افزایش سهم گاز در بخش حمل و نقل؛ راهکار رفع ناترازی بنزین و گازوئیل- اخبار نفت و انرژی – اخبار اقتصادی تسنیم | Tasnim | خبرگزاری تسنیم

وی افزود: از منابع عظیم گازی بهره‌مندیم و در طی دو دهه اخیر، زیرساخت‌های بزرگی در صنعت گاز کشور ایجاد شده که امروز می‌توانیم با استفاده از این زیرساخت‌ها، توسعه‌ای بیش از پیش برای کشور به‌ارمغان بیاوریم.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، جواد مرزبان راد، استاد دانشگاه علم و صنعت در مراسم رونمایی از کتاب موتورهای گازسوز برای خودروهای تجاری اظهار داشت: گاز طبیعی در ایران و جهان بسیار بااهمیت است به طوری که یکی از ریشه‌های اصلی شکل‌گیری بسیاری از جنگ‌ها، از جمله جنگ سوریه، جانگ آذربایجان و ارمنتسان، جنگ اوکراین و روسیه، حنگ امریکا و عراق و … گاز و نفت بوده است.

وی ادامه داد: درحالی که تاکنون 2.8 میلیارد دلار در صنعت CNG کشور هزینه شده، 50 میلیارد دلار برای کشور ناشی از صرفه‌جویی مصرف بنزین، دستاورد اقتصادی داشته است.

وی افزود: صنعت گاز سه بخش مهم عرضه یا تولید، بخش میانی یا سیستم‌های جمع‌آوری و عرضه و بخش مصرف دارد که در بخش مصرف، صنعت، خانگی و حمل و نقل است.

وی افزود: اگر سیاست‌گذاران حمایت جدی از توسعه CNG‌ در حمل‌ونقل سبک و سنگین کشور کنند، دستاوردهای بزرگی در ابعاد مختلف برای کشور به دنبال خواهد داشت که درحال پیگیری این مهم از طریق مجمع تشخیص مصلحت نظام هستیم.

در ادامه این مراسم، محمود قاسمی، عضو انجمن وسایط نقلیه گازسوز (NGV) با بیان اینکه “کشورهای توانمند توسعه خود را حول محور ظرفیت‌هایی که رونق اقتصادی، اشتغال‌آفرینی و دستاوردهای متعدد داشته می‌گذارند”، گفت: در کشور ما به‌دلیل تعدد تغییرات مدیریتی در بازه‌های کوچک زمانی، یک سردرگمی در محوریت بخشی به توسعه در عملکردها دیده می‌شود اما به جرأت می‌توان گفت که به عنوان یک مزیت محوری، توسعه کشور باید با محوریت صنعت گاز انجام شود.

وی افزود: در صورت تحقق این برنامه، ظرف 6 سال برای کشور 23.8 میلیارد دلار ارزش اقتصادی ایجاد می‌شود.

عضو انجمن وسایط نقلیه گازسوز (NGV) تصریح کرد: اگر CNG را در سبد سوخت نداشتیم، همین الان یکی از بزرگترین واردکنندگان بنزین منطقه بودیم.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه “سهم گاز در بخش حمل‌ونقل اهمیت ویژه‌ای دارد، به‌طوری‌که در دهه‌های اخیر در همه دنیا به این موضوع توجه ویژه‌ای صورت گرفته”، گفت: امروز شاهد رونمایی از یک کتاب تحقیقی مهم با موضوع موتورهای گازسوز هستیم که به همت انجمن NGV‌کشور و شرکت دانش بنیان توسعه اندیشان اطلس تهیه شده است.

وی ادامه داد: کشور چین که روزانه 420 میلیون مترمکعب گاز وارد می‌کند، 210 میلیون مترمکعب در روز گاز طبیعی در بخش حمل‌و نقل مصرف می‌کند که از این رقم، مصرف 130 میلیون مترمکعب در حمل‌ونقل برون شهری است.

وی ادامه داد: درحالی که ظرفیت استفاده از گاز در حمل‌و نقل سنگین کشور هنوز توسعه نیافته، در صورت توسعه در این بخش و استفاده از ظرفیت‌های خالی عرضه CNG در حمل‌ونقل سبک کشور، می‌توانیم مصرف روزانه CNG کشور را به 60 میلیون مترمکعب برسانیم و بدین صورت، علاوه بر توسعه صنعتی و اقتصادی کشور، چالش‌های تأمین سوخت بخش حمل‌و نقل کشور را مرتفع کنیم.

نامداری با تأکید بر ضرورت توسعه CNG‌ در حمل‌و نقل سبک و سنگین کشور گفت: درحال پیگیری طرحی هستیم که بتوانیم از سال 1402 تا 1407، سهم جایگزینی CNG‌ با مصرف روزانه بنزین را به 52 میلیون لیتر معادل و سهم جایگزینی CNG با مصرف روزانه گازوئیل را به 9 میلیون لیتر برسانیم.

عضو انجمن وسایط نقلیه گازسوز (NGV) انتفاع ناشی از صرفه‌جویی مصرف بنزین با جایگزینی CNG را یک‌دلار در هر لیتر عنوان کرد و گفت: توسعه CNG در راستای کاهش آلایندگی هوا نقش پررنگی ایفا خواهد کرد و در صورت توسعه این بخش، دستاوردهای زیست‌محیطی نیز به دستاوردهای اقتصادی آن افزوده می‌شود.

وی افزود: با ادامه مسیر فعلی، در سال 1410 با روزانه کسری 60 میلیون لیتری در مصرف بنزین و کسری 45 میلیون لیتری در مصرف گازوئیل مواجه خواهیم شد.

نامداری با بیان اینکه “درحال حاضر در هرساعت ظرفیت عرضه 3 میلیون مترمکعب و در شبانه روز ظرفیت عرضه 48 میلیون مترمکعب CNG برای خودروها وجود دارد:، گفت: با مصرف روزانه 23 میلیون مترمکعب CNG، نیمی از ظرفیت‌های ایجاد شده در این صنعت خالی است؛درحالی که با دوبرابر شدن سهم CNG در سبد سوخت کشور، بدون نیاز به سرمایه‌گذاری از سوی دولت و بدون تحمیل باری برای دولت، می‌توان مشکلات ناترازی بنزین را در سال آینده رفع کنیم.

انتهای پیام/


منبع: https://tn.ai/2867160عضو انجمن وسایط نقلیه گازسوز (NGV) از موفقیت متخصصان داخلی برای دوگانه‌سوز کردن اولین لوکومتیو در کشور خبر داد و گفت: همچنین در سال جاری توانستیم اولین کشنده دوسوخته همزمان DDF کشور را رونمایی کنیم؛ همچنین اولین ایسوزوی 4 سیلندر را دوگانه‌سوز کردیم.

در ادامه این مراسم، محسن نامداری، مدیرعامل شرکت دانش بنیان توسعه اندیشان اطلس و عضو انجمن وسایط نقلیه گازسوز (NGV) با بیان اینکه “توسعه NGV‌ و دستیابی به دستاوردهای کلان آن برای کشور را در قالب تدوین برنامه هفتم توسعه در سطح کلان در حال پیگیری هستیم.

قاسمی با بیان اینکه “توسعه صنعت NGV امروز می‌تواند برای کشور دستاوردهای بزرگی به‌همراه داشته باشد”، گفت: درحال حاضر تنها در حمل‌ونقل سبک کشور توسعه CNG را شاهد هستیم و روزانه حدود 23 میلیون مترمکعب معادل 23 میلیون لیتر مصرف بنزین با CNG جایگزین شده است.

نامداری با بیان اینکه “NGV راهکاری برای کاهش مشکلات تأمین سوخت کشور است”، خاطرنشان کرد: مسیر زنجیره ارزش کشور از گاز می‌گذرد و باید زنجیره ارزش را از چاه تا چرخ تکمیل کنیم.

قاسمی خاطرنشان کرد: اگر در 3 سال اخیر، از صنعت CNG کشور حمایت جدی به‌عمل آمده بود و شاهد توسعه سهم CNG در سبد حمل‌و نقل کشور بودیم، امروز و در سال 1402، چالشی در تأمین بنزین و گازوئیل مورد نیاز بخش حمل‌و نقل کشور نداشتیم.