برنامه روسیه برای خرید معادل 70 میلیارد دلار ارز خارجی کشورهای دوست- اخبار اقتصاد جهان – اخبار اقتصادی تسنیم

بانک مرکزی روسیه بلافاصله به درخواست رسانه ها برای اظهار نظر در مورد این طرح پاسخ نداد.

در گزارشی که برای این نشست تهیه شدهف آمده است: این 300 میلیارد دلار مسدود شده… تبدیل به یک نماد آسیب پذیری و فرصت‌های از دست رفته شده است.

دیمیتری تولین، معاون اول رئیس بانک روسیه، نیز طی اظهاراتی تأکید کرد استفاده از ارز کشورهایی که از تحریم‌ها علیه روسیه حمایت نمی‌کنند بسیار ایمن‌تر است، حتی اگر این احتمال وجود داشته باشد که بعداً به تحریم‌ها ملحق شوند.

گزارش‌ها حاکی است که هدف از این اقدام، کند کردن تقویت روبل است که می تواند با کاهش سود صادرکنندگان، اقتصاد روسیه را با مشکل مواجه کند.

این سند همچنین تأکید کرد که حتی خرید ارز کشورهای “دوست” ممکن است مشکل ساز باشد، چرا که این امر مستلزم توافقات جداگانه است، در حالی که ارز سایر کشورها در معرض خطرات سیاسی یا کاهش ارزش قرار دارند.

با این حال، یک منبع ناشناس در دولت روسیه به خبرگزاری اینترفاکس گفت که گزارش بلومبرگ “این واقعیت را منعکس نمی کند.”

وی در ادامه گفت: با این حال، پس‌اندازهای بلندمدت در ارزهای جایگزین ممکن است دشوار باشد و بسته به کشور به یک رویکرد فردی نیاز داشته باشد، زیرا ارزهای مختلف از نظر نقدینگی، نوسانات نرخ ارز و امکان استفاده از آنها در بازارهای کالا و مالی با یکدیگر تفاوت زیادی دارند.

پس از اینکه 300 میلیارد دلار ذخایر روسیه توسط غرب به عنوان بخشی از تحریم‌های مرتبط با اوکراین مسدود شد، طبق گزارش‌ها، روسیه مشتاق است تا ذخایر مبادله‌ای خود را به جای یورو و دلار آمریکا به ارز کشورهای دوست تبدیل کند.

بر اساس این گزارش، این طرح در نشستی بین مقامات ارشد دولتی و نمایندگان بانک مرکزی روسیه در 30 اوت به تصویب رسید.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، بلومبرگ روز پنجشنبه در گزارشی اعلام کرد که روسیه در حال بررسی خرید معادل حدود 70 میلیارد دلار یوان و سایر ارزهای کشورهای “دوست” است که در سال جاری میلادی این کشور را تحریم نکرده‌اند.

 


منبع: https://tn.ai/2768303

انتهای پیام/