تب بازارگوشت قرمز با ویروس قاچاق / قیمت جدید گوشت گوسفندی در بازار

مشاهدات میدانی خبرنگاران همشهری نشان می‌دهد قیمت کنونی هر کیلو شقه گوسفندی در قصابی‌های پایتخت بین ۲۰۰ تا۲۴۰‌هزار تومان است که با تفکیک قطعات قیمت هم افزایش پیدا می‌کند.

ایجاد مشکل در روند صادرات

بیشتر بخوانید:

مشاهدات در بازار مصرف نشان می‌دهد اگرچه قیمت‌ها نسبت به هفته گذشته تغییری نداشته و روند رو به رشد قیمت، متوقف شده اما گوشت همچنان برای بخش زیادی از خانوارها بسیار گران است.

به گفته پوریان، فعلا صادرات دام زنده سبک فقط به عراق و عمان قابلیت اجرا دارد که در عراق قیمت دام زنده پایین‌تر از ایران است و این موضوع انگیزه صادرات را از دامداران می‌گیرد و انگیزه قاچاق را به‌دلیل هزینه‌های کمتر افزایش می‌دهد.

در شرایط مازاد تولید، سیاست دولت خرید حمایتی محصول از تولیدکنندگان و ذخیره‌سازی است اما به گفته پوریان، شرکت پشتیبانی امور دام اعلام کرده ذخایر استراتژیکش تکمیل است و امکان خرید و ذخیره‌سازی مازاد دام تولیدکنندگان را ندارد.

اظهارات متناقض مسئولان صنفی

علی‌اصغر ملکی گفت: قصابی‌ها هر کیلو گوشت گوسفندی را با قیمت ۲۰۵‌تا۲۱۰‌هزارتومان از کشتارگاه خریداری می‌کنند؛ قیمتی که با احتساب سود ۱۰‌تا۱۲‌درصدی خرده‌فروشی،‌ هر کیلو شقه گوسفندی را در قصابی‌ها به ۲۳۰‌تا۲۳۵‌هزار تومان می‌رساند.

فعالان بازار گوشت، دلیل گرانی روزافزون گوشت قرمز را گرانی و افزایش قیمت دام می‌دانند. اما رئیس مجمع ملی صادرکنندگان دام با رد این ادعا گفت: امروز قیمت دام زنده سبک از انواع گوسفندی (میش، بره نر کشتاری درجه‌یک و بز) کیلویی بین ۴۵‌تا۸۲‌هزار تومان و انواع دام سنگین زنده (گوساله حجیم، گوساله ماده، گوساله درجه یک) بین ۵۵‌تا۸۵‌هزارتومان است؛ بنابراین لاشه درجه یک در بازار برای گوسفندی و گوساله باید کیلویی ۱۹۵‌هزار تومان به دست مصرف‌کنندگان برسد.

ملکی در توضیح دلیل رشد قیمت در شرایط کاهش تقاضا گفت: تقاضا کم است اما عرضه گوشت نیز کاهش زیادی داشته زیرا بهترین دام‌های کشور از استان‌های غربی در حال قاچاق به کشورهای همسایه است. به نظر می‌رسد افزایش نرخ دلار بر جذاب شدن بازار صادرات غیرقانونی دام از کشور تاثیر مستقیم داشته است.

۳۵۲۱۷


منبع: https://www.khabaronline.ir/news/1705951/%D8%AA%D8%A8-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%A7%D8%B1%DA%AF%D9%88%D8%B4%D8%AA-%D9%82%D8%B1%D9%85%D8%B2-%D8%A8%D8%A7-%D9%88%DB%8C%D8%B1%D9%88%D8%B3-%D9%82%D8%A7%DA%86%D8%A7%D9%82-%D9%82%DB%8C%D9%85%D8%AA-%D8%AC%D8%AF%DB%8C%D8%AF-%DA%AF%D9%88%D8%B4%D8%AA-%DA%AF%D9%88%D8%B3%D9%81%D9%86%D8%AF%DB%8C-%D8%AF%D8%B1

رئیس مجمع ملی صادرکنندگان دام زنده با بیان اینکه گوشت قرمز مورد نیاز بازار داخلی تامین است، گفت: نه‌تنها هیچ کمبودی در این زمینه نداریم بلکه با وفور و مازاد دام زنده و گوشت قرمز مواجه هستیم.

افشین صدر دادرس، رئیس اتحادیه دام سبک نیز میانگین قیمت بره نر کشتاری در میادین را کیلویی ۸۵ هزار تومان دانست و گفت: دام زنده هنوز به قیمت واقعی که جبران هزینه خوراک بشود نرسیده‌ است.

درحالی که مسئولان صنفی تولید و صادرات دام حداکثر قیمت دام زنده سبک برای عرضه به کشتارگاه را کیلویی ۸۲ تا ۸۵ هزار تومان عنوان می‌کنند، بازاری‌ها می‌گویند قیمت هر کیلو دام زنده از ارقامی که گفته می‌شود بالاتر است.

گرانی در بازار گوشت قرمز ادامه دارد. درحالی که فروشندگان کاهش عرضه گوشت و افزایش قیمت دام زنده به دلیل صادرات و قاچاق را دلایل گرانی گوشت به‌ویژه در بخش گوسفندی عنوان می‌کنند، دامداران می‌گویند مازاد تولید روی دستشان مانده و صادرات قانونی نیز با توجه به مشکلات موجود تقریبا متوقف شده است.

گوشت

رئیس اتحادیه فروشندگان گوشت گوسفندی تهران هفته گذشته در گفت‌وگو با همشهری قیمت فروش هر کیلو دام زنده توسط دامداران به کشتارگاه را ۱۰۰‌هزار تومان اعلام کرد.

رئیس اتحادیه فروشندگان گوشت گوسفندی، آمار بالای قاچاق دام از مرزها را عامل گرانی گوشت می‌داند.

منصور پوریان در واکنش به افزایش قیمت گوشت قرمز افزود: قیمت دام زنده در میادین با گوشت قرمز در بازار فاصله زیادی دارد. بخش قابل توجهی از دام مازاد روی دست تولیدکنندگان باقی مانده و جذب بازار داخلی نمی‌شود. افزایش قیمت گوشت قرمز در سال‌های اخیر به موازات افت قدرت خرید، میزان تقاضا برای گوشت را به شدت کاهش و مصرف‌کنندگان را به سوی خرید مرغ سوق داد اما رشد قیمت مرغ در نیمه اول امسال نیز نتوانست محرکی برای افزایش خرید گوشت باشد.

به گفته رئیس مجمع ملی صادرکنندگان دام ، قرنطینه ۳۰‌روزه و تحمیل هزینه‌های سرسام‌آور نگهداری در قرنطینه، عملا صادرات به کویت را غیرممکن کرده است. تا پیش از این ۹۰‌درصد صادرات دام زنده سبک به کویت انجام می‌شد. همچنین پروتکلی بهداشتی بین ایران و قطر به امضا رسیده که عملاً صادرات دام زنده سبک به این کشور را نیز متوقف کرده است.