تفاوت بانک مرکزی و وزارت راه در محاسبه مالیات بر بانک های معوق

تفاوت بانک مرکزی و وزارت راه در محاسبه مالیات بر بانک های معوق

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم ، سید هادی سبحانیان رئیس سازمان امور مالیاتی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: یکی از الزامات حرکت سریع سازمان امور مالیاتی، بهره برداری از توانمندی های شرکت های دانش بنیان است. برای شناسایی خانه های لوکس بیش از 20 میلیارد تومان به عنوان مثال 10 هزار خانه در سراسر کشور شناسایی شد که با کمک یک شرکت دانش این تعداد تنها به 120 هزار خانه در تهران رسید. این نوع مالیات دارای رویکرد توزیع مجدد ثروت است.

وی افزود: یکی از اقدامات ما در این همایش قدردانی از مودیان خوب بود و این به معنای بد بودن سایر مودیان نیست. ما معتقد به ایجاد مسیر سبز برای مالیات دهندگان دقیق هستیم.

تفاوت بانک مرکزی و وزارت راه در محاسبه مالیات بر بانک های معوق

رئیس سازمان امور مالیاتی در خصوص جریمه مالیاتی بانک هایی که تسهیلات مسکن را پرداخت نکرده اند، گفت: سازمان امور مالیاتی اراده جدی برای اجرای قوانین حوزه نظارتی دارد. در این حوزه دو قانون در خصوص مالیات مسکن خالی و مالیات مربوط به بانک هایی که به تعهدات خود در پرداخت تسهیلات مسکن عمل نکرده اند وجود دارد. در هر دو قانون، وزارت راه و شهرسازی باید اطلاعات مربوطه را به سازمان امور مالیاتی ارائه کند.

وی ادامه داد: در مورد مبنای محاسبه مالیات بانکی اختلاف نظر وجود داشت. یک مبنا تعداد مراجعه کنندگان به بانک و دیگری سهمیه ای است که بانک مرکزی برای هر بانک تعیین می کند. در این زمینه بانک مرکزی و وزارت راه و شهرسازی در حال مذاکره هستند. البته این سازمان جرایم علیه بانک ها محسوب می شد اما بانک ها معتقد بودند که مردم بر اساس سهمیه به بانک ها مراجعه نمی کنند و موضوع را در هیات حل اختلاف کشور مطرح کردند.

تبلیغات مشمول مالیات است. چه برای ورزشکاران و چه افراد مشهور

سبحانیان در پاسخ به سوالی مبنی بر مالیات بر درآمد سلبریتی ها و حواشی اخیر در خصوص مالیات ورزشکاران، گفت: عدالت و قانون حکم می کند که اگر درآمدی بود، مالیات را دریافت کنیم. هرکسی که دنبال‌کنندگان زیادی دارد و از تبلیغات درآمد کسب می‌کند، چه ورزشکار و چه سرگرم‌کننده، باید بر درآمد تبلیغاتی خود مالیات بپردازد. در این مسیر قصد نداریم وارد بحث رسانه ای شویم.

انتهای پیام/

منبع: https://tn.ai/3048536