تورم ترکیه به ۱۸۱ درصد رسیده است؟

موسسه آمار ترکیه اعلام کرد قیمت مصرف کننده نسبت به سال قبل ۸۰.۲۱ درصد افزایش یافته است که نسبت به ماه قبل ۰.۶ درصد افزایش داشته است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، براساس داده‌های رسمی که در روز دوشنبه منتشر شد نرخ تورم سالانه ترکیه در ماه اوت از ۸۰ درصد گذشت و مصرف‌کنندگانی را که با هزینه‌های بالای انرژی، غذا و مسکن مواجه هستند، بیشتر تحت تأثیر قرار داد.

بیشتر بخوانید:

۲.۴ میلیون شغل در اینستاگرام ایجاد شده/ مهاجرت فعالان صنعت آی‌تی را جدی بگیرید

افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان تامین اعتبار شد؟/ حاج‌اسماعیلی: تورم آینده افزایش حقوق را خنثی می‌کند

بانک مرکزی علیرغم افزایش قیمت ها، افت لیر و حساب جاری نامتعادل به طور غیرمنتظره ای نرخ بهره را در ماه اوت به ۱۳ درصد کاهش داد. بانک مرکزی بین سپتامبر تا دسامبر سال گذشته نرخ بهره را ۵ واحد درصد کاهش داده است. سپس این نرخ تا ماه گذشته ۱۴ درصد باقی ماند.

اقتصاددانان می گویند تورم فزاینده در ترکیه در حالی می‌تازد که رئیس جمهور رجب طیب اردوغان بر این عقیده‌است که هزینه های بالای استقراض منجر به قیمت های بالاتر می شود برعکس نظریه اقتصادی تثبیت شده.

کارشناسان مستقل می گویند نرخ تورم ترکیه بسیار بالاتر از آمار رسمی است؛ گروه تحقیقات تورم، نرخ تورم سالانه را ۱۸۱ درصد اعلام کرده است.

۲۲۳۲۲۷


منبع: https://www.khabaronline.ir/news/1670804/%D8%AA%D9%88%D8%B1%D9%85-%D8%AA%D8%B1%DA%A9%DB%8C%D9%87-%D8%A8%D9%87-%DB%B1%DB%B8%DB%B1-%D8%AF%D8%B1%D8%B5%D8%AF-%D8%B1%D8%B3%DB%8C%D8%AF%D9%87-%D8%A7%D8%B3%D8%AA

در همین حال دولت اعلام کرده است که کماکان نرخ بهره را برای تقویت تولید و صادرات در تلاش برای رسیدن به مازاد حساب جاری کاهش خواهند داد.

حمله روسیه به اوکراین و کاهش ارزش لیر باعث افزایش تورم در این کشور شده است. از زمانی که بانک مرکزی شروع به کاهش نرخ‌ها کرد، لیر در برابر دلار آمریکا بیش از ۵۰ درصد سقوط کرده است.

تورم ترکیه به ۱۸۱ درصد رسیده است؟