تهران صاحب برق بیوگاز می شود- اخبار نفت و انرژی – اخبار اقتصادی تسنیم | Tasnim | خبرگزاری تسنیم

نیروگاه‌های بیوگازسوز از بخش‌های مختلفی تشکیل می‌شوند که عمدتا بر اساس نوع مواد اولیه و شرایط محیطی، هزینه‌های نیروی انسانی، هزینه‌های انرژی و میزان سرمایه‌گذاری مجری طرح می توان نسبت به انتخاب تجهیزات مورد استفاده در پروژه اقدام کرد.

انتهای پیام/


منبع: https://tn.ai/2881722

وی افزود: یکی از زنجیره‌های اصلی، صحیح و پایدار برای عبور از بحران‌های زیست‌محیطی موجود، تولید انرژی از طریق منابع زیست‌توده است که روشی بهینه و اقتصادی برای ایجاد انرژی در جهان به شمار می‌رود و باعث کاهش حجم زباله و اثرات مخرب آن و همچنین تولید کالای مفید مانند برق و حرارت می‌شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، یکی مهمترین منابع تامین برق در دنیا، زیست‌توده‌ها هستند. زیست‌توده‌ها سهم بزرگی در میان دیگر انواع منابع انرژی‌های نو دارا هستند، بطوریکه پس از ذغال سنگ، نفت و گاز طبیعی، زیست توده چهارمین منبع بزرگ انرژی در دنیا است.

نیروگاه زیست توده فاضلاب تهران افتتاح می‌شود

جزئیات برنامه توسعه نیروگاه‌های زیست توده

در ایران با توجه به اهمیت بهره‌برداری از نیروگاه‌های زیست توده، برنامه توسعه 400 مگاواتی واحدهای نیروگاهی بر این پایه طرح‌ریزی شده اس

معمولا بخش هایی که در چیدمان یک نیروگاه بیوگاز سوز در نظر گرفته می شود، شامل موارد واحد پذیرش مواد اولیه، تجهیزات مورد نیاز در بخش تغذیه نیروگاه، مخازن ( دایجستر یا هاضم )،  همزن ها، لوله کشی ها، برق و الکترونیک، مبدلها، بخش تولید انرژی(CHP)، واحد تصفیه گاز، کمپرسورها، مشعل و تجهیزات کنترل است.

در این راستا، رضا صمدی، رئیس کارگروه توسعه نیروگاه‌های زیست‌توده سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری برق ایران گفت: در کلان‌شهرهای کشو، 65 درصد از پسماندها تر هستند که 60 درصد آن قابل تبدیل به کمپوست یا انرژی هستند. پسماندهای خشک نیز 35 درصد از پسماندهای عادی را تشکیل می‌دهند و بازیافت آن‌ها توجیه اقتصادی بالایی دارد که هم‌اکنون حدود 10 درصد آن نیز بازیافت می‌شود.

صمدی تاکید کرد: نامه‌ریزی شده تا در این پویش ساخت نیروگاه‌های جدید مخصوصاً در شهرهای شمالی کشور و کلان‌شهرها در دستور کار قرار گیرد.

با توجه به اهمیت نیروگاه‌های زیست توده، هشتمین واحد نیروگاهی زیست توده کشور در فاضلاب تهران در آستانه تزریق برق به شبکه بوده و فردا با حضور وزیر نیرو افتتاح می‌شود. این واحد 2.4 مگاواتی که با سرمایه 3 میلیون یورو ساخته شده است، زمینه تولید سالانه 15 میلیون کیلووات ساعت برق را مهیا خواهد کرد.

در راستای تعریف زیست توده، مجموعه گازهای تولید شده از تجزیه و تخمیر موادی که در گروه زیست توده جای می‌گیرند شامل فضولات حیوانی، انسانی، پسماندهای گیاهی را بیوگاز می‌نامند.

از طرفی تزریق سالانه 75 هزار تن کربن دی‌اکسید با شروع فعالیت این نیروگاه متوقف شده و با توجه به اینکه این طرح تحت مکانیسم توسعه پاک CDM است، لذا با کاهش تزریق کربن، زمینه ارزآوری برای کشور را مهیا می‌کند.