ایده عرضه سیمان و فولاد در تالار اختصاصی/ تعیین قیمت بدون رقابت

همچنین تنها خریدار در این تالار باید صندوق ملی مسکن باشد چراکه اگر انبوه‌سازان دیگری وارد شوند قیمت‌ رقابتی و در نهایت قیمت اقلام بالا می‌رود و نمی‌توان هزینه‌های ساخت نهضت ملی مسکن را کاهش دهیم. در واقع هدف از راه‌اندازی تالار اختصاصی این است که صندوق مسکن بتواند با قیمت پایه نیاز نهضت ملی مسکن را تامین کند.

به گفته رئیس صندوق ملی مسکن اگر ایده ی عرضه فولاد و سیمان در تالار اختصاصی اجرایی شود علاوه بر اینکه تمام مواد اولیه ساخت مسکن در یکجا عرضه می شوند، این عملیات به صورت تجمیع شده برای عموم مردم شفاف خواهد بود و همه مشاهده می کنند که صندوق در یک  بازه زنامی مشخص چه میزان سیمان و فولاد برای ساخت واحدهای مسکونی نهضت ملی خریداری کرده است. بنابراین هم میزان خرید و تامین مصالح و هم میزان پیشرفت پروژه برای عموم قابل مشاهده خواهد بود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، از ماه گذشته موج رسانه ای با اظهارات وزیر راه و شهرسازی در خصوص خروج سیمان و فولاد از بورس کالا به راه افتاد. با مطرح شدن طرح بذرپاش، موجی از انتقادات و تحلیل ها در فضای رسانه ای  به راه افتاد، که از اساس به نقد و مخالف با خروج سیمان و فولاد از بورس کالا می پرداخت.

گفتنی است در همین راستا اخیرا رئیس صندوق ملی مسکن با اشاره به اینکه بورس کالا نهادی است که قیمت‌گذاری‌ها در آن توسط تولیدکنندگان آن کالای در حال عرضه انجام می‌شود و قیمت به نفع مصرف‌کننده نهایی جمع‌بندی نمی‌شود گفت: برای اینکه همزمان فرایند خرید مصالح شفاف باشد و هم اینکه بتوانیم آن را در فرایند وزارت اقتصاد دنبال کنیم، موضوعی که به طور مشخص آن را دنبال می‌کنیم؛ تاسیس تالار اختصاصی برای عرضه مصالح مورد نیاز در پروژه نهضت ملی مسکن است که در آن تالار صندوق تنها خریدار باشد و به تنهایی خرید را انجام دهد.

به طور کلی براوردها نشان می دهد، با توجه به اینکه هزینه مجوز ها و زمین در طرح ملی مسکن به حداقل ممکن رسیده است، بنابراین سهم سیمان و فولاد در بهای تمام شده ی سکن قابل توجه است.به بیانی دیگر در طرح نهضت ملی مسکن بهای زمین و مجوز ها در قیمت تمام شده ی واحد ساخته شده صفر خواهد بود و اساسا برای محاسبه ی نقش سیمان و فولاد در بهای تمام شده واحد مسکونی، باید بهای تمام شده زمین و مجوز ها که حدود 55 درصد بهای تمام شده ی را به خود اختصاص می داد، از محاسابات خارج شود.

 


منبع: https://tn.ai/2981071

همچنین وی از صحبت با سازمان بورس در خصوص بازنگری در نحوه ی تعیین قیمت پایه را به صورتی که در نهایت به نفع مصرف کننده تنظیم شود، خبر داد.

بنابراین با این تفاسیر نقش فولاد و مسکن در بهای تمام شده واحد های مسکونی طرح نهضت ملی مسکن قطعا اعداد بالاتری خواهد بود که در برخی محاسابات به حدود 30 درصد خواهد رسید.

انتهای پیام/

ساز و کار تعیین قیمت مصالح در تالار اختصاصی چگونه خواهد بود؟

عرضه سیمان و فولاد در تالار اختصاصی کلید می خورد؟