تولید روزانه 90 تا 100 میلیون لیتر بنزین/اگر روند اصلاح نشود ابتدای 1402 واردکننده بنزین می شویم- اخبار نفت و انرژی – اخبار اقتصادی تسنیم

وی افزود: در حال حاضر تولید و مصرف بنزین به نقطه سربه‌سر رسیده و اگر روند کنونی مصرف اصلاح نشود و با همین روند پیش برویم، ابتدای سال 1402 واردکننده بنزین خواهیم شد.

وی ادامه داد: از سال 1399 حمایت از پالایشگاه‌های کوچک که خوراک میعانات گازی و نفت خام دارند در دستور کار انجمن قرار گرفت؛ اکنون سه پالایشگاه کوچک عضو انجمن هستند و تعدادی نیز درخواست داده اند.

وی افزود: متوسط تولید روزانه بنزین کشور 90 تا 100 میلیون لیتر و تولید گازوییل نیز حدود 100 میلیون لیتر در روز است.

انتهای پیام/


منبع: https://tn.ai/2758467

عاشوری با بیان اینکه “دریافت خوراک پالایشگاه ها کاهش نداشته”، گفت: در سال 1401 هیچ کاهش ظرفیت تولیدی ندشته‌ایم؛ ظرفیت پالایشگاه های کشور هم‌اکنون 2.2 میلیون تن است و پالایشگاه ها با همه ظرفیت کار می کنند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، ناصر عاشوری، دبیرکل انجمن‌صنفی کارفرمایی صنعت پالایش نفت در نشستی خبری اظهار داشت: 9 پالایشگاه عضو این انجمن هستند؛ در واقع به‌جز پالایشگاه آبادان سایر پالایشگاه‌ها عضو انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پالایش نفت هستند.

وی افزود: وظیفه اصلی این 10 شرکت، تولید 6 محصول اصلی مانند بنزین و گازوییل و 41 فرآورده نفتی دیگر است که با عنوان فرآورده‌های ویژه شناسایی می‌شوند.

عاشوری با بیان اینکه “این انجمن مصوباتی در خصوص سیاستگذاری ها و ارائه خدمات دارد”، گفت: کم فروشی، گران فروشی و دامپینگ ممنوع است و همه پالایشگاه ها مقید به اجرا هستند تا بازار دچار مشکل نشود.

عاشوری با بیان اینکه “احداث پتروپالایشگاه‌ها نیاز کشور است”، گفت: این پتروپالایشگاه‌های جدید از جمله پتروپالایشگاه شهید سلیمانی و پتروپالایشگاه مروارید مکران می توانند با عضویت در انجمن، از حمایت‌های قانونی و حقوقی انجمن بهره‌مند شوند.

عاشوری خاطرنشان کرد: باید تولید خودرو در خودروسازی‌های کشور اصلاح شود، بحث دوگانه‌سوز کردن خودروها با جدیت بیشتری از سوی دولت پیگیری شود و مشوق‌هایی در این زمینه برای تسریع در افزایش ناوگان دوگانه‌سوز داده شود.

عاشوری اولویت بعدی را حمایت از شرکت های دانش بنیان عنوان کرد و افزود: در ماه های آینده یک گردهمایی با هماهنگی معاونت ریاست جمهوری برگزار خواهیم کرد و جایگاه شرکت های پالایشی و نقش و حمایت آنها از شرکت های دانش بنیان در این گردهمایی تبیین خواهد شد.

دبیرکل انجمن‌صنفی کارفرمایی صنعت پالایش نفت تصریح کرد: سیاست این انجمن حمایت از طرح های توسعه ای است که نظام، دولت و مجلس دنبال آن هستند از جمله تاسیس پتروپالایشگاه های جدید باید انجام شود.

وی افزود: در هر اورهال پالایشگاهی حدود 24 تا 25 هزار قطعه را تعویض می‌کنیم که 75 درصد این قطعات از داخل کشور تامین می شود.

دبیرکل انجمن‌صنفی کارفرمایی صنعت پالایش نفت تصریح کرد: دریافت بنزین پیرولیز را از پتروشیمی ها تکذیب می کنیم و این نوع بنزین، ارتباطی با صنعت پالایش ندارد، بنزین با کیفیت با استانداردهای یورو4 و 5 تولید می شود و بنزینی از پتروشیمی‌ها دریافت نمی کنیم.  

عاشوری با اشاره به اینکه در تلاشیم تا 25 درصد باقی‌مانده را از شرکت های دانش بنیان تامین کنیم و به تولید انبوه و صادرات برسیم، گفت: این سیاست وجود داشته و در سال های اخیر استفاده از تولیدات شرکت های دانش بنیان تقویت شده است.

وی ادامه داد: اکنون پالایشگاه های کشور بیش از ظرفیت اسمی کار می کنند و به مجلس و دولت اعلام کرده‌ایم که نمی‌توان از ظرفیت پالایشی موجود، بهره برداری بیشتری کرد؛ بلکه باید در بخش مصرف، مدیریت و بهینه‌سازی انجام داد.

دبیرکل انجمن‌صنفی کارفرمایی صنعت پالایش نفت تاکید کرد: شرکت های پالایشگاهی برای حمایت از شرکت های دانش بنیان خرید نقدی و ثبت سفارش خواهند داشت.