اولین خرید نفت پاکستان از روسیه- اخبار اقتصاد جهان – اخبار اقتصادی تسنیم | Tasnim | خبرگزاری تسنیم

 به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، وزیر نفت پاکستان گفت این کشور اولین سفارش نفت خام روسیه را طبق قراردادی که بین اسلام‌آباد و مسکو بسته شده ثبت کرده است و یک محموله از نفت روسیه در ماه مه در بندر کراچی پهلو می‌گیرد.

 با توجه به مشکلات شدید پاکستان درمورد بازپرداخت بدهی‌ها، خرید نفت ارزان‌تر روسیه یک اتفاق مثبت برای این کشور است. ذخایر ارز خارجی پاکستان تنها برای 4 هفته واردات کنترل‌شده کافی است و واردات انرژی بیشتر پرداخت‌های خارجی این کشور را تشکیل می‌دهد.

 شرکت‌های بزرگ نفت روسیه طی ماه‌های اخیر از احتمال عرضه نفت به پاکستان خبر داده بودند. اطلاعات شرکت تحلیلی کپلر نشان می‌دهد اسلام‌آباد 150 هزار بشکه در روز نفت در 2022 وارد کرده که تقریباً تغییری نسبت‌به سال قبل‌از آن نداشته است.

 بزرگ‌ترین عرضه‌کنندگان نفت به پاکستان عربستان و امارات بوده‌اند و حالا خرید 100 هزار بشکه در روز نفت از روسیه وابستگی این کشور به سوخت خاورمیانه را کاهش می‌دهد.

 همواره از دلار آمریکا برای تجارت نفت استفاده می‌شده، اما جنگ اوکراین سلطه دلار را کاهش داده است. به‌طوری‌که روسیه از دریافت ارز آمریکا در معاملات خود خودداری می‌کند. از طرف دیگر، بحران اقتصادی پاکستان هم ذخایر ارزی این کشور را کاهش داده است. اما وزیر انرژی پاکستان هنوز در مورد استفاده از یوان چین یا درهم امارات برای نقل‌وانتقال مالی با روسیه اطلاعاتی نداده است.

 انتهای پیام/44


منبع: https://tn.ai/2883333

 وزیر انرژی روسیه و هیئت همراه او در ژانویه به اسلام‌آباد سفر کرد و پس‌از آن از صادرات نفت به پاکستان پس‌از ماه مارس خبر داد. وزیر انرژی پاکستان هم در اواخر 2022 به مسکو سفر کرده بود.

 خرید نفت پاکستان از روسیه یک مقصد جدید برای نفت این کشور ایجاد می‌کند. روسیه به‌خاطر جنگ اوکراین جریان نفت خود را از بازارهای غرب به شرق مخصوصاً هند و چین تغییر مسیر داده است.

 وزیر انرژی پاکستان اعلام کرد کشورش تنها نفت خام از روسیه خریداری می‌کند و هیچ سوخت پالایش شده‌ای وارد نخواهد شد. انتظار می‌رود خرید نفت پاکستان از روسیه در صورت موفقیت‌آمیز بودن اولین نقل‌وانتقال، به روزانه صدهزار بشکه برسد.