بانک جهانی درباره ورشکستگی قریب الوقوع اوکراین هشدار داد

هشدار بانک جهانی درباره ورشکستگی قریب‌الوقوع اوکراین

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از راشاتودی، یک مقام بانک جهانی در گفتگو با خبرگزاری تاس هشدار داد که اوکراین در اوایل سال آینده میلادی ورشکست می شود، مگر اینکه کشورهای غربی موافقت کنند که بدهی ها را از حساب خود حذف کنند یا بدهی های این کشور را بازسازی کنند.

بر اساس این گزارش، کی‌یف به کمک‌های مالی حامیان غربی خود متکی است، اما این حمایت در ماه‌های اخیر کاهش یافته است، از جمله بسته کمکی 60 میلیارد دلاری آمریکا که همچنان در کنگره متوقف شده است.

این مقام که خواست نامش فاش نشود، درباره کمک های مالی اخیر دولت کی یف در هفته گذشته به مبلغ 1.5 میلیارد دلار در چارچوب برنامه بانک جهانی گفت که هیئت روسی در بانک جهانی به این وام رای منفی داده است. اساسنامه سازمان .

به گفته این مقام، پیش نویس سند تخصیص این بودجه «علنی» به وضعیت مالی «فاجعه بار» اوکراین به دلیل کندی رشد اقتصادی و کاهش کمک های خارجی اشاره دارد.

وی هشدار داد: اگر در سال 2025 طلبکاران غربی از رد بدهی های کیف از جمله بدهی های شرکت های خصوصی و بانک ها خودداری کنند، این کشور ممکن است با ورشکستگی روبرو شود.

این مقام افزود که مدیریت بانک مستقر در واشنگتن خطرات “بسیار زیاد” همکاری با اوکراین را تایید کرد و گفت که مانند معاملات قبلی، این بانک بودجه ای را به کیف اختصاص نداده است.

این منبع تأیید کرد که در آخرین وام، بانک جهانی “یک بار دیگر” از تضمین های دو کشور اهداکننده اوکراین، ژاپن و بریتانیا استفاده کرد.

به گفته دنیس شمیگال، نخست وزیر اوکراین، این وام صرف نیازهای اجتماعی و بشردوستانه و همچنین بازسازی کشور خواهد شد. دولت اوکراین انتظار دارد امسال کسری بودجه 43.9 میلیارد دلاری را ثبت کند و قصد دارد بیشتر این کسری را با کمک مالی حامیان غربی خود پوشش دهد.

انتهای پیام/

منبع: https://tn.ai/3062297