برنامه ایران برای افزایش تولید نفت به 3.4 میلیون بشکه در روز- اخبار اقتصاد جهان – اخبار اقتصادی تسنیم

 


منبع: https://tn.ai/2945644

مذاکرات بیشتر زمینه را برای تقویت صادرات نفت ایران فراهم می‌کند. ایران 2.2 میلیون بشکه در روز نفت خام و میعانات گازی در 20 روز اول ماه اوت صادر کرده و طبق گزارش وبسایت تنکر ترکرز، صادرات ماهانه آن در سال جاری میلادی به بالاترین رقم خواهد رسید.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از بلومبرگ، ایران قصد دارد همچنان تولید نفت خود را افزایش دهد. جواد اوجی وزیر نفت ایران اعلام کرد انتظار می‌رود تولید نفت کشور تا پایان تابستان به 3.4 میلیون بشکه در روز برسد. بدین ترتیب تولید ایران نزدیک به ظرفیت کلی آن یعنی 3.8 میلیون بشکه در روز خواهد بود.

در این بین، تقویت فروش نفت ایران که بیشتر آن به چین صورت می‌گیرد تلاش‌های ائتلاف اوپک پلاس برای حمایت از قیمت نفت را پیچیده کرده است. افزایش صادرات نفت ایران کاهش تولید عربستان و روسیه را خنثی می‌کند. شاخص نفت خام برنت در حال حاضر کمتر از 85 دلار در هر بشکه معامله می‌شود.

ایران تولید خود را طی دو سال گذشته حدود 50 درصد افزایش داده است. اظهارات وزیر نفت ایران در بحبوحه تلاش‌های دیپلماتیک بین این کشور و آمریکا اعلام شده که امیدها نسبت به از سرگیری قرارداد برجام را بالا برده است. دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا در 2018 از این قرارداد خارج شد. طبق آخرین قرارداد بین ایران و آمریکا، برخی زندانی‌های آمریکایی در ازای آزاد شدن سرمایه‌های ایران در کره جنوبی به این کشور تحویل داده شدند.

انتهای پیام/45

احیای تولید نفت ایران همزمان شده با قرارداد بین ایران و عربستان در ماه آوریل. ایران زمانی دومین تولید کننده بزرگ ا‌وپک بود.