ایجاد منطقه آزاد مشترک ایران، عراق و سوریه وارد فاز اجرایی شد- اخبار راه و مسکن – اخبار اقتصادی تسنیم | Tasnim | خبرگزاری تسنیم

وی ادامه داد: بندر لاذقیه نیز ظرفیت‌های بسیار خوبی برای جذب سرمایه گذاران ایرانی دارد و می تواند محل خوبی برای صادرات و جذب منابع باشد.

وی با یادآوری این‌که اسفندماه سال گذشته یک تفاهم کلی با طرف عراقی برای ایجاد منطقه آزاد مشترک میان ایران، عراق و سوریه داشتیم، افزود: با امضای سند همکاری با سوریه بدنبال تشکیل کمیته مشترک سه جانبه هستیم تا فرآیند تجارت، سرمایه گذاری و ترانزیت کالا  از ایران به عراق و سوریه و دریای مدیترانه تسهیل شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، حجت‌الله عبدالملکی با اشاره به امضای سند همکاری مناطق آزاد ایران و سوریه، اظهار کرد: در منطقه آزاد “حصیا” در مرکز سوریه نزدیک دمشق زیرساخت‌ها آماده است که برای پیگیری کارهای فنی و اجرایی یک شرکت ایرانی باید در منطقه مستقر شود و مدیریت امور زیر بنایی را برعهده بگیرد.

انتهای پیام/


منبع: https://tn.ai/2890536

دبیر شورایعالی مناطق آزاد بیان کرد: بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد زیرساخت های لازم برای ایجاد مناطق آزاد مشترک مهیاست و با مجاهدت نیروهای جبهه مقاومت امنیت هم در کشور سوریه فراهم است. بر این اساس به‌زودی طرح های سرمایه گذاری وارد مرحله عملیاتی خواهد شد.

عبدالملکی با بیان اینکه ایجاد مناطق آزاد مشترک و متناظر با 18 کشور در دستور کار  قرار دارد افزود: در این مناطق که فرآیند سرمایه گذاری، تجارت و ترانزیت را تسهیل می کند همه مناطق آزاد کشور محلی برای سرمایه گذاری و فعالیت خواهند داشت و به همه آنها دفتر می دهیم تا با ایجاد تاسیسات و انبار و زیرساخت زمینه ورود سرمایه گذاران بخش خصوصی را فراهم کنند.

وی گفت: این موضوع ذیل راهبرد جهانی سازی مناطق آزاد در دوره جدید در حال پیگیری است و به محض امضای سند همکاری میان دولت ها با تشکیل کمیته مشترک راهبرد عملیاتی و اجرایی شروع خواهد شد.