تخفیف نفت روسیه به کمتر از یک سوم رسید

بر اساس این گزارش، مسکو پیشتر اعلام کرده بود که به کاهش تخفیف نفت خام اورال نسبت به معیار بین‌المللی یعنی نفت برنت ادامه می‌دهد، زیرا جریان‌های صادراتی به “ثبات” رسیده و این امر رقابت را برای واردات انرژی از روسیه در بازار جهانی افزایش داده است.

وزارت دارایی روسیه در آخرین سند سیاست بودجه خود اعلام کرد که انتظار می‌رود تخفیف نفت در سال 2026 به تدریج به 6 دلار در هر بشکه برسد.

نواک گفت: این تخفیف در بازار شکل گرفته است. ما خودمان آن را اصلاح نمی کنیم. این تخفیف بازتابی از ارزش بازار نفت و محصولات نفتی ما است.

نخست وزیر روسیه در ادامه توضیح داد که اکنون رقابت بیشتری برای محصولات ما وجود دارد و طبیعتاً تقاضای بازار باعث کاهش تخفیف شده است.

وی افزود: وقتی خطرات زیاد باشد، تخفیف هم زیاد است. وقتی ریسک ها کاهش می‌یابد، تخفیف نیز کاهش می‌یابد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از راشاتودی، الکساندر نوواک، معاون نخست وزیر روسیه روز جمعه طی اظهاراتی تأکید کرد که تخفیف‌ها در صادرات محموله‌های نفت روسیه از ابتدای سال جاری میلادی به دلیل تقاضای زیاد به کمتر از یک سوم رسیده است.

انتهای پیام/


منبع: https://tn.ai/2971690

این اظهارات در حالی صورت می‌گیرد که قیمت جهانی نفت در دوره ژوئیه تا سپتامبر سال جاری میلادی شاهد افزایش چشمگیر تقریباً 30 درصدی در بحبوحه عرضه محدود به دلیل کاهش تولید مورد توافق اوپک و متحدانش از جمله روسیه بوده است.

نواک تصریح کرد: زنجیره‌های حمل و نقل و لجستیک تثبیت شده‌اند، ما با کشورهای دوست بر سر بازارهای جدید و مشارکت شرکت ها به توافق رسیده ایم.

نواک در حاشیه همایش هفته انرژی روسیه طی مصاحبه‌ای تأکید کرد که تخفیف نفت روسیه به ازای هربشکه از 35 تا 38 دلاری که در ابتدای سال مشاهده شد به 11 تا 12 دلار در هر بشکه رسیده و ممکن است تا 5 دلار دیگر کاهش یابد.