توافق اولیه ایران و روسیه برای استفاده از ارز ملی در مبادلات- اخبار پول | ارز | بانک – اخبار اقتصادی تسنیم | Tasnim | خبرگزاری تسنیم

وی ادامه داد: علاوه بر موضوعات حوزه انرژی، موافقتنامه همکاری در زمینه گمرکی، موضوع استفاده از ارز ملی در تبادلات مطرح شد، و موضوعات بانکی زمینه اولیه توسعه تجاری دو کشور هستند که ما اهتمام لازم را برای رفع چالش‌های آن داریم. 

وی افزود: برای افزایش توانمندی این کریدور نیازمند این هستیم زیرساخت‌های لجستیکی و بنادر و تجهیزات را مدنظر داشته باشیم و شرکت‌های روسی بازدیدهایی داشتند و مذاکرات در زمینه افزایش ظرفیت بنادر شمال ایران و دیگر زیرساختها، در حال انجام است‌. 

وی افزود: این پروژه قرار است طبق سندی که به امضا رسیده توسط شرکت‌های ایرانی و روسی توانمند به انجام برسد. 

معاون نخست وزیر روسیه تصریح کرد: حجم سرمایه‌گذاری که قرار است در این پروژه راه آهن انجام گیرد، 1.6 میلیارد دلار است. 

نوآ‌ک خاطرنشان کرد: موضوعات کشاورزی، صنعتی، مالی و بانکی مطرح شد و در تلاشیم اگر مانعی ایجاد شد، سریعا رفع کنیم.

انتهای پیام/


منبع: https://tn.ai/2896364

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، الکساندر نوآک، معاون نخست وزیر روسیه در جمع خبرنگاران در پاسخ به‌سوالی درخصوص جزییات موافقتنامه بین دو دولت در خصوص احداث راه آهن رشت آستارا گفت: در دو سال گذشته کار بسیار زیادی در زمینه اتصال شبکه‌های مواصلاتی صورت گرفته و امضای موافقتنامه رشت و آستارا مهمترین اقدام در این زمینه بود که تحول بزرگی در مسیرهای مواصلاتی دو کشور خواهد بود. 

نواک خاطرنشان کرد: کریدور شمال به جنوب سه بخش غربی، شرقی و خزری دارد که اگر موفق شویم ظرفیت کامل این مسیر را اجرا کنیم تا 15 میلیون تن حجم جابه‌جایی در این مسیر است و حجم تبادلات تجاری تا 60 میلیون تن هم قابل افزایش است.