تولیدکنندگان چطور چک برگشتی خود را رفع تعلیق کنند؟

به این منظور، گام اول آن است که پس از ورود به حساب کاربری در سامانه جامع تجارت با انتخاب نقش پایه حقوقی یا نمایندگی حقوقی، در منوی سمت راست عملیات رتبه بندی و مالی، تعلیق محدودیت چک برگشتی را انتخاب نمایید.

در این صفحه لیستی از درخواستهای قبلی قابل مشاهده و پیگیری است و به منظور ثبت درخواست جدید، گزینه درخواست جدید باید به ثبت برسد.

بررسی ها نشان می دهد که فرآیند به گونه ‌ای طراحی شده که پس از بررسی شرایط متقاضی و انجام استعلامات مربوطه به صورت سیستمی، گزارش مربوطه توسط دبیرخانه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید، به شورای تأمین استان منعکس شده و پس از طرح، بررسی و اتخاذ تصمیم شورا مذکور، نتیجه به بانک مرکزی جمهوری اسلامی جهت اقدام مقتضی ارسال می ‌گردد.

گام هفتم


منبع: https://www.eghtesadonline.com/%D8%A8%D8%AE%D8%B4-%D8%B5%D9%86%D8%B9%D8%AA-%D9%85%D8%B9%D8%AF%D9%86-%D8%AA%D8%AC%D8%A7%D8%B1%D8%AA-205/657839-%D8%AA%D9%88%D9%84%DB%8C%D8%AF%DA%A9%D9%86%D9%86%D8%AF%DA%AF%D8%A7%D9%86-%DA%86%D8%B7%D9%88%D8%B1-%DA%86%DA%A9-%D8%A8%D8%B1%DA%AF%D8%B4%D8%AA%DB%8C-%D8%AE%D9%88%D8%AF-%D8%B1%D8%A7-%D8%B1%D9%81%D8%B9-%D8%AA%D8%B9%D9%84%DB%8C%D9%82-%DA%A9%D9%86%D9%86%D8%AF

گام پنجم

گام ششم:

 بر این اساس در گام اول، فقط درخواست‌ استانهای تهران، گلستان، گیلان، هرمزگان، فارس و یزد بررسی می‌ شود و دارندگان چک های برگشتی در این استانها باید برای ثبت درخواست خود با نقش پایه حقیقی/ حقوقی از منوی عملیات رتبه‌ بندی و مالی، گزینه تعلیق محدودیت چک برگشتی را انتخاب و اقدام به ثبت درخواست نمایند.

گام چهارم

گام پنجم:

بر همین اساس است که بنگاه اقتصادی موظف شده تا درخواست خود را از طریق سامانه جامع تجارت ارسال نماید تا پس از بررسی شرایط و تأیید در دبیرخانه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید، بر اساس استعلام سامانه‌ای (سیستمی) از مراجع ذیربط، ظرف 3 روز کاری به همراه گزارشی شامل وضعیت بنگاه، سوابق چک‌ های صادر شده توسط بنگاه اعم از تسویه شده، برگشتی یا سررسید نشده، سوابق محکومیت‌ های مالی بنگاه و تصمیمات قبلی شورا در استانهای مختلف نسبت به بنگاه، جهت تصمیم‌ گیری برای شورای تامین استان ارسال شود.

پس از تکمیل اطلاعات تامین اجتماعی مربوط به مجوز فعالیت بنگاه، گزینه ثبت درخواست انتخاب می شود تا شرایط کاربر احراز گردد.

پس از انتخاب مجوز مورد نظر، کد کارگاه و کد شعبه در فیلد جدیدی نمایش داده می شود که می بایست توسط کاربر تکمیل شود.

پس از آن، صفحه قوانین ثبت درخواست تعلیق محدودیت چک برگشتی جهت اطلاع، به کاربر نمایش داده می شود و کاربرانی که دارای شروط لازم باشند می توانند با ثبت گزینه «موافقم» وارد مرحله بعدی شوند.

گام سوم:

گام ششم

گام هفتم:

گام سوم

گام چهارم:

گام اول

گام دوم:

در صورتی که کاربر دارای شرایط ثبت درخواست چک برگشتی، مجوز فعالیت فعال، عدم وجود درخواست جاری و مواردی از این دست باشدف اطلاعات پایه بنگاه، چک های برگشتی، مجوزهای فعالیت و تامین اجتماعی نمایش داده می شود و باید به صورت انتخابی تنها یکی از مجوزهای فعالیت نمایش داده شده را جهت تعیین استان انتخاب نماید.

نکته حائز اهمیت این است که اگر یک فرد چک برگشتی داشته باشد، اجازه افتتاح حساب در بانکها را نداشته و نمی تواند کارت بانکی دریافت کند، همچنین صدور ضمانت نامه و اعتبارات اسنادی برای او از سوی بانک هم ممنوع خواهد بود؛ به همین دلیل است که چنین فضایی برای او فراهم شده تا بتواند از این فضا استفاده نماید و چک برگشتی خود را رفع تعلیق نماید.

گام اول:

در صورت احراز یکی از شرایط سه گانه و تائید کاربر، یک شماره پیگیری 8 رقمی صادر و گزارش وضعیت بنگاه ظرف سه روز کاری جهت ارسال به شورای تامین آماده می گردد. پس از طرح و بررسی درخواست در شورای تامین استان، نتیجه مصوبه جلسه برای بانک مرکزی ارسال می گردد. در صورت اعتراض به احراز شرایط سه گانه می توان به شورای تامین استان مراجعه کرده و مراتب اطلاع داده شود، ضمن اینکه وضعیت لحظه ای درخواست های ثبت شده بنگاه در قسمت وضعیت فرم مدیریت درخواستها نمایش داده می شود.

گام دوم

به گزارش خبرنگار اقتصاد آنلاین، دارندگان چک های برگشتی در ۵ استان کشور مکلف شده اند تا درخواست رفع تعلیق چک های خود را در سامانه جامع تجارت به ثبت برسانند. در واقع این تصمیم، حسب آیین نامه اجرایی تبصره (۱) ماده (۵) مکرر قانون صدور چک موضوع تصویب نامه شماره ۷۲۲۰۸/ت ۵۶۵۷۹ هـ مورخ ۱۲/۰۶/۱۳۹۸ هیأت محترم وزیران صورت گرفته است.

چهت ادامه مراحل ثبت درخواست، کاربر باید یکی از سه شرط اصلی درخواست تعلیق محدودیت چک برگشتی را دارا باشد که با رنگ سبز به او نشان داده خواهد شد.

بر مبنای این آیین نامه، اگر اعمال محدودیت ‌های بانکی شامل عدم افتتاح حساب و صدور کارت، عدم پرداخت تسهیلات و صدور ضمانت ‌نامه و عدم گشایش اعتبار اسنادی در خصوص بنگاههای اقتصادی با توجه به شرایط اقتصادی، موجب اختلال در امنیت اقتصادی استان مربوطه شود، به تشخیص شورای تامین استان، موارد مذکور می‌تواند به مدت یکسال به تعلیق درآید.