بازدید معاون قضائی دادستان کل کشور و هیئت همراه از گمرک بندر شهید رجایی- اخبار اقتصاد ایران – اخبار اقتصادی تسنیم

سعیدی عملیات لجستیک و ناهماهنگی صاحبان کالا  را از جمله مشکلات در تسریع ترخیص کالاهای اساسی دانست و اذعان داشت :  صاحبان کالا برنامه ریزی و هماهنگی لازم در جهت ترخیص کالاها ، تخلیه و بارگیری و هماهنگی با سازمانهای مربوطه را قبل از خرید و ورود کالا به بندر انجام دهند تا روند انجام تشریفات گمرکی و ترخیص کالا دچار ایستایی و کندی  نگردد .
همچنین مشکلات ایستایی در صدور مجوزهای سازمانهای همجوار را بعلت قوانین مختلف و متفاوت این سازمانها در صدور مجوز دانست که این امر باعث میگردد برای یک آزمایش یکسان با یک کالای مشخص دو سازمان استاندارد و غذا و دارو بطور جداگانه از کالا نمونه برداری و آزمایش کنند( بعضا با پاسخهای متفاوت) و این امر باعث سردرگمی صاحبان کالا و توقف در ترخیص شده است و اضافه نمود این موضوع یکی از مشکلات در ترخیص کالاهای اساسی بوده  و جهت رفع این مشکل بهترین راه حل اصلاح قوانین سازمانهای مذکور در جهت ایجاد ضوابط و قوانین واحد، با رعایت پنجره واحد و ماده 12 قانون امور گمرکی میباشد.

وی با حضور در نشست تخصصی ضمن استماع نقطه نظرات مدیران حوزه اقتصادی استان، هم افزایی بین ارگان‌های اقتصادی در استان هرمزگان را مطلوب ارزیابی کرد و گفت : با اصلاح فرایندها و همگرایی سیستمی بین دستگاهها می توان خدمات مطلوبتر در مدت زمان کمتری ارائه کرد.

سعیدی در پایان اضافه کرد : با توجه به کندی و عدم چابکی بخش دولتی در واردات و ترخیص کالا نسبت به بخش خصوصی جهت تسریع در روند ترخیص کالای اساسی، بسترمناسب و همچنین شرایط لازم برای ورود کالاهای اساسی توسط بخش خصوصی فراهم شود .

عمرانی اذعان داشت الفاظی مثل دموراژ ، متروکه، کالاهای منقضی و رسوبی می می بایست از کتب ها حذف شود لازمه این ابر تلاش در جهت خروج برخی دستگاهها از خود تحریمی است .

وی از جمله مشکلات در حوزه ترخیص کالاهای اساسی را دریافت کد رهگیری از بانک و اخذ اسناد ترخیص و عدم پرداخت به موقع وجه کالا به فروشنده دانست و خواستار ایجاد برنامه زمان بندی دقیق بانک مرکزی برای پرداخت به موقع وجه کالا به فروشنده جهت ارسال اسناد به خریدار و دریافت کد رهگیری بانک و تسریع در تخلیه و بارگیری کالاها از کشتی بدون ایستایی شد .

با توجه به عدم بررسی لازم قوانین و بخشنامه ها در بحث اجرا و متعاقب آن ایجاد مشکلات در ترخیص کالاها، وی بررسی اولیه مشکلات احتمالی در اجرای قوانین و بخشنامه ها و دستورالعملها قبل از اجرایی شدن آنها را به جهت جلوگیری از ایستایی  در روند ترخیص کالاها به خصوص کالاهای اساسی ضروری و لازم دانست .

در این نشست تخصصی قهرمانی رئیس کل دادگستری استان هرمزگان ، احمدی منش دادستان بندرعباس ، سعیدی ناظر گمرکات استان هرمزگان و مدیر کل گمرک شهید رجایی،  عباس نژاد مدیر کل اداره بنادر و دریانوردی استان هرمزگان و جمعی از مدیران لشکری و استانی مرتبط با موضوع در نشست حضور داشتند .

معاون قضائی دادستان کل کشور  خاطر نشان کرد :توفیقات بدست آمده که با محوریت دستگاه قضا و مشارکت همه ارگان‌های اقتصادی هرمزگان به انجام رسیده قابل تعمیم به دیگر استان‌ها است.

“حسین سعیدی” در این نشست با ارائه گزارشی از عملکرد گمرکات استان هرمزگان با اشاره به اهتمام مجدانه سازمانها در جهت ترخیص کالاهای اساسی  گفت : گمرکات استان هرمزگان با کمتر از 8 درصد نیروی انسانی گمرکات کشور ، به عنوان بزرگترین گمرک کشور موفق به ترخیص بیش از 6 میلیون تن کالا از ابتدای مرداد ماه سال  1400  تا پایان مرداد ماه امسال شده است که اگر مشکلات و موانع ترخیص کالا بررسی و رفع شود شاهد ترخیص سریع تر کالاهای ضروری و مورد نیاز مردم می شویم .

انتهای‌ پیام/


منبع: https://tn.ai/2761698

به گزارش خبرگزاری تسنیم، سعید عمرانی با حضور در بخش های مختلف بندرشهید رجایی از روند انجام تشریفات گمرکی و بندری بازدید کرد .