انتقاد معاون وزیر راه از زمان صدور پروانه ساختمان؛ آئینی: در نظام مهندسی “درد” داریم- اخبار راه و مسکن – اخبار اقتصادی تسنیم | Tasnim | خبرگزاری تسنیم

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، محمد آئینی با بیان این‌که بهترین و سریع‌ترین روش برای تولید مسکن بافت فرسوده است،‌ اظهار کرد: با توجه به این‌که در بافت فرسوده سرمایه بخش خصوصی درگیر است یعنی می‌کنند در زمان کوتاهی سرمایه خود را آزاد کرده و در پروژه‌های بعدی استفاده کنند.

آئینی اظهار کرد: سازندگان تهران برای ساخت و ساز به سه قسمت تقسیم می‌کنند؛ خط بالای همت، بین همت و آزادی و پایین آزادی. سازندگان می‌دانند سود ساخت و ساز در خط بالای همت چقدر است!

وی با بیان این‌‌که روی کاغذ ظرفیت بالای برای نوسازی بافت فرسوده داریم، گفت: حدود 2.7 میلیون بنای ناپایدار در کشور داریم. در تهران هر واحد ویلایی 1.5 طبقه به ساختمان 5 واحدی تبدیل می‌شود. متوسط کشوری نیز به ازای یک واحد،‌3 واحد است.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران با بیان این‌که ظرفیت ساخت 4 میلیون مسکن در بافت فرسوده وجود دارد با طرح این پرسش که چرا این کار انجام نمی‌شود،‌ افزود: به سه دلیل ناتوانایی مالی ساکنان، عدم رغبت سازندگان به حضور در بافت فرسوده و نبود حلقه واسط بین ساکنان و سازندگان ساخت و ساز مسکن در بافت‌های فرسوده مناسب نیست.

وی با بیان این‌که از زمان صدور پروانه ساختمانی تا صدور پایان کار در این نوع ساخت و ساز کمتر از 24 ماه است،‌ افزود:در بافت فرسوده خدمات، زیرساخت آب، برق،‌گاز و از همه مهم‌تر هویت وجود دارد، ضمن این که بافت فرسوده هیچگاه به خانه دوم تبدیل نمی شود.

وی با اشاره به این‌که متوسط صدور پروانه ساختمانی در کشور و تهران به ترتیب 6 و 8 ماه است،‌ تاکید کرد: در روند طولانی شدن پروانه ساختمانی در سازمان نظام مهندسی ساختمان “درد” داریم. برای یک مورد حدود 7 ماه طول کشید و در نهایت با زور سیاسی توانستیم پروانه را دریافت کنیم.

انتهای پیام/


منبع: https://tn.ai/2906910