اگر CNG نبود ایران واردکننده بنزین می شد- اخبار نفت و انرژی – اخبار اقتصادی تسنیم

وی با بیان اینکه طرح بازتوزیع یارانه بنزین در جهت عدالت محوری سال گذشته در کشور شکل گرفت، بیان کرد: تخصیص 20 لیتر بنزین به هر نفر مصوب شد و در 2 هفته تدوین، کدنویسی، پیاده سازی و تخصیص به جایگاه‌های سوخت منطقه پایلوت انجام شد؛ اگرچه اکنون این طرح متوقف است، ولی به دستاوردهای فنی رسیدیم که ابزار غیر قیمتی سامانه هوشمند سوخت را دنبال کنیم.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی با بیان اینکه “57 درصد از فرآورده‌ها توسط نفتکش‌های جاده پیما حمل می‌شود”، گفت: 62 درصد از هزینه‌ها نیز مربوط به نفتکش‌های جاده پیما است، در حالی که با توجه به تن -کیلومتر حمل فرآورده، لازم است به سمت انتقال با خط لوله برویم تا کاهش هزینه‌ها را محقق کنیم.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، علی‌اکبر نژادعلی در مراسم بهره برداری از پروژه ملی صادرات دریایی گاز مایع و گزارش عملکرد شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران اظهار داشت: در یک سال گذشته اتفاقات خوبی در شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی رخ داده و سوخت رسانی مناسبی در اقصی نقاط کشور داشته‌ایم. 

نژادعلی با بیان اینکه “اگر CNG نبود ایران واردکننده بنزین می‌شد”، گفت: 2 هزار و 536 جایگاه CNG در کشور راه‌اندازی شده و روزانه 23.5 میلیون لیتر CNG مصرف می‌شود. 

وی با بیان اینکه رشد مصرف بنزین در سال‌های بعد از انقلاب وجود داشته است، تصریح کرد: با اجرای سامانه هوشمند سوخت، رشد مصرف بنزین در کشور به منفی 12 درصد رسید و مصرف بنزین در کشور مهار شد و از 73.7 میلیون لیتر در روز در سال 85 به 64.5 میلیون لیتر در سال 86 رسید. 

نژادعلی به بهره‌برداری از پروژه ملی صادرات دریایی گاز مایع در اولین روز از هفته دولت سال جاری اشاره کرد و ادامه داد: امکان بارگیری 6 هزار تن گاز مایع با ایجاد تاسیسات مورد نیاز در اسکله شهید باهنر فراهم شد. 

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی به حمله سایبری به سامانه هوشمند سوخت در آبان سال گذشته اشاره کرد و گفت: 2.5 ساعت بعد از حمله سایبری اولین جایگاه سوخت به مدار بازگشت.

وی افزود: مخازن ذخیره‌سازی کشور دارای 13 میلیارد لیتر ظرفیت است که 4.3 میلیارد لیتر آن مربوط به بنزین در کشور است.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی با اشاره به راه‌اندازی سامانه هوشمند سوخت، گفت: در سال 85 ایران روزانه 27 میلیون لیتر در روز بنزین وارد می‌کرد و مجلس را بر آن داشت که تنها ابزار قیمتی در کنترل مصرف موثر نیست و سامانه هوشمند سوخت شکل گرفت.

نژادعلی ادامه داد: در سال 95 قیمت فوب خلیج فارس 800 تومان بود و بنزین در کشور به قیمت هزار تومان عرضه می‌شد و می‌توانستیم همان زمان آزادسازی قیمت بنزین را انجام دهیم.

انتهای پیام/


منبع: https://tn.ai/2766798

وی ادامه داد: با بازگشت سهمیه‌بندی بنزین در سال 98، مصرف حدود 23 درصد کاهش پیدا کرد؛ اما اکنون رشد مصرف بنزین ناهنجار است که به دلیل اختلاف قیمت موجود با کشورهای همسایه است.