تعیین پرتفوی 35 هزار میلیارد تومانی برای جاماندگان سهام عدالت/ خودروهای پرتیراژ تنها در بورس عرضه می شود- اخبار اقتصاد ایران – اخبار اقتصادی تسنیم

به گزارش خبرگزاری تسنیم، حسین قربان زاده رییس سازمان خصوصی سازی با بیان اینکه سازمان خصوصی سازی در 440 روز توانست، 60 بنگاه را آزاد سازی وثایق را انجام داده تا مالکیت خصوصی آنها به رسمیت شناخته شود، گفت: در این مدت با تکلیفی که بند «ن» تبصره 2 قانون بودجه داشت بیش از ٣ شرکت به فهرست گروه‌های یک و دو برای واگذاری اضافه شد.

رییس سازمان خصوصی سازی با اشاره به اینکه 3.5 میلیون نفر جامانده سهام عدالت شناسایی شدند، گفت: به‌ازای هر نفر رقمی معادل 10 میلیون تومان سهام در نظر گرفته شده، اما تاکنون پرتفوی سهام به مرحله نهایی نرسیده است.

وی در مورد شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی که مسئولیت مدیریت سهام عدالت غیرمستقیم را برعهده دارند، گفت: در خصوص شرکت سرمایه گذاری استانی در چهار جلسه به صورت تخصصی بحث شد و مدل جدید حقوق مالکانه از شرکت‌های تعاونی تا سرمایه پذیر آغازی برای مجامع خواهد بود و با باز شدن نمادها می‌توان آن را در بازار سرمایه معامله کرد.

انتهای پیام/


منبع: https://tn.ai/2814154

قربان زاده با اشاره  به اینکه شرکت های مس و فولاد شرایطی مشابه دو خودروسازی بزرگ کشور دارند، گفت: با توجه به این مساله‌ طبق تصویب شورای‌عالی سیاست اصل 44 یک ماه به وزارت‌خانه‌های ذی‌ربط و شرکت‌های مادرتخصصی فرصت داده شد تا اقدامات لازم در راستای جایگزینی وثایق انجام دهند.

وی با تاکید براینکه سود سهام عدالت نسبت به سال گذشته دو برابر شده است، گفت:  مرحله نخست واریز سود سهام عدالت تا پایان آذر یا اوایل دی‌ماه و مرحله دوم تا پایان سال انجام می شود.

رییس سازمان خصوصی سازی در ادامه گفت:  موضوع واگذاری سهام بلوکی استقلال و پرسپولیس جزو واگذاری‌های مهم است که در جلسه آینده هیات واگذاری پیشنهاد ما برای واگذاری بلوک مدیریتی این دو باشگاه مطرح می‌شود و در صورت تصویب هیات واگذاری در دی‌ماه شاهد مزایده بلوک مدیریتی این دو باشگاه خواهیم بود؛ به نحوی که سهام دولت به اقلیت برسد.

تامین 35 هزار میلیارد تومان سهام برای جاماندگان سهام عدالت

وی در  مورد واگذاری  سهام خودروسازی ها نیز گفت: تا آخر سال قیمت گذاری دستوری محصولات ایران خودرو و سایپا حذف خواهد شد و خودرو در بورس عرضه می شود. این حذف مقدمه‌ای برای بهره‌مندی این دو شرکت خودروسازی از مدیریت بخش خصوصی است. همچنین واگذاری سهام تو دلی دو خودروسازی به عنوان یک ضرورت انجام می شود.