تامین پایدار سوخت مایع صنایع بدون وقفه ادامه دارد- اخبار نفت و انرژی – اخبار اقتصادی تسنیم

«شدت مصرف انرژی» در ایران بالا است. ایران رکورددار این شاخص در جهان است. البته مصرف انرژی در کشور در زمستان به مراتب بیشتر هم می شود و تنها در بخش خانگی و تجاری و صنایع غیرعمده بیش از 650 میلیون متر مکعب گاز در یک روز می سوزد در حالی که میزان تزریق گاز شیرین به خطوط سراسری شبکه گاز که باید تامین کننده بخش های مختلف از جمله خانگی تا تجاری ، صنایع عمده و صادرات باشد، روزانه 840 میلیون متر مکعب است. 

نکته مهم اما آن است که این سوخت جایگزین مطابق با مصوبات هیات محترم وزیران معادل قیمت گاز طبیعی به مصرف کنندگان تحویل می شود. مطابق تصویب نامه هیات وزیران در خصوص آیین نامه اجرایی تبصره 14 ماده واحده قانون بودجه سال 1401 کل کشور در جلسه مورخه 20 شهریور 1401، نرخ سوخت نیروگاهی اعم از نیروگاههای مقیاس کوچک و بزرگ در سال 1401 که تمامی برق خود را به شبکه سراسری برق کشور تحویل می دهند، مبلغ 250 ریال به ازای هر لیتر فرآورده های نفتی و هر متر مکعب گاز طبیعی تعیین شده است. 

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری تسنیم، شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد: “سوخت مورد نیاز صنایع از جمله کارخانجات سیمان با وجود افزایش بالای مصرف گاز در بخش خانگی و تجاری، از طریق سوخت جایگزین با قیمت مصوب یارانه ای تامین شده و می شود. تغییر سوخت مصرفی از گاز به سوخت مایع نباید بهانه ای برای این صنایع برای افزایش قیمت محصولات باشد. 

با این حال، هر سال در فصل زمستان شاهد بهانه جویی برخی صنایع در خصوص افزایش قیمت تمام شده تولید محصول به دلیل تغییر سوخت از گاز طبیعی به سوخت مایع هستیم. موضوعی که با توجه به معادل سازی سوخت مایع با گاز طبیعی قیمت درست نیست. سوخت مایع جایگزین گاز به صنایع مختلف از جمله صنایع سیمان تحویل داده شده است و هیچ کمبودی از جهت تامین سوخت متوجه این صنایع نیست. “

بنابراین در زمستان، استفاده از سوخت جایگزین که شامل نفتگاز و نفت کوره می شود در دستور کار قرار می گیرد تا علاوه بر تامین برق مورد نیاز کشور، چرخ صنایع از حرکت باز نماند و با توجه به اهمیت تامین سوخت، از تابستان ذخیره سازی سوخت مایع در نیروگاه ها و صنایع آغاز می شود. 

بنابراین تفاوت قیمتی برای تحویل سوخت گاز و مایع برای صنایع از جمله کارخانجات سیمان وجود ندارد و قیمت سوخت تحویلی به آنها با قیمت مصوب یارانه ای محاسبه می شود. 

انتهای پیام/


منبع: https://tn.ai/2826812