اقبال حقوقی ها به سکه مرکزی- اخبار پول | ارز | بانک – اخبار اقتصادی تسنیم

در معاملات امروز، ابتدا معامله گران حقوقی اقدام به دشت اول کرده و پیشتاز بودند، اما به تدریج معامله‌گران حقیقی با افزایش اعتماد به رفتار حقوقی‌ها، نقش خود را در روند معاملات افزایش دادند، به طوری که بازار شاهد فشار تقاضای محسوس از سوی هر دو طرف بود.

نکته قابل توجه در معاملات نمادهای اوراق سکه که از دید بسیاری از معامله‌گران حرفه‌ای دور نمانده است، رفتار قیمتی سکه رفاه بود. در حالی سکه مرکزی در قیمت 17 میلیون و 200 هزارتومان مورد توجه معامله‌گران قرار گرفت که قیمت آخرین معامله سکه رفاه 17 میلیون و 770 هزارتومان بود.

روند معاملات سکه رفاه این موضوع را طی روزهای آینده بیشتر نمایان میسازد.افزون بر این، توجه معامله‌گران حقوقی به یک نماد 30 روزه نشان می دهد معامله گران حقوقی به قیمتها در این بازار اعتماد کرده اند.

نکته عجیب معاملات در نماد سکه طلای مرکزی، استقبال خریداران حقوقی در مجموع معاملات روز شنبه بود، به طوری که نزدیک به 66 درصد از ارزش کل خریدها به مبلغ بیش از 233 میلیارد تومان از آن معامله گران حقوقی و مابقی(34 درصد) از آن خریداران حقیقی شد.

این اختلاف قیمتی معنادار دارای یک علامت بزرگ به بازار بود، اینکه قیمت سکه رفاه دارای حباب همسان با قیمت بازار سنتی است و بازیگران این نماد از سوی بازار سبزه میدان خط میگیرند و تمایل به بالافروشی دارند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، اقبال حقوقی ها به سکه مرکزی نماد سکه مرکزی که حدود یک ماه از ورودش به مجموعه نمادهای طلائی تابلوی معاملات بازار اوراق بهادار میگذرد، در معاملات امروز خود شاهد اتفاق عجیبی بود، به طوری که به یکباره به ثبت رکورد تاریخی رسیده و سایر رقبای خود را پشت سر گذاشته است.

از آنجا که قیمت سکه مرکزی با استقبال خریداران حقیقی و حقوقی مواجه شده است، این نشان میدهد، سیگنال بزرگ از سوی معامله گران دریافت شده و ریسک کاهش شدید قیمت ها در نمادهای موازی سکه مرکزی وجود دارد.

تغییر مستمر قیمت‌ها در این نماد، نشان داده است که در مجموع تا ساعت 16 ارزش کل معاملات به رقم 352 میلیارد تومان رسید.بررسی رفتار معامله‌گران حقوقی و حقیقی نشان از اعتماد همراه با نگرانی زنجیروار معامله‌گران به نماد سکه طلای مرکزی و همچنین سایر نمادهای این بازار دارد؛ چرا که بازار اوراق سکه در روز شنبه با یک دوگانگی قیمتی رو به رو شده است.

انتهای پیام/


منبع: https://tn.ai/2819438

به نظر میرسد که معامله گران حقیقی طی روزهای آینده روند رفتاری هر دو فرصت طلائی را مد نظر قرار میدهند.از آنجائی که مدیریت بازارگردانی نماد سکه مرکزی در اختیار بانک مرکزی است، به نظر میرسد که سیاستگذار با ارسال سیگنال معاملاتی در سکه مرکزی، به دنبال شفاف سازی و جلوگیری از آربیتراژ بین بازارها با قیمت‌های مختلف باشد.

بررسی خبرنگار ما نشان میدهد که قیمت پایانی سکه رفاه در روز شنبه معادل 17 میلیون و 800 هزارتومان بوده است و در مجموع حجم معاملات به حدود 7 هزار و 269 سکه تمام رفاه رسیده است. از حجم، حدود 94 درصد حقیقیها و 6 درصد آن حقوقیها خریداری کرده اند.

سکه مرکزی از 17 آذرماه 1401 وارد دایره انتخاب معاملاتی، معامله‌گران شد و روز گذشته دو رکورد معنادار را ثبت کرد. قیمت هرسکه تمام مرکزی در اولین روز معاملاتی هفته(19/9/1401) در قیمت 17 میلیون و 200 هزارتومان (به عبارتی هر برگه اوراق یک میلیون و 720 هزار ریال)، معامله شد که ناشی از استقبال بی سابقه معامله گران در این نماد تازه وارد به بازار بود.

آیا معامله گران حقوقی نیز به این نتیجه رسیده‌اند که خرید سکه مرکزی در قیمت‌های بالاتر، توجیه اقتصادی نداشته و همراه با ریسک نوسانات ناشی از مداخله سیاستگذار است؟