تسویه مطالبات گندم کاران تا پایان مهر/ تامین کسری 50 همتی منابع با روش های غیر تورمی- اخبار اقتصاد ایران – اخبار اقتصادی تسنیم

به گزارش خبرگزاری تسنیم، سازمان برنامه و بودجه کشور در اطلاعیه‌ای با اشاره به گزارش‌های پخش شده  پیرامون وضعیت تسویه بدهی دولت به گندمکاران تاکید کرده است که منابع پیش بینی شده در قانون بودجه 1402 کل کشور برای خرید تضمینی گندم بالغ بر 104/5 هزار میلیارد تومان برای خرید 9 میلیون تن گندم با نرخ مصوب 11500 تومان بر کیلوگرم بود و مقرر شده بود 1500 تومان به صورت غیر نقدی با توزیع نهاده با نرخ ترجیحی به رقم فوق افزوده شود.

لازم به ذکر است که تا کنون 71 درصد از طلب گندمکاران به ارزش 110/7 هزار میلیارد تومان تسویه شده است. دولت ضمن تقدیم لایحه اصلاح بودجه 1402 در اوایل مردادماه اقدامات خود را برای جبران کسری پرداخت تعهدات کشاورزان با تمام روش‌های ممکن آغاز کرد.

پس از تصویب قانون بودجه در مجلس شورای اسلامی دولت برای تشویق بیش از پیش کشاورزان تصمیم گرفت 2000 تومان به عنوان جایزه تحویل به رقم نقدی قبلی بیفزاید و علاوه بر آن یارانه نهاده 1500 تومانی نیز به نقدی تغییر یافت و دریافتی کشاورزان عزیز به ازای هر کیلوگرم گندم، جمعاً به 15000 تومان رسید.

لذا ضمن عرضپ وزش از عموم کشاورزان زحمتکش که با حرکت جهادی گام مهمی در خودکفایی در محصول اساسی گندم و امنیت غذایی کشور برداشتند به استحضار این عزیزان می‌رساند با تدابیر اتخاذ شده منابع لازم باروش‌های غیر تورمی در حال تأمین است و حداکثر تا پایان مهر ماه باقیمانده طلب کشاورزان عزیز پرداخت خواهد شد.


منبع: https://tn.ai/2962771

در عمل بحمدالله با وضعیت مناسبتر اقلیمی و اهتمام گندمکاران عزیز تولید گندم با رشد چشمگیری مواجه شد و خرید تضمینی با رشد 44 درصد به 10/34میلیون تن رسید. برآیند این تغییرات منابع مورد نیاز را تا 155 هزار میلیارد تومان افزایش داد؛ بنابراین منابع پیش بینی شده در قانون بودجه تکافوی تأمین منابع مزبور را نمیکرد و با کسری حدود 50 هزار میلیارد تومان مواجه شد و تأمین منابع جدید را ضروری ساخت.

کسری 50 همتی منابع به دلیل افزایش تولید گندم