توافق ایران و بلاروس برای معافیت ورود ناوگان جاده ای بدون مجوز

وی با اشاره به جزئیات آمار تردد ناوگان طرفین در قلمرو یکدیگر افزود: به‌رغم رشد سه‌برابری تجارت طرفین طی سنوات اخیر، بویژه باتوجه به قلمرو خشکی‌بست بلاروس، بازتاب آن در بخش حمل‌ونقل جاده‌ای نمود نیافته که لازم است دلایل مراتب به‌دقت مورد واکاوی قرار گیرد.

آندری گلادکی مدیرکل حمل‌ونقل جاده‌ای کالا و مسافر بلاروس نیز با تقدیر از میزبانی طرف ایرانی به‌رغم فرصت کوتاه هماهنگی‌های ذیربط و صحه حداکثری بر آمار ارائه‌شده طرف ایرانی، بر ضرورت تعمیق مناسبات و تعاملات طرفین جهت همکاری‌های هرچه سازنده‌تر و تنگاتنگ تاکید کرد.

وی با تاکید بر این‌که هر دو کشور آمادگی‌های لازم برای گسترش همکاری‌ های جاده‌ای را دارا هستند، افزود: جمهوری بلاروس امیدوار است تا ظرفیت‌ها و توانمندی‌های دو کشور در راستای افزایش ترانزیت و حمل‌ونقل جاده‌ای طرفین منجر به شکوفایی و رونق هرچه بیشتر تجارت طرفین با یکدیگر و نیز با کشورهای ماورا شود.

انتهای پیام/
 


منبع: https://tn.ai/2972119

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، جواد هدایتی مدیرکل دفتر ترانزیت و حمل‌ونقل بین‌المللی سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای در جلسه با مدیرکل حمل‌ونقل جاده‌ای کالا و مسافر بلاروس یادآور شد: در دور قبلی نشست به میزبانی مینسک در چارچوب کمیسیون مشترک اقتصادی پانزدهم دو کشور توافقاتی اساسی صورت پذیرفت که برای نخستین بار تحولی ریشه‌ای در همکاری‌های حمل‌ونقل جاد‌ه‌ای طرفین ایجاد کرد و با مرور مصوبات آن، خوشبختانه به‌نظر می‌رسد که غالب موارد اجرایی شده‌ است.

وی بر ضرورت هماهنگی دقیق‌تر و مستقیم مقامات حمل‌ونقل جاده‌ای طرفین جهت تسریع در پیاده‌سازی جزئیات توافقات لغو نظام مجوز تردد و کفایت معرفینامه تشکلهای صنفی ذیربط در جایگزینی دعوتنامه‌، تاکید کرد.

وی با یادآوری جنبه فشرده مذاکرات، ابراز امیدواری کرد در نخستین فرصت، ضمن میزبانی از هیات حمل‌ونقل جاده‌ای ایرانی، ارتباط نظام‌مندی را بین تشکل‌های حمل‌ونقلی طرفین برقرار کره تا شرکت‌های بلاروسی بتوانند با جاذبه‌های حمل‌ونقلی و راهگذرهای عبوری از قلمرو ایران از نزدیک بیشتر آشنا شوند.