امضای تفاهم 3 جانبه تسهیل ترانزیت بین ایران، روسیه و جمهوری آذربایجان- اخبار اقتصاد ایران – اخبار اقتصادی تسنیم

به گزارش خبرگزاری تسنیم، علیرضا مقدسی در آیین امضای سند یادداشت تفاهم سه جانبه تسهیل ترانزیت بین گمرکات جمهوری اسلامی ایران، جمهوری فدرال روسیه و جمهوری آذربایجان، گفت: این نشست حاصل مذاکرات ارزشمند و پیگیری‌های سه کشور برای دستیابی به اهداف است.

به گزارش تسنیم، شاهین باقیروف رئیس گمرک جمهوری آذربایجان با بیان اینکه آمادگی انجام هر کاری که برای توسعه و تسهیل مبادلات وجود دارد،  اظهار کرد: با کمک گرفتن از فناوری‌ها و تکنولوژی روز می‌توانیم سرعت امور گمرکی را افزایش دهیم و این فرصت مغتنمی است که با همراهی سه کشور رونق مبادلات را فراهم می‌کند.

انتهای پیام/


منبع: https://tn.ai/2762051

در این مراسم ولادیمیر بولادین رئیس گمرک روسیه با بیان اینکه هدف اصلی این تفاهم‌نامه همکاری و افزایش تجارت میان 3 کشور است، گفت: با امضای این سند تبادل کالاها بین 3 کشور و ترانزیت کالاها به مقصد با سرعت بیشتر و بدون اشتباه و سختی در تشریفات گمرکی انجام می‌شود.

رئیس گمرک روسیه با بیان اینکه این نشست نشاندهنده اهمیت توسعه همکاری‌های 3 جانبه است، گفت: گمرک ارتباطات خوبی را برای توسعه تجارت کشورها برقرار می‌کند و این امر منجر به افزایش تبادل تجاری خواهد شد.

رئیس گمرک جمهوری آذربایجان با بیان اینکه سند امروز مسیر خوبی برای 3 کشور ترسیم می‌کند تا در آن با همکاری بیشتر گام بردارند، عنوان کرد: امکانات برای توسعه تجاری فراهم شده است و هر کاری برای افزایش همکاری و دوستی میان سه کشور انجام می‌دهیم.

رئیس کل گمرک ایران، با بیان اینکه ارائه تسهیلات در رویه ترانزیت موجب رونق و رشد تجارت خارجی می‌شود، تصریح کرد: با توافق و امضای این سند و اجرای آن طی یک ماه آینده به اهداف خواهیم رسید.

مقدسی ادامه داد: بعد از پیگیری‌های متعدد برای سرعت بخشیدن به تشریفات گمرکی و رونق تجارت با کشورهای همسایه به‌ویژه روسیه، این نشست، ما را به اهداف نزدیک‌تر می‌کند و  جمهوری آذربایجان مرز زمینی میان ایران و روسیه است که با ترانزیت از طریق کامیون، کالاها سریع‌تر به مقصد می‌رسند.

وی افزود: این همکاری 3 جانبه گمرکات فرصتی را برای اقتصاد کشورها فراهم می‌کند. سازماندهی و گفت‌وگو مهم و مفید است و می‌تواند موجب راه‌اندازی ترانزیت با فناوری جدید شود که این اتفاق در راستای تجاربی که به دست آورده‌ایم خواهد بود.

وی افزود: این نشست‌ها موجب دوستی و مودت بین کشورهای همسایه می‌شود و می‌توان تسهیلات تجاری با سرعت بیشتری پیگیری کرد.

وی با تاکید بر اینکه جمهوری آذربایجان آمادگی استفاده از تمام ظرفیت‌ها برای توسعه تجارت را دارد، افزود: موافقتنامه موجب تسریع فرایندها می‌شود و از امروز باید تمام تلاش 3 کشور برای اجرایی شدن آن مورد بهره‌برداری قرار بگیرد.

وی افزود: تمام جوانب را مورد بررسی قرار داده‌ایم تا بتوانیم در راستای رفع مشکلات گام برداریم. یکی از نکات مهم در این سند تبادل اطلاعات دیجیتالی است که می‌توان با ارسال و دریافت منظم دیتاها به ترانزیت کالا تسریع دهیم.