انتخاب دوباره ایران در شورای اجرایی تیر سازمان ملل- اخبار راه و مسکن – اخبار اقتصادی تسنیم | Tasnim | خبرگزاری تسنیم

انتهای پیام/


منبع: https://tn.ai/2851184جمهوری اسلامی ایران اولین مصرف کننده کارنه تیر در دنیاست که حضور نماینده کشورمان در بالاترین سطح این کنوانسیون، نقش مهمی در توسعه ترانزیت کشور و  منطقه خواهد داشت.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم،کنوانسیون تیر یکی از مهم‌ترین ابزارهای بین المللی درخصوص حمل و نقل و ترانزیت بین المللی کالا در بین کشورهای عضو با پوشش بیمه بین المللی تیر بوده و نقش بسیار مهمی در توسعه ترانزیت و تجارت در سطح بین المللی دارد، این کنوانسیون دارای 77 عضو از جمله اقتصادهای بزرگ جهان همچون چین، اتحادیه اروپا، امریکا،هند، روسیه،…است.

با توجه به‌ موقعیت جغرافیایی کشور و قرار گرفتن در کریدورهای مهم شرق-غرب، شمال-جنوب، حضور در مجامع بین المللی، از جمله فرصتهایی است که می توان از آن در  توسعه تجارت منطقه ای و افزایش صادرات و خدمات ترانزیت کشور بهره برد.

شورای اجرایی تیر مهم‌ترین بازوی تصمیم گیری کنوانسیون تیرسازمان ملل متحد، متشکل از 7 نفر از خبرگان کشورهای عضو که با اجماع آرا، برای یک دوره 2 ساله انتخاب می شوند. جمهوری اسلامی ایران پس از 46 سال عضویت در این کنوانسیون در سال 95 برای اولین بار به عضویت این شورا درآمد و با توجه به‌ حضور موثر و فعال، برای چهارمین بار متوالی به همراه نمایندگان اتحادیه اروپا، اتریش،هلند، ایتالیا، ترکیه و ازبکستان موفق به کسب آرا اعضا کنوانسیون شد.