اقدامات مقتدرانه قوه قضائیه در مبارزه با فساد فعالان اقتصادی را امیدوار کرده است- اخبار صنعت و تجارت – اخبار اقتصادی تسنیم

مرکز تجارت جهانی ایران در پایان سخنانش خطاب به رئیس قوه قضائیه گفت: با توجه باینکه کشور ایران نیازمند قوانین جدید و روزآمد قضایی میباشد، درخواست و انتظار فعالان اقتصادی از ریاست محترم قوه قضائیه این است تا با همکاری ریاست مجلس و نمایندگان مردم نسبت به بازبینی قوانین قدیمی قضایی و تصویب قوانین جدید و به روز اقدام نمایند تا قضات محترم نیز بر اساس قوانین جدید احکام خود را صادر نمایند. در این راستا قوه قضائیه و مجلس محترم میتوانند از نظرات علما و مراجع بزرگوار تقلید نیز استفاده کنند تا قوانین جدید منافاتی با موازین اسلام و قانون اساسی نداشته باشد.

انتهای پیام/


منبع: https://tn.ai/2908409

پس با وجود خطر بزرگی که” فساد” کشور و نظام را تهدید میکند نباید پدیدۀ “فساد اقتصادی” و سوء مدیریت برخی از مسئولین را ساده انگاشت و از کنار آن بیخیال و به سادگی عبور کرد، بلکه باید با “فساد” شدیداً برخورد و مفسدین خصوصی و دولتی در همه زمینه ها را نابود و از ریشه خشکاند.

علیپور گفت: باید صراحتاً اعتراف کنم که اقدامات مقتدرانه و عدالت جویانه حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای، نه تنها قوه قضائیه را متحول کرده بلکه انقلابی در سطح وسیع برعلیه فساد به راه انداخته است که چنین اقتدار و سرعت عملی در دستگاه قضا کم نظیر و درخور تحسین بوده است. یکی از کارها و اقدامات پسندیدۀ رئیس دستگاه قضا این بوده که ایشان در کنارِ مبارزه با فساد و برخورد با مفسدین و سوءاستفاده کنندگان اقتصادی، از مدیران، تولید کننده گان، سرمایه گذاران و درکل از تمامی فعالانِ اقتصادیِ سالم و پاکدست حمایت کرده و به کررات تأکید نموده اند که با آبرو و اعتبار فعالان اقتصادیِ درستکار بازی نشود و بدون دلیل و بی سند و مدرک به کسی اتهام نزده و کسی را بازداشت و یا برای فعالیت آنان مشکلی ایجاد نکنند که همین سیاستهای قوه قضائیه و دستورالعملها و فرمایشات جناب آقای محسنی اژه‌ای موجب دلگرمی و افزایش روحیۀ فعالان اقتصادی شده است و در حال حاضر غالب فعالان اقتصادی کشور مطمئن شده اند که وقتی صبح به قصد رفتن به محل کار خود از منزل شان خارج میشوند، شب سر از زندان درنمی آورند و بطور قطع به منزل و کنار خانوادۀ خویش بازخواهند گشت!!

اگر شخصی چند صد میلیارد از بانکی سوء استفاده میکند و بعداً بعنوان مفسد اقتصادی دستگیر و دادگاه حکم سنگینی برایش صادر میکند. مثلاً 20 سال زندان و برگرداندن صدها و یا هزاران میلیارد پول!! چند ساعت پس از صدور این رأی، برخی از معاندین و رسانه های خارجی در مقام حافظین و مدعیانِ “حقوق بشر” مردم ایران ظاهر شده و صدور این میزان حبس را محکوم میکنند!! این در حالیست که شخص زندانی پس از گذراندن 5 الی 6 سال از حبس خود، درخواست عفو مشروط میدهد و بعضاً از طرف دادگاه پذیرفته و طرف آزاد میگردد!! خوب وقتیکه زندانی را پس از 6 سال آزاد میکنیم، پس چرا 20 سال حبس برایش صادر میکنیم؟ اگر هم قرار است تمام 20 سال حبس را بدون عفو تحمل کند، آیا فکر میکنید آن شخص که به آخر عمرش نزدیک شده از زندانی که تحمل کرده درس عبرت گرفته و متنبه شده است؟ 

زیرا اگر مردان بزرگ اقتصاد ایران که بنوعی ستونهای خیمه اقتصاد کشورمان میباشند خواسته یا ناخواسته زمین بخورند، خیلی از سقف ها هم که دیگر ستونی زیرشان نیست سقوط خواهند کرد و آنجاست که می فهمیم هیچ مقامی حتی سران سه قوا هم نمیتوانند کار مردانِ بزرگ اقتصاد ایران را انجام داده و چرخ “اقتصاد ایران” را بچرخانند زیرا هرکسی را بهر کاری ساخته اند. محض اطلاع باید اعتراف کنم که دیگر مردانِ بزرگ اقتصاد ایران و افراد دارای سرمایه های کلان را نه پول و نه مقام ارضاء نمیکند بلکه تنها چیزی که آنان را دلشاد و ارضاء میکند، محبت، احترام و تأمین امنیت کاری میباشد نه چیزی بیشتر. پس سعی بر این باشد تا این خواسته های به حق آنان را بواسطه قدردانی از زحماتی که برای کشور متقبل شده و اشتغالی که ایجاد نموده اند، برآورده کنیم.

علیپور تصریح کرد: پس قوای سه گانه باید با دقت و ظرافت خاصی این درخت را بخوبی هرس کرده و ریشه و بنیه آنرا تقویت و مدیران، تولید کننده گان، سرمایه گذاران، کارآفرینان و فعالان اقتصادی را حمایت و کسانی را که از راه درست و سالم کسب ثروت کرده و میکنند تشویق و امنیت شان را تضمین نمایند.

سبزعلیپور همچنین به برخی از احکام صادر شده قدیم و جدید در دادگاههای ویژۀ اقتصادی اشاره کرد و گفت: تا اینجای بحث، تماماً تعریف و تمجید از مدیریت قوه قضائیه بود اما در ادامه میخواهم برخی از احکام صادره را نقد و پیشنهادی هم در این خصوص ارائه نمایم. بعضاً احکام سنگینی از جانب قضات محترم در ایام گذشته و سالها و ماههای اخیر برای متخلفین و کسانیکه دستی در فساد اقتصادی داشته اند صادر شده، اما عرض من بر این است که آیا این احکام سنگین برای متهمین لازم و ضروری بوده؟

علیپور اظهار داشت: به نظر شما بزرگواران با صرفا با اعدام چند فعال اقتصادی در سالهای گذشته بعنوان مفسد اقتصادی، آیا ریشۀ فساد اقتصادی در کشورمان خشک شده؟ دستگاه قضا باید سر اژدهای هفت سرِ فساد را قطع کند در غیر اینصورت با صرفا اعدام کردن افراد متخلف، فساد ریشه کن نمیشود، اینجانب از جانب خود و از طرف شما فعالان اقتصادی از حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای ریاست محترم دستگاه قضا خواهش میکنم که بدنبال قطع کردن سرهای اژدهای هفت سرِ فساد باشند. 

وی افزود: با وجود اینکه طی چهار دهۀ گذشته همه مسئولین ذیربط کشوری دم از مبارزه با فساد زده و سران سه قوه هم جلسات زیادی در این خصوص برگزار نموده اند اما متأسفانه تاکنون چندان خروجی مثبت و قابل دفاعی مشاهده نشده است. از سال 1400 با انتصاب حجت‌الاسلام والمسلمین جناب آقای محسنی اژه‌ای بعنوان رئیس قوۀ قضائیه، رسیدگی به مشکلات فعالان اقتصادی و مبارزه با فساد و برخورد با مفسدین دولتی و خصوصی با جدیت دنبال و رنگ و بوی تازه ای بخود گرفته و همین امر موجب دلخوشی و قوت قلب مردم و فعالان بخش اقتصاد گردیده و مفسدین دولتی و خصوصی را هراسان و حامیان و فرماندهان آنان را به لرزه انداخته است!!

وی با طرح این سوال که هدف از زندانی کردن اشخاص چیست؟ گفت: قطعاً دستگاه قضا مجرمین را با نیت اصلاح و متنبه شدن زندانی میکند. آیا میدانید که با زندانی شدن افراد، غالباً زندگی و شرکتها و کارخانجات آنان از هم پاشیده و نابود میشود!! بحث طلاق و فساد در زندگی تعداد زیادی از زندانیان به عینه دیده میشود!!

وی بیان داشت: فعالان اقتصادی و کارآفرینان بخش خصوصی همگی با هم همچون درختی بزرگ و تنومند هستند که باید مقامات کشورمان بخوبی، دقیق و درست از میوه و سایۀ این درخت بنفع کشور و مردم استفاده کنند، پس مبادا مسئولین ذیربط تحت عنوانِ مبارزه با فساد و شناسایی مفسدین و چیدن علفهای هرزِ اقتصاد، بالای درختِ بخش خصوصی نشسته و بجای هرسِ شاخه های خُشک و به درد نخور، آنهم در جهت تقویت بنیه این درخت، برعکس بالای درخت بنشینند و به اشتباه با ارّه، تنۀ درخت بخش خصوصی را ببرند و نه تنها خودشان از آن بالا به زمین سقوط کنند بلکه درخت را نیز برای همیشه از بین ببرند!!

سبزعلیپور در ادامه اظهار داشت: جا دارد تا از این طریق و در برابر شما بزرگواران از بذل توجه و دقت نظر جناب آقای محسنی اژه‌ای تشکر و قدردانی نمایم که به سخنان و دغدغه های ما علی الخصوص بندۀ حقیر که طی ماههای گذشته جهت استحضار ایشان در رسانه ها منتشر گردید اهمیت داده و برای رفع نگرانی ها اقدامات مثبتی انجام داده اند. لازم بذکر است که کارآفرینان و فعالان اقتصادی کشورمان بنوعی رزمندگان جنگ اقتصادی محسوب میشوند که بدون وجود آنان «چرخ اقتصاد“ شامل چرخ تولید و تجارت و خدمات میخوابد و توقف چرخ اقتصاد هم مساوی است با بیکاری و عدم ایجاد شغل و برعکس ازدیاد بیکاری، معضلات اجتماعی و ناامنی در جامعه را تشدید میکند و همچنین خوابیدن “چرخ اقتصاد”، عدم درآمد دولت و توقف درآمدهای ارزی از طریق صادرات غیرنفتی را در پی خواهد داشت که در نتیجه کشور بی پول و ضعیف، سیاستی ضعیف و سیاستمدارانی ضعیف و ناتوان را بدنبال خواهد داشت!! کشوری قوی و قدرتمند خواهد بود که اقتصادی مقاوم و قدرتمند داشته و درآمدهای آن روز به روز رشد و خزانه بانک مرکزی اش مملو از ارز و طلا باشد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، محمدرضا سبزعلیپور اقتصاددان و رئیس مرکز تجارت جهانی ایران در صد و سیزدهمین نشست ماهانه خود با اعضاء مرکز جامع صادراتی ایران طی سخنانی در جمع مدیران، کارآفرینان و فعالان اقتصادی با اشاره به اهمیت سرمایه گذاری خارجی در رشد و توسعه اقتصاد و ایجاد امنیت در کشور و همچنین رفع مشکلات اقتصادی بویژه ایجاد اشتغال و ارتقاء سطح معیشت مردم گفت: ضمن تقدیر از اقدامات شایسته رئیس دستگاه قضا، باید خدمتتان عرض کنم که “فساد اقتصادی” اتفاق و رخدادی خانمان برانداز، بسیار خطرناک و ویران کننده میباشد و مردم را نسبت به دولتمردان و مسئولین نظام بی اعتماد می نماید!!

جناب آقای محسنی اژه‌ای بزرگوار، در خاتمه خدمتتان عرض میکنم، وقتیکه برخورد و عملکرد شما با فعالان اقتصادی مثبت و تحسین برانگیز است، انتظار بر این است تا معاونین و سایر مدیران دستگاه قضا نیز پیرو راه و خط و مشی و عملکرد حضرتعالی باشند و رفتار و برخوردی مناسب و قابل قبول با مردم بویژه با فعالان اقتصادی و کارآفرینان داشته باشند نه اینکه مثلاً یکی از مدیران ارشد قوه قضائیه پس از گذشت حدود 8 ماه به درخواست ملاقات فعالان اقتصادی پاسخ نداده و درب اتاقش را به روی آنان شش قفله کند!!

این در حالیست که از سالها پیش متأسفانه عده ای معاند جوّ کشور را ملتهب کرده و شایع نموده بودند که در کشور ایران هر کسی کارآفرین و پولدار و بقول معروف درشت شود و حتی اگر ثروتش را هم از راه درست بدست آورده باشد، حتماً دستگاههای امنیتی و قضایی برای وی پاپوش درست کرده و درازش میکنند که خوشبختانه ریاست محترم دستگاه قضا در مدت کوتاهی که سکان قوۀ قضائیه را بدست گرفته ضمن برخورد شدید با فساد و مفسدین، توانسته تا حدودی اعتماد فعالان اقتصادی و کارآفرینان کشور را نیز جلب و نگرانی های غالب آنان را مرتفع نماید.

وی اظهار نمود: البته حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای طی مدت دو سالی که ریاست دستگاه قضا را برعهده گرفته اند، دیدارهایی با فعالان اقتصادی داشته و دستورالعمل هایی را را در جهت بهبود فضای کسب و کار تدوین و صادر نموده اند که در نوع خود کم سابقه میباشد و در صورت اجرایی شدن این دستورالعمل ها و بخشنامه ها باید همیشه قدردان ایشان بوده و از وی به نیکی یاد کنیم.