اقدام تازه برای سامان دهی عرضه ماشین الات معدنی و راه سازی وارداتی- اخبار اقتصاد ایران – اخبار اقتصادی تسنیم

به گزارش خبرنگار  اقتصادی خبرگزاری تسنیم، ماشین آلات راهسازی از جمله محصولات پرکاربرد در صنعت راهسازی و عمران جاده های کشور می باشد و علاوه بر تولید این ابزار در کشور از واردات و ترخیص ماشین آلات راهسازی نیز به منظور تامین نیازهای مختلف صنعت راهسازی کشور استفاده می شود. با توجه به بخشنامه ها و آیین نامه های ارائه شده در این زمینه معمولا واردات ماشین آلات راهسازی به دو شکل، یعنی واردات ماشین آلات راهسازی درجه یک و ماشین آلات اسقاطی در کشور انجام می شود که هر یک بازار و سرمایه خاص خود را دارد.

بر اساس بخشنامه گمرک در این خصوص، صدور مجوز ورود موقت ماشین آلات راهسازی و معدنی در گمرکات اجرایی به مدت 6 ماه با رعایت شرایط اعلامی دفتر مقررات صادرات و واردات که شامل بیل مکانیکی با قدرت بیش از 300 اسب بخار، لودر با قدرت بیش از 350 اسب بخار ، بولدوزر با قدرت بیش از 360 اسب بخار و دامپتراک با ظرفیت بیش از 100 تن با اخذ تضمین لازم امکان ورود موقت به کشور را خواهند داشت.

همچنین تمدید پروانه‌های ورود موقت ماشین آلات راهسازی و معدنی به مدت 18 ماه در فواصل 6 ماهه امکان پذیر خواهد بود. از سوی دیگر صدور و تمدید در مجموع حداکثر تا سقف دو سال از تاریخ صدور پروانه با رعایت شرایطی امکان پذیر می باشد.

گمرک ایران  با هدف شفاف سازی و انحصار زدایی، اختیار صدور مجوز ورود موقت ماشین آلات راهسازی و معدنی را به گمرکات اجرایی تفویض کرد.

انتهای پیام/


منبع: https://tn.ai/2925114

موضوع تفویض اختیار ورود موقت ماده 50 قانون امور گمرکی در راستای تمرکز زدایی امور و تسهیل در تشریفات گمرکی و در اجرای بهبود فضای کسب و کار و صرفه جویی در وقت خدمت گیرندگان گمرک ایران، ورود موقت ماشین آلات راهسازی و معدنی به گمرکات اجرایی تفویض اختیار شده است.

کمبود امکانات تولیدی و تحریم های موجود در کشور امکان ساخت و تولید این ماشین آلات را از صنایع تولیدی سلب کرده و لذا برای تامین نیازهای کشور در صنعت راهسازی، دولت با ارائه امتیازات مختلف به تجار و بازرگانان داخلی سعی دارد بستر مناسبی را برای واردات این کالا به کشور فراهم نماید تا علاوه بر تامین نیازهای کشور بر چرخه اقتصاد نیز موثر واقع شود.