با کشف میدان جدید در ترکیه ذخایر گازی به 710 میلیارد متر مکعب رسید- اخبار اقتصاد جهان – اخبار اقتصادی تسنیم

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از راشاتودی، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه پس از کشف ذخایر جدید و بازنگری در کشف قبلی، اعلام کرد که ذخایر گاز طبیعی ترکیه در دریای سیاه اکنون مجموعا 710 میلیارد متر مکعب با ارزش بازار یک تریلیون دلار است.

اردوغان خاطرنشان کرد که میدان تازه کشف شده کایکوما-1 به میدان ساکاریا و از آنجا به شبکه ملی متصل خواهد شد.

وی گفت: اکتشاف جدید ما راه را برای اکتشافات مشابه در سایر زمینه های زمین شناسی مجاور این منطقه هموار خواهد کرد. وی افزود: ما در اسرع وقت حفاری جدید را شروع خواهیم کرد.

این درحالی است که آنکارا به دنبال تنوع بخشیدن به واردات انرژی است که تقریباً تمام مصرف داخلی آن را تامین می کند. این کشور به شدت به منابع روسیه، آذربایجان، ایران، نیجریه و الجزایر و همچنین واردات LNG از قطر و ایالات متحده وابسته است.

قبل از این کشف، ترکیه قصد داشت با نرخ سالانه 3.5 میلیارد مترمکعب گاز تولید کند و هدف خود را افزایش تولید سالانه به 15 میلیارد متر مکعب در عرض چهار سال و پوشش یک سوم تقاضای کشور تعیین کرده بود.

به گفته این رئیس جمهور، به نظر می رسد کانسار ساکاریا بزرگترین میدان کشف شده در دریای سیاه باشد و قرار است سال آینده میلادی وارد مدار تولید شود.

رئیس جمهور ترکیه در ادامه اعلام کرد که این کشور 13 چاه را در میدان گازی ساکاریا حفر کرده است.

وی گفت: با کشف جدید در (میدان) کایکوما-1، ذخایر گازی ما در دریای سیاه با 170 میلیارد متر مکعب افزایش به 710 میلیارد متر مکعب رسیده است.

انتهای پیام/


منبع: https://tn.ai/2828206

اردوغان پس از نشست کابینه در روز دوشنبه گفت که این افزایش عمدتاً به دلیل میدان گازی ساکاریا صورت گرفته است که در حال حاضر تخمین زده می‌شود 652 میلیارد متر مکعب گاز داشته باشد در حالی که در ارزیابی اولیه این رقم 540 میلیارد مترمکعب تخمین زده شده بود.

اردوغان همچنین به کشف جداگانه 58 میلیارد متر مکعب گاز در یکی دیگر از میدان های دریایی نزدیک اشاره کرد.