تاکید وزیر اقتصاد بر پرداخت تسهیلات تبصره 18 با نرخ ترجیحی/ هفت تپه به زودی تعیین تکلیف می شود- اخبار اقتصاد ایران – اخبار اقتصادی تسنیم

وی افزود: موفقیت‌ها زمانی حاصل می‌شود که مردم به عرصه نقش‌آفرینی وارد شوند. تجربه‌ای در اقتصاد مقاومتی داریم که براساس آن می‌توان امکانات بسیج را به کار گرفت. ضمن اینکه مردم به فراخوان‌هایی که صادر می‌شود در حوزه اقتصاد پاسخ می‌دهند. در یک نمونه در کرمان، یک پایگاه بسیج آمده قطب صنعتی ایجاد کرده که بخشی از آنها دانش‌بنیان هستند و محصولات فناورپایه را صادر می‌کنند. این اتفاق با همکاری اداره صنعت م معدن استان انجام شده است.

انتهای پیام/


منبع: https://tn.ai/2959291

آمادگی بسیج برای ایجاد بستر تولید 30 هزار مگاوات تولید برق خورشیدی در پنج سال

سید احسان خاندوزی وزیر اقتصاد و دارایی در جمع خبرنگاران گفت: در آستانه هفته دفاع مقدس این ضرورت احساس می‌شد که اقداماتی در حوزه استفاده از ظرفیت‌های بسیج در حوزه اقتصادی مانند بحث تامین مالی فعالیت‌های اقتصادی و حوزه گمرک اقداماتی صورت بگیرد. یکی از وجوه تمایز این دولت در حوزه تسهیلات تبصره 18 که نرخ ترجیحی دارد افزایش دهیم. در سال اول رقم تسهیلات به 46 همت رسید و امسال از این عدد فراتر خواهد رفت. تلاش ما این است که با استفاده از ظرفیت مردمی تسهیلات را به حوزه‌هایی دهیم که در نهایت پول‌پاشی رخ ندهد. در سال اول نرخ سود 9 تا 12 درصد را برای تسهیلات داشتیم و تمام تلاش ما این است که نرخ ترجیحی تسهیلات را تداوم ببخشیم.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، سید احسان خاندوزی وزیر اقتصاد و دارایی در نشست امضای تفاهم‌نامه با سازمان بسیج مستضعفین گفت: توقع ما این است که بتوانیم از خلال اتصال به شبکه بسیج، از ظرفیت‌های قابل بهره‌برداری برای کشور استفاده کنیم. در این مسیر کارهای نکرده بسیار است. تجربیاتی در مدل و الگوی اقتصاد مردمی وجود دارد که می‌توان از آن استفاده کرد. آرام آرام این مسئله را باید قاعده‌مند کنیم و به جای آنکه تنها مشکلات را به تحریم گره بزنیم، فرصتی بسازیم تا یک مدل اقتصادی قابل استناد در گام دوم را پیاده کنیم.

سید احمد عبودتیان دستیار رئیس جمهور در امر مردمی سازی با اشاره به اینکه امروز با افتخار از دوره جنگ یاد می‌کنیم، گفت: وزارت اقتصاد برای استفاده از ظرفیت بسیج آغوش باز کرده است. با این وجود دچار کمبود حلقه میانی هستیم. در زمینه گروهی که راه را باز می‌کند و مردم را به میدان بیاورد دچار فقر هستیم. بخش قابل توجهی از مردم حاضر به انجام کارهای داوطلبانه هستند اما نمی‌دانند چگونه این کار را انجام دهند. اقداماتی که انجام شده این نوید را می‌دهد تا با استفاده از بستر بسیج چنین امری را محقق کنیم.

از فرصت و کمکی که توسط بسیج به وجود آمده تشکر می‌کنیم و در حوزه وزارت اقتصاد و حوزه‌های وابسته مانند گمرک و سازمان امور مالیاتی، حاضر هستند تا از ظرفیت‌های موجود استفاده کنند. روز گذشته نیز با وزیر آموزش و پرورش جلسه‌ای داشتیم تا بحث سواد اقتصادی را در حوزه آموزش دانش‌آموزان داشته باشیم.

وی در پاسخ به سوالی در مورد آخرین وضعیت شرکت هفت‌تپه گفت: با توجه به اینکه در زمینه شرکت هفت تپه و انتقال آن از طریق پیمان مدیریت و تجربه دولت در این زمینه، اتفاقات مثبتی رخ داد و رضایت‌مندی کارگران را شاهد هستیم، پس از نهایی شدن اقدامات کارشناسی، طبق مصوبه شورای هماهنگی سران قوا و براساس بررسی آخرین صورت مالی شرکت تعیین تکلیف شرکت هفت تپه انجام خواهد شد.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین ادامه داد: در طول این سال‌ها وزارت بهداشت به خوبی از امکانات استفاده کرده است و به طور مثال در موضوع کرونا همه ظرفیت‌ها بسیج شد. برای بالا بردن بهره‌وری در حوزه کشاورزی طرح داریم که آزمایش شده و موفق بوده است. از 3 هزار مورد بازگشت به تولید واحد های کوچک و متوسط که رئیس جمهور گزارش دادند حدود 1800 مورد توسط بسیج و بدون یک ریال بودجه انجام شده است.

تعیین تکلیف شرکت هفت تپه در آینده نزدیک

غلامرضا سلیمانی رئیس سازمان بسیج مستضعفین در این نشست با بیان اینکه بسیج تشکیلات مردمی انقلاب اسلامی و متعلق به ملت ایران است. برای آنکه کار مردمی سازی که باید در تحقق جامعه اسلامی به ظهور برسد با همکاری حلقه‌های میانی که میدان‌دار اصلی آن نیز مردم هستند به نتیجه برسد، باید اقدامات توسط بسیج باید انجام شود.

در رابطه با انرژی خورشیدی که شما به عنوان وزیر اقتصاد در توافقنامه نگاه مثبتی به آن دارید، پیشنهاد داریم. اگر در این زمینه سهم و نقشی به سپاه های استانی بدهیم و هر استانی در سال 200 مگاوات برق براساس ظرفیت از طریق انرژی خورشیدی تولید کنیم، می‌توانیم تا 6 هزار مگاوات برق در سال تولید کرد که ظرف پنج سال به 30 هزار مگاوات خواهد رسید.

دچار فقر در حلقه اتصال مردم و اقتصاد هستیم