازوئیل بوده اما این نیروگاه با گاز طبیعی نیز فعالیت می‌کند.

بر اساس اعلام شرکت تولید نیروی برق حرارتی، این نیروگاه در هر ساعت برای 2 واحد گاز 100 هزار متر مکعب گاز نیاز دارد و سرعت اسمی هر توربین نیز 3000 دور بر دقیقه است، به معنای دیگر در هر ثانیه پره‌های توربین 50 بار به چرخش در می آید. با فرض فعالیت24 ساعته در تمام طول سال، این نیروگاه معادل مصرف 1.5 میلیون نفر در سال برق تولید می‌کند.

همچنین در این سفر، پروژه‌های توسعه، احداث، اصلاح و بهینه‌سازی روشنایی معابر، تبدیل شبکه سیمی به کابل نگهدار و نصب کنتورهای هوشمند در شهرستان‌های شمال استان کرمان، روستاهای فاقد برق، طرح بهارستان و عملیات اجرایی 620 پروژه برق‌رسانی در سطح استان کرمان به بهره‌برداری می‌رسد.

برق‌رسانی به 8 روستای فاقد برق و پروژه‌های توزیع شمال استان کرمان از دیگر طرح‌هایی است که عملیات اجرایی آن فردا در سفر وزیر نیرو آغاز می‌شود.

در همین راستا، کلنگ پروژه برق‌رسانی به 9 روستای فاقد برق، توسعه و احداث توزیع، اصلاح و بهینه‌سازی شبکه‌های توزیع جهت رفع افت ولتاژ، هوشمندسازی شبکه و تحویل مولد خورشیدی عشایر در کنار احداث پست 320 کیلوولت و خط ارتباطی در شهرهای کهنوج، جیرفت، سیرجان، شهربابک و رابر به زمین زده می‌شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، نیروگاه مهتاب کویر زرند به عنوان یکی از 24 نیروگاهی متصل شده به شبکه برق کشور در سال اول فعالیت دولت در قالب برنامه ساخت 6 هزار مگاوات نیروگاه در آستانه بهره‌برداری قرار دارد.