اقدامات بانک مرکزی برای مقابله با نرخ های کاذب ارز- اخبار پول | ارز | بانک – اخبار اقتصادی تسنیم | Tasnim | خبرگزاری تسنیم

وی افزود: قیمت‌های آزاد ارز مبتنی بر تحویل اسکناس آنی و لحظه‌ای، غیر‌واقعی قیمت‌گذاری می‌شود در چنین شرایطی یکی از اقدامات کلیدی که بانک مرکزی در دوره ریاست‌ فرزین انجام داده است، به رسمیت شناختن این بازار بود یعنی بانک مرکزی پذیرفت‌ که در چنین بازاری قیمت‌گذاری انجام می‌شود بنابر‌این وظیفه و هدف خود را مداخله در این بازار قرار داده است تا بتواند از طریق مداخله در همین بازار جزئی و غیر رسمی نرخ‌های کاذب را از بین ببرد.

این کارشناس امور بانکی در خصوص دیگر اقدامات بانک مرکزی در حوزه ارز گفت: در دوره جدید ریاست بانک مرکزی تلاش‌های زیادی در سطح منطقه جهت وارد کردن منابع ارزی به چرخه کشور صورت گرفته است که این مساله نیز با تقویت عرضه می‌تواند بازار را به سمت تعادل پیش ببرد.

وی افزود: موضوع مهم‌تر این است که در چنین قیمت‌گذاری‌هایی بخش مهمی از بازار ارز تحت ثاثیر قرار می‌گیرد زیرا مصرف کننده در گام نخست نرخ ارز وارداتی 28 هزار و 500 تومانی برای آن مهم نبوده بلکه برای مصرف کننده قیمتی که ارز را از صرافی خریداری می‌کند مهم است، بر همین اساس قیمت‌گذاری دلال‌ها به شکل کلیدی اثر روانی بر بازار ارز می‌گذارد که با دسترسی و اعلام بر خط و لحظه‌ای نرخ ارز از طریق سامانه بانک مرکزی، این بانک می‌تواند نقش موثری در کنترل نرخ ارز داشته باشد.

انتهای پیام/


منبع: https://tn.ai/2854668

این کارشناس امور بانکی می‌گوید: اکنون سامانه بازار متشکل معاملات ارز ایران را بانک مرکزی مدیریت می‌کند که در این سامانه افراد به عنوان یک مشتری ارز می‌توانند زمانی که می‌خواهند ارزی را از صرافی خریداری کنند، به صورت بر خط و لحظه‌ای قیمت آن را مشاهده کنند؛ یعنی همان طور که در بازار غیر رسمی دلال‌ها قیمت‌ها را از طریق کانال‌های تلگرامی اطلاع رسانی می‌کنند به موازات آن بانک مرکزی از طریق بازار متشکل معاملات ارز قیمت‌های تابلوی صرافی‌ها را به شکل لحظه‌ای نمایش می‌دهد.

‌به گزارش خبرگزاری تسنیم، اصغر بالسینی با اشاره به اقدامات بانک مرکزی در حوزه ارز، اظهار داشت: بانک مرکزی در این حوزه اقدامات زیادی داشته است، یکی از مشکلات جدی که در سال‌های اخیر در حوزه ارز دیده شده موضوع قیمت سازی‌های غیر واقعی و کاذب در این بازار است که این اتفاق به سبب وجود برخی از خلا‌ها رخ داده است.

بالسینی افزود: نکته دیگر کنترل انتظار تورمی است که عاملی برای افزایش نرخ ارز بوده که بانک مرکزی در حال مدیریت این بحث هم است وبرای آن برنامه دارد و در نهایت به نظر می‌رسد بانک مرکزی با کنترل انتظارات تورمی می‌تواند به چرخه‌های شوم ارز در اقتصاد پایان دهد.

به گفته بالسینی، طبیعی است که بالاخره با هدف کسب سود، بسیاری از دلال‌ها از طریق قیمت‌گذاری‌های کاذب و معاملات فردایی اعلام نرخ ارز را انجام داده و از این طریق سود‌های قابل توجهی را نصیب خود کنند.

وی ادامه داد: این حرکت اطلاع رسانی لحظه‌ای نرخ ارز، خود یک نوع مداخله در بازار غیر رسمی ارز است برای این که نشان داده می‌شود که این قیمت نرخ واقعی ارز است نه آن عددی که در کانال‌های تلگرامی یا بازار‌های هدفمند اعلام می‌شود.