بهترین روش پخت مرغ / روش های طلایی برای پخت یک مرغ خوشمزه و اصیل

مواد لازم :

مرغ : به مقدار لازم

خوب مواد را هم بزنید و با یکدیگر تفت دهید تا مزه بگیرند.

پخت مرغ زعفرانی

روش پخت مرغ با سرکه

پیاز را به همراه سیر به صورت خلالی ریزخرد کنید و درون پوست و شکم مرغ قرار دهید. سپس بر روی ظرفی که مرغ در آن قرار دارد یک سلفون بکشید و آن را به مدت نصف روز تا یک روز در یخچال قرار دهید. این کار برای طعم دار کردن مرغ است زیرا با گذشت زمان بوی بد مرغ از بین می رود .

تمام ادویه های نام برده را برای مزه دار شدن مرغ به آن بیافزایید . سیر وپیاز را ریز خرد کرده ودر مقداری روغن زیتون تفت دهید تکه های مرغ را به سیر وپیاز سرخ شده اضافه کرده وسرخ کنید تا رنگ مرغ طلایی شود همه مواد را به قابلمه ای مناسب منتقل کرده آب و سرکه بالزامیک را به آن افزوده درب ظرف را بگذارید وشعله را ملایم کنید تا مرغ کاملا پخته شود .

آبلیمو : به میزان لازم

تا با آب موجود در ظرف مرغ ها پخته شوند زمانی که آب مرغ جمع شد تکه های مرغ را برگردانید تا طرف دیگر نیز بپزد (به یاد داشته باشید در این روش پخت نیاز ی به روغن وآب نیست پس هر ۵ دقیقه یک بار درب تابه را باز کنید تا مرغ به میزان لازم پخته وسرخ شود )

روش پخت مرغ پرتقالی

۵- زمانی که مرغ در حال پخت،است یک عدد سیب، ۲ چوب دارچین، چهار عدد میخک، کمی زنجبیل و یک چهارم پیمانه سرکه به آب آن افزوده تا بوی نامطبوع و زهم مرغ از بین برود.

سبزیجات معطر: ۲۰۰ گرم

پخت مرغ

نمک وفلفل : به مقدار لازم

رب گوجه فرنگی : دو قاشق غذاخوری

زنجبیل : یک قاشق مربا خوری (سلیقه ای )

مواد لازم : (۱ قاشق چای خوری پودر سیر ۱/۴ فنجان روغن زیتون،سرکه ۲ قاشق چای خوری،نمک ۱ قاشق چای خوری،

روش های دیگری نیز برای از بین بردن بوی زهم مرغ وجود دارد که از آنها می توان به برگ بو ویا هویج و فلفل دلمه اشاره کرد برای استفاده از این مواد باید پس از تمیز کردن وتکه کردن مرغ در مقداری روغن آن را سرخ کرده ومواد ذکر شده را خرد وبه آن اضافه کنید وبرای بهتر شدن نتیجه کار می توانید از ادویه هایی چون زردچوبه ، فلفل سیاه ، وپودر گشنیز وادویه کاری استفاده کنید .

رزماری : کمی

یکی دیگر از پیازها را رنده کرده کمی روغن، زردچوبه و فلفل سیاه به آن اضافه کنید و تا طلایی شدن پیازها آنها را سرخ کرده در این مرحله رب گوجه فرنگی را به پیازها اضافه کرده و تفت دهید واز روی حرارت بردارید .

پیاز: ۳ عدد متوسط

مواد لازم :

زعفران دم کرده : به میزان لازم

در مرحله بعد نوبت به پر کردن شکم مرغ با مواد می رسد. مواد را دوباره خوب با هم مخلوط کنید و با قاشق به درون شکم مرغ بریزید و سپس شکاف شکم مرغ را با نخ مخصوص آشپزی ببندید.

پخت مرغ

پیاز را رنده کرده ، مرغ را به تکه های مناسب تقسیم کنید تابه ی مناسبی را روی حرارت گذاشته پیاز رنده شده را در تابه ریخته طوری که تمام سطح تابه را بپوشاند تکه های مرغ را روی پیاز رنده شده بچینید به میزان لازم نمک وفلفل وآبلیمو ادویه دلخواه وزعفران دم کرده روی آن ریخته درب ظرف را گذاشته فرصت دهید

پیاز: دو عدد متوسط

پخت مرغ زعفرانی

طرز تهیه : زعفران دم کرده را به همراه دارچین، آبلیمو، نمک و فلفل و به همراه کمی روغن مایع در ظرفی بریزید و خوب هم بزنید و از آن برای مزه دار کردن مرغ استفاده کنید. مایع آماده شده را بر روی پوست مرغ و قسمت های داخلی آن اضافه کنید و خوب مرغ را به مواد آغشته کنید.

مواد لازم : (نصف فنجان سس سویا،۱/۴ فنجان شکر قهوه ای، سه قاشق غذاخوری زنجبیل ریز خرد شده و تازه،۱ قاشق چای خوری فلفل سیاه ،یک قاشق غذا خوری سیر خرد شده، دو قاشق چای خوری روغن کنجد)

طعم دار کردن مرغ به روش مکزیکی :

پخت مرغ

پیاز: ۱ عدد بزرگ

در این زمینه بخوانید؛

سبزی سرخ شده را مواد اضافه کنید و هم بزنید و در آخر به تابه مقداری نمک و فلفل سیاه اضافه کنید و بار دیگر خوب مواد را هم بزنید و دو قاشق غذا خوری از رب انار را به مواد اضافه کنید و خوب مواد را مخلوط کرده تا یکدست شوند.

سرکه بالزامیک : ۵۰ میلی لیتر

طرز تهیه : مرغ را تمیز کرده وبه تکه های مناسب تقسیم کنید ، سپس زردچوبه و ادویه مرغ را به آن افزوده ودر مقداری روغن سرخ کنید و بعد پیازها را خلالی خرد کرده تفت دهید کمی که سرخ شد به آن زردچوبه و نمک افزوده و صبر کنید تا طلایی رنگ شوند ،

روش پخت مرغ با سرکه

پخت مرغ با رب انار

پخت مرغ ترش

آلو خورشتی و آلو جنگلی: هر کدام ۶ عدد

۴- کمی نمک روی تکه های مرغ بپاشید ودر صافی بگذارید ، یک شب به آن استراحت دهید تا آب آن خارج شود. روز بعد خوب آن را شسته ومرغ را در کمی کره تفت دهید و سپس طبق روال همیشگی پخت را ادامه دهید.

نمک وفلفل ، زعفران : به میزان لازم

شعله اجاق گاز را کم کرده وفرصت دهید تا مرغ ها با آب خود پخته شوند . ( به خاطر داشته باشید آب به مرغ اضافه نکنید ) تکه های مرغ را زیر رو کنید تا دو طرف آن بخوبی بپزد .حال باید آب پرتقال را به مرغ افزوده وحرارت را ملایم کنید تا آب پرتقال به خورد مرغ برود وتبدیل به سس پرتقال شود غذا را کمی بچشید ونمک آن را اندازه کنید .

از روش های زیر نیز برای از بین بردن بوی زهم مرغ می توان بهره برد :

زرد چوبه ونمک و فلفل به میزان لازم

کره: ۵۰ گرم

برای آماده کردن سس مرغ شکم پر باید تابه ای که سبزی ها را در آن تفت داده اید را با مقداری روغن بر روی اجاق گاز با حرارت ملایم قرار دهید تا داغ شود. سپس ۱ قاشق غذا خوری رب گوجه فرنگی را به همراه ۲ قاشق غذا خوری رب انار به تابه اضافه کنید و آن ها را تفت دهید. سپس مقداری زعفران دم کرده را به همراه دو پیمانه آب و نمک و فلفل را به مواد اضافه کنید.

پیاز: یک عدد

نمک، فلفل قرمز و فلفل سیاه : به میزان لازم

روغن مایع و کره : به مقدار لازم

رب انار :سه قاشق غذاخوری

تکه های مرغ را در روغن بخوبی سرخ کنیدو پیاز ورب گوجه فرنگی را که تفت داده شده را به آن بیافزایید . یک لیوان از آب مرغ داخل قابلمه را برداشته و داخل تابه بریزید و آبلیمو و زعفران را نیز اضافه کنید درب ظرف را گذاشته و شعله را کم کرده تا سس غلیظ شود. با سبزیجاتی چون گشنیز وجعفری تزیین کنید .( نوش جان )

روش پخت مرغ با سرکه

پخت مرغ

توجه کنید که می توانید از سیر و پیازی که از مرحله طعم دار کردن مرغ باقی مانده است برای تهیه سس استفاده کنید. سپس به مدت ۵ دقیقه در تابه را بگذارید تا مواد کمی بجوشند و قوام بیاید.

اگر به غذاهای ملس علاقه دارید کمی آبلیمو وشکر در این مرحله به مرغ پرتقالی می توانید اضافه کنید .

روش پخت مرغ شکم پر​

می توانید مرغ پخته شده با سرکه بالزامیک را با برنج یا نان سرو کنید .

زعفران دم کرده غلیظ : به میزان لازم

طعم دار کردن مرغ به روش چینی :

۱- به مرغ زنجبیل اضافه کنید.

مواد لازم :

الو : (سلیقه ای )

تکه های مرغ را با نمک وفلفل وزعفران به مدت دو ساعت مزه دار کنید .پیاز را ریز خرد کرده وبا کمی روغن سرخ کنید زمانی که پیاز طلایی رنگ شد کره را نیز بیافزایید اگر تمایل به استفاده از زنجبیل در این روش پخت دارید آن را نیز افزوده وقتی کره کاملا آب شد تکه های مرغ را به مواد اضافه کنید.

مغز گردو: ۱۰۰ گرم

روغن زیتون : دو قاشق غذاخوری

نمک، زردچوبه و فلفل سیاه ، آبلیمو : به مقدار لازم

مواد لازم :

مواد لازم

روغن زیتون : به میزان لازم

مواد لازم برای پخت مرغ :

سبزیجات معطر که شامل (گشنیز، شنبلیله، پونه و جعفری) است تمیز شسته وساطوری خرد کنید و در یک تابه دیگر که مقداری روغن در آن ریخته شده و بر روی اجاق گاز با حرارت ملایم داغ شده است را تفت دهید تا آب سبزی ها کشیده شود وسرخ شوند.

گردو آسیاب شده : نصف پیمانه

مواد لازم :

فلفل سیاه ، فلفل قرمز ، نمک : به میزان لازم

پیاز: یک عدد

پس از اینکه تکه های مرغ نیم پز شدند آنها را از ظرف خارج کرده و داخل سبد بگذارید تا خشک شوند. در این مرحله دقت کنید که مرغ را نباید خیلی بپزید در غیر این صورت تا انتهای کار گوشت ها استحکام خودشان را از دست می دهند.

نمک وفلفل: به میزان لازم

آب : یک پیمانه

پیاز : یک عدد بزرگ

مرغ : یک عدد

مرغ : به میزان لازم

سینه مرغ : دو عدد

زعفران دم کرده و روغن : به میزان لازم

مواد لازم :

سپس طرف دیگر را نیز سرخ کنید. حرارت را کم کرده ودرب تابه را بگذارید ده دقیقه فرصت دهید تا مرغ بپزد به هیچ عنوان در این مدت درب تابه را باز نکنید. شعله را خاموش کرده وبدون اینکه درب تابه را باز کنید ، ده دقیقه دیگر زمان دهید پس از طی شدن زمان مورد نظر تکه های پخته مرغ را برش زده وبا سبزیجات مورد نظرتان سرو کنید.

روش پخت مرغ ترش

یکی از روش های پخت مرغ ، طبخ مرغ با رب انار است با ما باشید تا طرز تهیه آن را با هم مرور کنیم :

پخت مرغ با رب انار

پخت مرغ

۲- قبل از کباب کردن، مرغ لیمو داخل آن قرار دهید.

با استفاده از هویج و سیب زمینی تمام شکاف ها وحفره ها ی باقی مانده مرغ را پر کنید. بهتر است برای حفظ شکل مرغ پاهای آن را نیز با نخ محکم ببندید. می توانید برای پخت مرغ شکم پر از فر استفاده کنید .

کشمش: نصف پیمانه

دارچین: ۱ قاشق چای خوری

سپس در تابه مناسبی کمی روغن مایع به همراه مقداری کره بریزید و بر روی حرارت ملایم اجاق گاز قرار دهید تا روغن داغ شود. سپس پیازها را به تابه اضافه کنید و تفت دهید تا رنگ آن ها طلایی شود. مغزهای گردو را که از قبل آسیاب کرده اید را به تابه اضافه کنید و تفت دهید و سپس زرشک، کشمش، آلو جنگلی و آلو بخارا را به تابه اضافه کنید

مرغ : یک عدد

مواد لازم : (۳ قاشق غذاخوری روغن زیتون ، فلفل چیپتوله یا فلفل سبز تند۱چهارم فنجان ،۲ حبه سیر، خرد شده،۱/۲ پیاز، خرد شده،فلفل قرمز ۱ قاشق غذا خوری،۱قاشق چای خوری زیره سبز،۱ قاشق چای خوری پودر فلفل قرمز،نمک ۱ قاشق چای خوری)

طعم دار کردن مرغ به روش ایتالیایی :

رب گوجه فرنگی: ۱ قاشق غذا خوری

زرشک: نصف پیمانه

پیاز : یک عدد

سیر: ۵ حبه

آب پرتقال طبیعی : دو تا سه پیمانه

پخت مرغ

برای پخت مرغ در فر یک ظرف پیرکس در دار مناسب را انتخاب کرده مقداری هویج وسیب زمینی را خرد کرده ودر کف ظرف بریزید سپس مرغ را روی آن ها قرار دهید و سس مخصوص را روی مرغ و اطراف آن بریزید ، در ظرف را ببندید و به مدت ۳ تا ۴ ساعت آن را در دمای ۱۸۰ درجه سانتی گراد در فر قرار دهید.

روش پخت مرغ سرخ شده​

تکه های مرغ را شسته ودر قابلمه ای مناسب بریزید سپس یک عدد پیاز را خرد کرده وبه آن اضافه کنید زرد چوبه ونمک وفلفل سیاه را به اندازه کافی به آن بیافزایید مقداری آب به تکه های مرغ اضافه کنید در ظرف را ببندید تا کمی مرغ پخته شود .

قبل از پخت مرغ باید بوی نامطبوع آن را از بین ببرید. برای از بین بردن بوی زهم مرغ اولین چیزی که به یاد می آورید استفاده از پیاز است برای این کار بهتر است پیاز را خرد ویا رنده کرده وبا مقداری نمک به تکه های مرغ اضافه کنید .

۱ قاشق چای خوری پونه کوهی خشک شده،۱ قاشق غذا خوری ادویه ایتالیایی) در این روش می توانید پخت مرغ بخار پز آماده کرد.

نمک و فلفل و زرچوبه : به میزان لازم

مواد لازم برای پخت مرغ با رب انار

ادویه مرغ : به میزان لازم

پخت مرغ با رب انار

پخت مرغ

مرغ: ۶ تکه

آبلیمو : یک چهارم استکان

در تابه مناسب مرغ را با مقداری روغن وزردچوبه تفت دهید وسبزی معطر را نیز در ظرفی جدا کمی سرخ کنید کنار گذاشته پیاز را رنده کرده وسرخ کنید رب انار را به آن افزوده ومغز گردوی آسیاب شده را نیز بیافزایید کمی تفت دهید سبزی معطر که سرخ کرده اید به این مخلوط اضافه کنید.

مرغ : نیم کیلو

بعد از آن مرغ های سرخ شده را اضافه کرده تفت مجدد دهید و ۲ لیوان آب به آن اضافه کنید رب انار را نیز به مرغ افزوده فرصت دهید آب مرغ به جوش آید، شعله را کم کرده و یک ساعت ونیم منتظر بمانید تا مرغ بپزد ، شکر و آلو و زعفران را در۱۵ دقیقه آخر پخت اضافه کنید (نوش جان )

سینه مرغ : دو عدد

سیر دو حبه

۳- از سیر نیز می توانید استفاده کنید

 زعفران دم کرده: به میزان لازم

برای آماده سازی مواد داخل شکم مرغ ابتدا پیاز های باقیمانده را پوست بگیرید و بشویید و به صورت نگینی خرد کنید.

پخت مرغ

سیب زمینی و هویج : هر کدام یک عدد

بعد از گذشت این زمان مرغ را از یخچال خارج کنید و سیر و پیاز را هم از داخل مرغ بیرون بیاورید و از آن ها برای تهیه سس مرغ شکم پر استفاده کنید.

پخت مرغ


منبع: https://www.eghtesadonline.com/%D8%A8%D8%AE%D8%B4-%D8%B9%D9%85%D9%88%D9%85%DB%8C-30/661390-%D8%A8%D9%87%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86-%D8%B1%D9%88%D8%B4-%D9%BE%D8%AE%D8%AA-%D9%85%D8%B1%D8%BA-%D8%B1%D9%88%D8%B4-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%B7%D9%84%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D9%BE%D8%AE%D8%AA-%DB%8C%DA%A9-%D9%85%D8%B1%D8%BA-%D8%AE%D9%88%D8%B4%D9%85%D8%B2%D9%87-%D8%A7%D8%B5%DB%8C%D9%84

مقدار یک ونیم لیوان آب به مخلوط افزوده مرغ سرخ شده رانیز به آن اضافه کنید نمک وفلفل نیز اضافه کرده در ظرف را ببندید وبه مدت یک ساعت منتظر بمانید تا خورش جا بیافتد وآب آن کم شود در ظرف مناسبی سرو کنید (نوش جان )

روش پخت مرغ زعفرانی

برای طعم دار کردن مرغ می توانید از روش های مختلفی استفاده کنید مانند :

رب انار: ۴ قاشق غذا خوری

به گزارش اقتصاد آنلاین؛آیا برای روش پخت مرغ ایده ی مناسبی دارید؟ مرغ به عنوان یک غذای کامل یا رژیمی استفاده می شود و می توان از آن در وعده های شام و ناهار همچنین به تنهایی و به اشکال مختلف طبخ نموده این غذا در میان ملت های مختلف به روش های مختلف پخته می شود و در مراسمات مختلف تناول می شود. برای آشنایی با روش های پخت مرغ با ما همراه باشید:

از بین بردن بوی زهم مرغ

سبزی معطر (گشنیز، جعفری، برگ سیر، و سبزی های معطر مازندرانی: زلنگ، اناریجه،اوجی) : ۱۵۰ گرم

طرز تهیه : ابتدا سینه مرغ را به کمک گوشتکوب کمی بکوبید تا ضخامت آن کم شود، مقداری نمک و فلفل روی آن بپاشید تا مزه دار شود( می توانید از ادویه های دلخواه نیز استفاده کنید ) سپس روغن زیتون را در تابه مناسب ریخته وزمانی که گرم شد تکه های مرغ را در آن گذاشته اجازه دهید تا یک طرف آن طلایی شود،

رب انار : دو قاشق غذاخوری