تجارت روسیه و ترکیه در 9 ماه به 47 میلیارد دلار رسید- اخبار اقتصاد جهان – اخبار اقتصادی تسنیم

بر اساس گزارش سرویس گمرک فدرال روسیه، تجارت این کشور با ترکیه بین ژانویه تا سپتامبر 2021 23.3 میلیارد دلار بوده است. برای کل سال 2021، این رقم 33 میلیارد دلار بود.

این مقام روسیه اعلام کرد که که حجم معاملات تجاری دو کشور بین ژانویه تا سپتامبر به 47 میلیارد دلار رسیده است.

ایلیچف همچنین در سخنرانی خود در نشست اقتصادی “ساخت روسیه” گفت: بر اساس برآوردهای ما، حجم محموله‌ها در حوزه آزوف-دریای سیاه … می تواند به 250 میلیون تن در سال برسد.

دو کشور همچنین توافق کردند که روبل روسیه را به عنوان ارزی برای تجارت دوجانبه، از جمله برای تامین گاز طبیعی روسیه معرفی کنند.

وزارت توسعه اقتصادی روسیه پیش بینی کرده است که رقم تجارت دو کشور برای کل سال به 60 میلیارد دلار برسد و خاطرنشان کرد که با توجه به پویایی 9 ماهه اول امسال، این رقم حتی می‌تواند بیشتر هم باشد.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در دیدار با همتای ترک خود یعنی رجب طیب اردوغان، در ماه اوت، خاطرنشان کرد که حجم تجارت بین مسکو و آنکارا در حال گسترش است و در سال گذشته نزدیک به 60 درصد افزایش یافته و در پنج ماه اول سال 2022 دو برابر شده است.

به گفته ایلیچف، اگرچه رشد عمده صادرات روسیه به ترکیه مربوط به بخش انرژی می‌شود اما صادرات محصولاتی به غیر از مواد اولیه و غیر از انرژی مانند انواع فلز نیز به این کشور افزایش یافته است.

دو ماه پیش، ترکیه و روسیه نقشه راه همکاری اقتصادی را امضا کردند که بر اساس آن حجم تجارت دوجانبه به 100 میلیارد دلار در سال خواهد رسید.

انتهای پیام/


منبع: https://tn.ai/2792861

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از راشاتودی، ولادیمیر ایلیچف، معاون وزیر توسعه اقتصادی روسیه طی اظهاراتی تأکید کرد که همکاری اقتصادی این کشور با ترکیه در سال جاری میلادی رو به افزایش بوده است.