توافق پاکستان با روسیه درباره واردات سوخت ارزان- اخبار اقتصاد جهان – اخبار اقتصادی تسنیم

پاکستان، پنجمین کشور پرجمعیت جهان، با کمبود شدید انرژی دست و پنجه نرم می کند و افزایش قیمت جهانی نفت و گاز این وضعیت را تشدید کرده است. واردات این سوخت به دلیل افزایش تقاضا در اتحادیه اروپا 5 تا 10 برابر گران شده است.

به گفته مالک، مسکو همچنین علاقه مند به تامین گاز طبیعی این کشور است و اکنون در حال مذاکره برای ساخت خط لوله گاز پاکستان استریم و پروژه خط لوله بزرگ دیگری است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از راشاتودی، موسادیک مالک، وزیر نفت پاکستان روز دوشنبه طی اظهاراتی اعلام کرد که روسیه نفت، بنزین و گازوئیل را با قیمتی با تخفیف در اختیار پاکستان قرار خواهد داد.

مالک در گفتگو با خبرنگاران گفت که مذاکرات با مسکو “موثرتر از آنچه انتظار می رفت” انجام شد.

این وزیر گفت: دولت روسیه در حال ساخت تاسیسات جدید LNG بوده و به پاکستان پیشنهاد داده است تا مذاکرات در مورد قراردادهای بلندمدت را برای سال‌های 2025 و 2026 آغاز کند.

این وزیر پاکستانی مشخص نکرد که قیمت این نفت دارای تخفیف چقدر خواهد بود یا اینکه آیا واردات با سقف قیمتی 60 دلار به ازای هر بشکه که اتحادیه اروپا و کشورهای گروه 7 برای نفت درایی روسیه تعیین کرده‌اند، مطابقت خواهد داشت یا خیر.

وی اشاره کرد که کشورش به دنبال مذاکره با روسیه برای قراردادهای بلندمدت برای واردات گاز طبیعی مایع (LNG) است زیرا در حال حاضر هیچ تامین کننده پایداری برای پاکستان وجود ندارد.

وی این اظهارات را چند روز پس از سفر به مسکو در رأس هیئتی برای مذاکره با مقامات روسیه بر سر این قرارداد بیان کرد.

انتهای پیام/


منبع: https://tn.ai/2818205