بازار مسکن جای شوخی کردن نیست- اخبار راه و مسکن – اخبار اقتصادی تسنیم

وی ادامه داد: نباید به‌صرف این‌که می‌خواهیم اشتغالزایی کنیم و کارهایی را انجام دهیم بیاییم و اجازه دهیم هر کسی می‌خواهد وارد این صنف شود. این رویکرد صحیح نبوده و کاملاً اشتباه است. چون این افراد برای ارتزاق از این راه مجبورند یک سری فرمول‌ها و حرکات را انجام دهند.

بیگی‌نژاد با بیان این‌که 12 هزار مشاور املاک مجوزدار در 20 منطقه به‌علاوه شمیران داریم، اضافه کرد:‌ به‌صورت میانگین این عدد را اگر در عدد 5 ضرب شود تعداد شاغلان در بنگاه‌های املاک مشخص می‌شود. یعنی حدود 60 هزار نفر. به این تعداد حدود 30 درصد غیرمجاز اضافه می‌شود که حدوداً 80 هزار مشاور املاک خواهد شد.

نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک گفت: تنظیم‌گری در اتحادیه‌ها به‌خاطر موضوعات پیش آمده با شکست مواجه شد و عملاً اتحادیه‌ها این اختیار را نداشتند کسانیکه وارد این مجموعه شوند را آنالیز کرده و اجازه ورود را ندهد. طبق قانون اینها هر آن کس برای مشاوری می آمد می‌توانست وارد صنف شود.

وی با اشاره به شرکت‌های سدسازی اظهار کرد: در موضوع سدسازی این اتفاق افتاد؛‌ در یک دوره‌ای سدساز شدیم، اما الان همان شرکت‌ها چه می‌کنند؟ الان خیلی از این شرکت‌ها دیگر سدساز نیستند وارد حوزه ساخت و ساز مسکن شده‌اند.

داوود بیگی ‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم با بیان این‌که در منطقه 4 و 5 هر کدام حدود 1300 مشاور املاک فعالیت دارند، اظهار کرد:‌ معاملات غیرصوری در بازار مسکن نداریم.

وی افزود: هر موضوعی که منجر به امضای قرارداد شود از نظر محاکم یعنی این‌که معامله‌ای انجام شده است.

وی با بیان “این تعداد مناسب بود”، تاکید کرد: از این جهت خوب و مناسب بود که مشاوران املاک معاملات مردم را جهت می‌دادیم و  معامله‌ای ایجاد نمی‌کردیم.

وی تصریح کرد:‌ تا سال 92 در بخش مشاوران املاک حدود صنفی داشتیم و این مانع می‌شد تا تعداد مشاوران املاک به‌صورت قارچ‌گونه افزایش یابد. در آن زمان حدود 2000 بنگاه املاک در تهران داشتیم.

بیگی‌نژاد در واکنش به این موضوع که شاید یکی از دلایل دولت برای برداشتن حدود صنفی ایجاد اشتغال بوده است، اضافه کرد: باید بدانیم که مسکن جای شوخی نیست، نباید با مسکن و نیاز افراد جامعه برای داشتن سرپناه شوخی کنیم.

انتهای پیام/


منبع: https://tn.ai/2953240

نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک گفت: باتوجه به این‌که تعداد قراردادهای مسکن با تعداد مشاوران املاک سنخیت داشت عملاً آهسته و پیوسته اتفاقات ملکی روی می‌داد و ما هم از آن ارتزاق می‌کردیم. اما  با برداشته شدن حدود صنفی این امکان فراهم شد هر کسی می‌خواهد وارد مجموعه مشاوران املاک شود.